„Sieć szerokopasmowa Polski Wschodniej”szansą dla integratorów IT

Projekt „Sieć szerokopasmowa Polski Wschodniej” to szansa dla integratorów IT w czasie spowolnienia gospodarczego – uważa RRC Poland, dystrybutor zaawansowanych systemów informatycznych. Studium wykonalności projektu zostało kilka dni temu zaakceptowane przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Zakłada przeznaczenie 300 mln euro na zwiększenie dostępu do Internetu instytucjom publicznym, przedsiębiorstwom i mieszkańcom obszarów peryferyjnych zagrożonych tzw. „wykluczeniem cyfrowym”.

– Wydaje się, że projekt stanowi obecnie jedyną szansę na wzbudzenie zainteresowania tym regionem kraju, przy zainwestowaniu relatywnie niewielkich środków – mówi Paweł Jabłoński, dyrektor sektora Auto ID na Europę Środkowowschodnią w RRC Poland. – Projekt szerokopasmowej sieci w Polsce Wschodniej doskonale wpisuje się w światowe trendy. Wiele krajów dostrzegło szansę na przyspieszenie rozwoju przy pomocy zaawansowanej infrastruktury, która umożliwia szereg nowoczesnych usług. Dobrym przykładem jest Australia i Singapur. Ten pierwszy kraj, jako jeden z priorytetów polityki na najbliższe lata, przyjął dostarczenie łącza rzędu 100Mb/s do większości mieszkańców. Drugi poszedł jeszcze dalej i pragnie dostarczać 1Gb/s.

Według przedstawiciela RRC rejony, w których brakuje dobrej infrastruktury będą traciły zainteresowanie inwestorów. Już teraz, według najnowszych badań PAIiIZ, aż 83 proc. polskich firm nie chce inwestować w Polsce Wschodniej. Projekt resortu rozwoju regionalnego ma przyczynić się do zmiany tego stanu rzeczy. Zakłada budowę infrastruktury teleinformatycznej, którą będą mogły wykorzystywać dostawcy usług szerokopasmowych. W ten sposób zyskają możliwość świadczenia usług tam, gdzie wcześniej nie istniały odpowiednie instalacje przesyłowe. Zyskają na tym lokalni mieszkańcy, firmy oraz instytucje.

– Dla takiego kraju jak Polska, szeroko pojmowana informatyka, wraz z niezbędną do niej infrastrukturą, to główna szansa na przeskok cywilizacyjny – uważa Paweł Jabłoński. – Nie jesteśmy potentatem w technologiach energetycznych czy transportowych, a sprzęt informatyczny stał się domeną krajów azjatyckich. Natomiast budowa rozwiązań opartych o wiedzę i kreatywność w świecie wirtualnym to jest to, w czym możemy być naprawdę dobrzy. To polscy młodzi programiści wygrywają światowe konkursy i to u nas jest największe w Europie centrum programistyczne Motoroli. Takich przykładów jest znacznie więcej.

RRC Poland optymistycznie patrzy na projekt „Sieć szerokopasmowa Polski Wschodniej” w świetle rozwoju polskiego rynku IT. Zdaniem przedstawicieli dystrybutora jego partnerzy handlowi mogą zaoferować usługi i budowę całego systemu dla gmin na takim poziomie, aby w przyszłości samorządy mogły świadczyć w oparciu o ten szkielet kolejne rozwiązania i usługi. Ich udział w projekcie przełożyłby się na dalszy wzrost obrotów RRC w 2010 r.

źródło/autor: Ultimedia

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu