Coraz mniej polaków sprzeciwia się podniesieniu wieku emerytalnego

Z najnowszych badań wynika, że Polacy stają się coraz bardziej świadomymi, przyszłymi emerytami. – Wprawdzie zmalał sprzeciw wobec zrównania i podniesienia wieku emerytalnego, a wśród najbardziej krytykowanych rozwiązań znalazło się przeniesienie części składki z OFE powrotem do ZUS, to nadal potrzeba szerokiej kampanii informacyjnej o emeryturach – uważa Magdalena Janczewska, ekspert ds. społeczno-gospodarczych z Konfederacji Pracodawców Polskich.

Najnowszy sondaż dla „Dziennika Gazety Prawnej” dotyczący budzących największą niechęć pomysłów emerytalnych pokazuje, że znacznie mniej osób niż jeszcze kilka lat temu sprzeciwia się zrównaniu i podniesieniu wieku emerytalnego. Obecnie taka perspektywa nie podoba się 49,5 proc. pytanych. Jeszcze siedem lat temu nie do pomyślenia było to dla aż dziewięciu na dziesięciu Polaków. – To dobrze, że coraz więcej obywateli zdaje sobie sprawę, jak ważna dla wysokości przyszłego świadczenia jest jak najdłuższa praca. Ale nadal ta wiedza emerytalna pozostawia wiele do życzenia – uważa Magdalena Janczewska, ekspert Konfederacji. Zdaniem KPP rząd powinien jak najszybciej rozpocząć szeroko zakrojoną akcję informacyjną. Nadal w społeczeństwie brakuje bowiem świadomości, jak funkcjonuje polski system emerytalny. Świadczy o tym choćby duży sprzeciw wobec reformy KRUS i likwidacji emerytur mundurowych. Takie rozwiązanie najbardziej nie podoba się bowiem odpowiednio 18,3 proc. i 16,5 proc. pytanych.

– Niestety nadal przeciętny Polak nie zastanawia się, skąd pochodzą pieniądze na wcześniejsze emerytury i przywileje emerytalne. Tymczasem środki te wykładają z własnej kieszeni pracujący i nie możemy o tym zapominać – mówi Janczewska. KPP z dużą ulgą przyjmuje natomiast to, że w sondażu wśród najbardziej krytykowanych rozwiązań znalazły się pomysły resortu pracy: przeniesienia części składki z OFE powrotem do ZUS oraz możliwość jednorazowej wypłaty pieniędzy z trzeciego filara. Co czwarty Polak uznał te pomysły za zdecydowanie niekorzystne. – Polacy jak widać nie dali się zwieść argumentacji minister Fedak oraz ministra Rostowskiego i nie wyrażają zgody, aby ich pieniędzmi, które powinny na siebie pracować, łatać niedobory w budżecie Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Przyszli emeryci zrozumieli, że nie można uzależniać bezpieczeństwa wypłaty świadczeń tylko i wyłącznie od państwa – mówi Janczewska. To szczególnie istotne biorąc pod uwagę czekające nas zmiany demograficzne. Aktualnie na każde 100 osób w wieku produkcyjnym przypada 30 osób w wieku przedprodukcyjnym oraz 25 osób w wieku poprodukcyjnym. Szacunki na rok 2030 zakładają, że na średnio 100 osób pracujących przypadać będzie 50 osób 65+, a w 2050 roku – na 100 osób w wieku produkcyjnym – 75 powyżej 65. roku życia. To bardzo źle wróży wypłacalności pierwszego filara. Dodatkowo nie możemy zapomnieć, że mamy dość niski wskaźnik zatrudnienia i najmłodszego emeryta w Unii Europejskiej. – Kolejne rządy czeka więc rzeczywiście gigantyczne wyzwanie, którego nie możemy już odkładać na później – uważa Janczewska.

źródło/autor: Konfederacja Pracodawców Polskich

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu