Za gotówkę czy na kredyt – jak Kowalski finansuje zakup mieszkania?

Osoby kupujące mieszkania nadal najczęściej posiłkują się kredytem – tak wynika z obserwacji deweloperów. Według Włodarzewskiej SA dużym zainteresowaniem cieszy się też program „Rodzina na swoim”. Poszukiwacze okazji sięgają natomiast po gotówkę.

Podczas boomu na rynku nieruchomości banki prześcigały się w ofertach kredytowych na zakup własnego „m”, tych w złotych i walutowych. Dość powszechną formą było pożyczanie klientom środków na 100% wartości mieszkania, niektóre podmioty poszły nawet dalej – oferując kredyty w wysokości 130% wartości nieruchomości. W czasie zawirowań na rynku banki bardzo zaostrzyły jednak politykę udzielania kredytów – wymagając m.in. wniesienia wkładu własnego i licznych zabezpieczeń. Teraz powoli znów dostępne są kredyty na całość nieruchomości, choć są droższe niż kilka lat temu.

Jak najczęściej przeciętny Kowalski finansuje obecnie zakup mieszkania?

W segmencie popularnym nadal przeważają transakcje finansowane ze środków uzyskanych z kredytu.

– Ponad 90% naszych klientów korzysta z tej formy zakupu. Większość zaciągnęła na ten cel kredyt na całą wartość nieruchomości. Przy naszych nowych inwestycjach np. „Osiedle Sportowa” w Brwinowie zmiana polityki banków wymusiła jednak od kupujących wniesienie wkładu własnego. – mówi Marta Drogosz, Włodarzewska SA. – Dużym zainteresowaniem cieszy się także „Rodzina na swoim”. W ramach tego programu można kupić mieszkanie m.in. na osiedlu „Przy Wspólnej” w Sulejówku. – dodaje.

Jak wynika z danych NBP stan zadłużenia osób prywatnych z tytułu kredytów i pożyczek mieszkaniowych w styczniu 2007 r. wynosił ok. 81,3 mld zł, a w styczniu 2010 r. było to już 216,1 mld zł. Według BGK w 2009 r. co piąty kredyt złotowy został zaciągnięty w ramach programu „Rodzina na swoim”. Tylko w ubiegłym roku udzielono więc prawie 31 tys. kredytów preferencyjnych na łączną kwotę ok. 5,4 mld zł.

Nie wszyscy jednak posiłkują się środkami z banków. Zdarzają się także osoby, które kupują mieszkania za gotówkę. Są to najczęściej tzw. poszukiwacze okazji, którzy korzystają z czasowych promocji (np. wyprzedaży ostatnich lokali). Kupując nieruchomość, kierują się przede wszystkim względami inwestycyjnymi, szukają dobrej lokaty posiadanego kapitału.

Czy powracające do portfolio banków kredyty na 100% wartości nieruchomości znów staną się hitem i zachęcą do większej liczby transakcji na rynku nieruchomości? Czas pokaże.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu