Budowlana stabilizacja

Prognozy z końca 2009r. wskazywały, że w kolejnych miesiącach nie grozi nam nagły boom, który zwykle jest zwiastunem załamania rynku. Najświeższe analizy potwierdzają te przewidywania. Powolny wzrost cen ożywi gospodarkę, zabezpieczając ją przed ewentualnymi wahaniami finansowymi.

Inwestycje sięgające chmur

Z ulgą odetchnęli deweloperzy i biura nieruchomości, dla których ostanie dwa lata nie były łaskawe. Inwestorzy nie tylko wznawiają budowy miejskich drapaczy chmur, ale zapowiadają też nowe przedsięwzięcia. Jeszcze w tym roku ruszy budowa Warsaw Spire – ekskluzywnego biurowca na warszawskiej Woli. We Wrocławiu rośnie Sky Tower – najwyższy w kraju kompleks budowlany. Już niebawem do użytku oddany zostanie warszawski Platinum Towers.

Wzrastający popyt

Jak wynika z raportów Open Fiance liczba tegorocznych inwestycji deweloperskich będzie wyższa niż w ubiegłym. Obserwując rosnący popyt na nowe mieszkania, coraz więcej deweloperów, zgłasza chęć uruchamiania kolejnych inwestycji. Dużym zainteresowaniem cieszy się segment nieruchomości ekskluzywnych. Na wartości zyskują projekty przedsięwzięć o bogatej infrastrukturze, zwłaszcza zlokalizowane poza miastem, w okolicach kurortów sportowych i rekreacyjnych.

Kredytowe ocieplenie

Stabilizację na rynku mieszkaniowym zawdzięczmy m.in. liberalizacji polityki kredytowej. Doczekaliśmy momentu, kiedy klientom łatwiej jest uzyskać pożyczkę finansowaną w stu procentach. Ponadto obniżyły się marże, euro jest nisko oprocentowane, a to oznacza, że instytucje finansowe chętniej udzielają kredytów zaciągniętych w obcej walucie. Osobom, które przewidują szybką spłatę zadłużenia, proponowane są jednak pożyczki złotówkowe, wykluczające ewentualne wahania walutowe – mówi Petra Pańka, menadżer finansów ES Polska. I choć problem ryzyka kursowego może zniechęcić inwestorów, nadzór kapitałowy zabezpiecza rynek przed zbyt częstym udzielaniem takich kredytów.

Mimo iż kryzys na rynku najbardziej doświadczył deweloperów specjalizujących się w budowie apartamentowców oraz mieszkań luksusowych, bilans podsumowujący miniony rok jest dodatni. Sytuację zawdzięczmy w dużej mierze inwestycjom wysokokapitałowym realizowanym jeszcze w czasach prosperity. Ubiegłoroczna sprzedaż będzie wpływać na zyski dopiero w kolejnych latach.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu