Kamera Microsoft LiveCam HD-5000 – komunikacja i nagrywanie filmów w jakości HD

przez | 31/03/2010

LiveCam HD-5000 to druga, dostępna w Polsce, kamera internetowa zapisująca obraz w rozdzielczości HD, w której zastosowano technologię Microsoft TrueColor oraz czteromegapikselową matrycę. Dzięki tym rozwiązaniom, nawet w najbardziej niekorzystnych warunkach oświetleniowych, obraz będzie wyraźny, nasycony i jasny. Ponadto, LiveCam HD-5000 wyposażono w Auto Focus, automatycznie regulujący ostrość obrazu, zarówno podczas ujęć z oddali jak i w trakcie maksymalnych zbliżeń. Kamera nagrywa obraz w proporcjach 16:9 w rozdzielczości 720p.

Jasny, żywy obraz, niezależnie od jakości oświetlenia, to zaleta bardzo ceniona przez Internautów komunikujących się za pomocą kamer internetowych. LiveCam HD-5000 jest odpowiedzią na ich potrzeby. Niedroga kamera nagrywająca w jakości HD to coś, czego szuka wielu użytkowników komunikatorów, takich jak Windows Live Messenger czy Skype – powiedziała Karolina Sałas-Szlejter, PC Platform Business Manager w polskim oddziale Microsoft.

Nasze badania dowiodły, że zdecydowana większość rozmów wideo odbywa się przy niedostatecznej ilości światła. Tego typu sytuacje są prawdziwym wyzwaniem dla standardowych kamer internetowych, dodała Karolina Sałas-Szlejter. Inżynierowie z Microsoft Hardware stworzyli technologię, dzięki której rozmowa poprzez Internet nabrała nowego wymiaru. Technologia TrueColor to przełom w kategorii kamer internetowych.

Nikt nie obliczył jeszcze, ile czasu spędzają internauci na wideo-rozmowach. Łatwiej jest policzyć, ile materiałów wideo pojawia się co minutę w sieci. Np. na YouTube obecnie w każdej minucie zamieszczanych jest się około 24 godzin nowych materiałów wideo. Często tworzone są przez pasjonatów, którzy wykorzystują każde dostępne urządzenie do zapisywania wideo. LiveCam HD-5000 pozwoli im tworzyć filmy, które można będzie oglądać w wysokiej jakości na ekranie komputera, telefonu komórkowego, a także na ekranach nowych telewizorów, coraz częściej wyposażonych w dostęp do Internetu. Coraz szybsze łącza oraz upowszechnienie się ekranów w proporcjach 16×9 i technologii HD powoduje, że kamery internetowe pracujące w tym standardzie będą cieszyły się rosnącym zainteresowaniem.

Rozwiązania zastosowane w LiveCam HD-5000

  • Technologia TrueColor, automatycznie dostosowująca jasność i kolorystykę podczas nagrań wideo, praktycznie w każdych warunkach oświetleniowych
  • Sensor w rozdzielczości 720p nagrywający rozmowy wideo w jakości HD do 30 klatek na sekundę
  • System Auto Focus zapewnia wyraźny obraz, począwszy od ujęć z oddali, po maksymalne zbliżenia (10 centymetrów od kamery)
  • Szerokokątny obraz 16:9
  • Matryca 4 megapiksele umożliwiający robienie zdjęć wysokiej jakości, nawet przy niedostatecznej ilości światła
  • Elastyczne mocowanie, dzięki któremu dopasujesz kamerę do monitora, notebooka czy po prostu zainstalujesz ją bezpośrednio na biurku
  • Kompatybilność z popularnymi komunikatorami, jak Skype, Windows Live Messenger, Yahoo! Massenger
  • Windows Live Movie Maker – pozwalający na tworzenie filmów za pomocą jednego kliknięcia myszką i dzielenie się nim na serwisach typu youtube
  • Windows Live Photo Gallery – pozwalający na robienie i edycję zdjęć oraz dzielenie się nimi ze znajomymi

Cena i dostępność

Kamera LiveCam HD-5000 będzie dostępna na polskim rynku od 30 marca w orientacyjnej cenie 179zł. Objęta 3-letnią ograniczoną gwarancją producenta. Więcej informacji o tym i innych produktach Microsoft Hardware na stronie: http://www.microsoft.com/hardware.