Bezpieczeństwo, czy korzyść dla środowiska? Dzięki technologii Bridgestone można osiągnąć oba te cele

Korporacja Bridgestone przyjęła globalne podejście do kwestii wpływu opon na środowisko. Podejście to określane jest też terminem „cradle to grave” (od kołyski, aż po grób), co oznacza, że podejście dotyczy całego cyklu życia produktu – począwszy od surowców, przez produkcję i dystrybucję, po eksploatację opony i jej utylizację po zużyciu.

Wszystkie badania, a w szczególności badanie oceny cyklu życia (LCA – Life Cycle Assessment), które przeprowadziło Europejskie Stowarzyszenie Producentów Opon i Gumy (European Tyre and Rubber Manufacturers’ Association) dowodzą, że faza eksploatacji opon ma największy wpływ na środowisko. Spółka Bridgestone podejmuje ważne kroki, aby ograniczyć wpływ na środowisko swoich opon we wszystkich fazach cyklu życia (nasze starania dokumentuje broszura wydana przez Bridgestone Europe, zatytułowana „Zaangażowanie w ochronę środowiska i wydajność” /Environmental Commitment and Performance/ oraz inne publikacje). Obecnie spółka realizuje duży program rozwojowy dotyczący fazy eksploatacji opon.

Niższe opory toczenia, oznaczają mniejsze zużycie paliwa.

Najbardziej krytycznym czynnikiem pod względem wpływu opony na środowisko są jej opory toczenia. Zjawisko to występuje, ponieważ opony tocząc się ulegają odkształceniom, czego wynikiem jest strata energii, która zamieniana jest na ciepło. Im większe odkształcenie, tym wyższe opory toczenia opony i tym większą ilość paliwa potrzeba do napędzania samochodu. Innymi słowy, niższe opory toczenia przekładają się na ograniczenie zużycia paliwa.

W przeszłości producenci opon musieli poszukiwać kompromisu pomiędzy oporami toczenia, a przyczepnością, zwłaszcza na mokrych nawierzchniach. Obecnie, dzięki nowoczesnym technologiom, opory toczenia można zmniejszać bez wpływu na inne właściwości opony.

Rozwiązaniem są technologie materiałowe

Korporacja Bridgestone opracowała nowatorskie technologie materiałowe, które umożliwiły stworzenie nowej generacji związków chemicznych i materiałów umożliwiających ograniczenie nagrzewania się opony i strat energii podczas toczenia się. Zastosowanie zoptymalizowanego wzoru bieżnika oraz lżejszej konstrukcji dodatkowo pomaga w ograniczaniu współczynnika oporów toczenia. To z kolei przekłada się na mniejsze zużycie paliwa i niższe poziomy emisji CO2, bez niekorzystnego wpływu na bezpieczeństwo na mokrych nawierzchniach.

Korporacja Bridgestone wprowadziła ostatnio na rynek nową technologię o nazwie NanoPro-Tech™ (nazwa ta pochodzi od angielskojęzycznego terminu Nanostructure-Oriented Properties Control Technology oznaczającego zorientowaną na nanostruktury technologię zapewniającą utrzymanie optymalnych parametrów opony). Technologia ta jest kolejnym elementem zmniejszającym generację ciepła w materiale zewnętrznych warstw bieżnika.

Marka ECOPIA: przyjazne środowisku opony o bezkompromisowym bezpieczeństwieKorporacja Bridgestone wykorzystała wszystkie te nowe technologie materiałowe tworząc swoją nową rodzinę, przyjaznych środowisku opon o nazwie ECOPIA. W kwietniu 2009 roku, na rynek europejski wprowadzono opony Turanza ER300 ECOPIA z segmentu premium, zaspokajające wymagania producentów samochodów osobowych w zakresie poprawy oporów toczenia przy niezmienionym bezpieczeństwie, a zwłaszcza przy niezmienionym zachowaniu się opon na mokrych nawierzchniach.

Technologię tą zastosowano również w serii opon Bridgestone z segmentu high-performance – Bridgestone Potenza RE050 oraz  w oponach uniwersalnych B250, dzięki czemu obecnie ekologiczne opony ECOPIA dostępne są we wszystkich rozmiarach i dla samochodów osobowych wszystkich typów.

Dzięki technologii NanoPro-Tech™, opony ECOPIA EP150 charakteryzują się istotnie lepszymi oporami toczenia, w porównaniu do innych opon produkowanych przez Bridgestone, w tych samych wymiarach. Dzięki niej opony te są o 3% bardziej paliwooszczędne1, co bezpośrednio przekłada się na ograniczenie emisji CO2.

Wprowadzenie na rynek opon ECOPIA EP150 ogłoszono podczas targów IAA w 2009 roku. Samo poszerzanie oferty o nowe opony realizowane będzie stopniowo przez  rok 2010.

Technologia ECOPIA zostanie w przyszłości wprowadzona do opon innych kategorii, w tym również do opon samochodów w innych kategoriach produktów, takich jak opony dla samochodów ciężarowych i autobusów, zapewniając im doskonałe połączenie cech korzystnych dla środowiskowa i wpływających na poprawę bezpieczeństwa.

Potwierdzone wyposażenie fabryczne w opony ECOPIA … i to nie koniec
Nowe opony ECOPIA oferowane są, jako wyposażenie fabryczne między innymi w następujących samochodach: opona Turanza ER300 ECOPIA w samochodach Mercedes klasy C, SLK (opony 16” i 17”)E (16”) oraz klasy S – w tym hybrydy (17”), Skoda Octavia (15”) , Toyota Avensis i Opel Insignia (17”); opona B250 ECOPIA w samochodach Toyota IQ i Prius; opona RE050 ECOPIA (18”) w samochodach Mercedes klasy S oraz opona Potenza RE050A RFT ECOPIA (pierwsza opona Bridgestone ECOPIA w wersji run flat) w samochodach BMW Z4.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu