10 najważniejszych wskazówek Lenovo dotyczących ekologicznej pracy z komputerem

Z okazji Dnia Ziemi 2010 firma Lenovo przedstawia dziesięć sposobów na efektywne wykorzystanie energii przez notebooki i komputery stacjonarne.

1. Narzędzia do zarządzania energią

Włącz w komputerze aktywację trybu uśpienia po 10 minutach bezczynności. Komputer „obudzi się” po dotknięciu klawiatury lub myszy. W celu dostosowania ustawień i zmniejszenia zużycia energii można użyć funkcji zarządzania energią systemu Windows (Panel sterowania –> Opcje zasilania) lub — na komputerach Lenovo ThinkPad — programów Power Manager bądź Battery Maximiser Wizard.

2. Korzystaj z trybu Whisper Mode

Tryb Whisper Mode to funkcja programu Away Manager na komputerach Lenovo. W trybie tym zadania konserwacji systemu działają cicho w tle, minimalizując wpływ na inne aplikacje, dzięki czemu można skutecznie pracować.

3. Wyłączaj komputer i monitor

Jeżeli nie planujesz używać komputera przez więcej niż 20 minut, wyłącz monitor. Jeżeli natomiast nie będziesz używać komputera przez ponad 2 godziny, wyłącz zarówno komputer, jak i monitor. Typowy 17 calowy monitor komputerowy zużywa nominalnie 100–150 W. Choć podczas włączania komputera występuje niewielki skok zużycia energii, jest to i tak mniej energii, niż zużyłby komputer działający przez dłuższy czas.

Źródło: http://www.energysavers.gov/your_home/appliances/index.cfm/mytopic=10070

4. Używaj trybu wstrzymania

Tryb wstrzymania jest tak samo skuteczny jak wyłączanie komputera na noc. Wyjście z trybu wstrzymania zajmuje notebookowi zaledwie 2–5 sekund. Zmniejszając zużycie energii o zaledwie 100 kilowatogodzin (kWh) rocznie, można przyczynić się do zmniejszenia szkodliwych emisji o około 40 kilogramów w skali roku.

Źródło: http://www.energysavers.gov/your_home/appliances/index.cfm/mytopic=10070

5. Używaj monitora LCD

Monitory LCD zużywają średnio o 50 do 70% mniej energii w trybie aktywności niż konwencjonalne monitory CRT (kineskopowe). Przy 8 godzinach pracy dziennie oszczędność energii wynikająca z zastosowania monitora LCD zamiast CRT o tej samej wielkości przekracza zazwyczaj 100 kWh rocznie. W ustawieniach zarządzania energią wybierz wyłączanie monitora LCD po 10 minutach braku aktywności.

Źródło: http://www.eu-energystar.org/en/en_023b.shtml

6. Kupuj produkty ekologiczne

Kupując komputer, zwróć uwagę na oznaczenie ENERGY STAR® informujące o tym, że sprzęt jest energooszczędny. Komputery z logo ENERGY STAR® przechodzą do trybu uśpienia, w którym zużywają 15 W lub mniej energii — około 70% mniej niż komputer bez funkcji zarządzania energią.

7. Pomyśl o procesorze o niskim poborze energii

Kupując komputer, weź pod uwagę procesor o niskim poborze energii. Komputer Lenovo A61e ThinkCentre, o ultramałym formacie, jest o 25% mniejszy niż Lenovo M55 ThinkCentre — umożliwia to oszczędność miejsca, a także około 50% kosztów zużycia energii rocznie. Komputer ten ma też opcjonalne zasilanie ogniwem słonecznym.

8. Przed kupnem produktów sprawdź dane EPEAT

Komputery stacjonarne, notebooki i monitory, które spełniają 23 wymagane kryteria środowiskowe mogą być rejestrowane przez producentów w 40 krajach. Zarejestrowane produkty mają ocenę złotą, srebrną lub brązową w zależności od spełnienia 28 opcjonalnych kryteriów dodatkowych. Więcej informacji można uzyskać na stronach internetowych EPEAT: http://www.epeat.net/

9. Oddawaj stare komputery i urządzenia peryferyjne do recyklingu

Stare komputery należy oddawać do recyklingu. W procesie tym odzyskiwane są metale niebezpieczne, a elementy plastikowe są demontowane i używane do produkcji nowych urządzeń. Więcej informacji o usługach i inicjatywach recyklingowych Lenovo w poszczególnych regionach można uzyskać, odwiedzając stronę http://www.lenovo.com/social_responsibility/us/en/product_recycling_program.html

10. Pracuj w ekologicznym otoczeniu

Używaj papieru z makulatury oraz energooszczędnych żarówek i drukuj mniej! To proste sposoby na ekologiczne środowisko pracy z komputerem!

źródło/autor: Lenovo

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu