Barter wyższej generacji

Tradycyjnie rozumiany barter polega na prostej wymianie towaru na towar. To najbardziej pierwotna forma handlu, ale w dobie pieniądza także ma swoje walory – nie trzeba na zakup wydawać deficytowej gotówki, lecz płaci się własnym produktem, który w przedsiębiorstwie zwykle występuje w nadmiarze. Zasadniczym problemem jest znalezienie partnera, który akurat odpowiada naszym specyficznym wymaganiom odnośnie kupna i sprzedaży.

Nowe podejście

„Nowoczesnym narzędziem, które łączy zalety wymiany towarowej i transakcji gotówkowych jest barter wielostronny” mówi dr Ewa Baranowska-Prokop ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. „Transakcje barteru wielostronnego odbywają się poprzez platformę barterową. Użytkownik platformy sprzedaje swój produkt jednej firmie, ale kupuje od dowolnych innych firm uczestniczących w systemie, bez konieczności sięgania do portfela”, wyjaśnia Paweł Kozawski, prezes internetowej platformy barterowej BarterOnline.pl.

Transakcje denominowane są w wewnętrznej walucie barterowej (w przypadku BarterOnline.pl jest to waluta o nazwie e-PLN), którą można posługiwać się wyłącznie w obrębie platformy i nią pokrywać bieżące wydatki, oszczędzając gotówkę. e-PLN pozyskuje się ze sprzedaży własnych produktów lub usług, a także w formie kredytu 0%. „Dla małych firm to często jedyna możliwość finansowania bieżącej działalności, a do tego darmowa” dodaje Kozawski.

Rozwiązanie sprawdzone za granicą

Takie systemy w Polsce to nowość, jednak za granicą funkcjonują z powodzeniem od dziesięcioleci, zwłaszcza w Szwajcarii, Niemczech, Australii, USA i Wielkiej Brytanii. Przedsiębiorcy cenią sobie poprawę płynności finansowej, jaką mogą osiągnąć dzięki transakcjom barterowym. Jak twierdzi prof. Roger Mumby-Croft z Warwick Business School, „spadek płynności finansowej wśród firm może być złagodzony właśnie poprzez barter wielostronny, który umożliwia zaoszczędzenie gotówki, a zamiast niej zastosowanie jako środka płatności własnych produktów i usług”.

W Polsce barter wielostronny na razie jeszcze stanowi novum, jednak jego rozwój wspierany jest m.in. przez UE, która dofinansowuje rozwój polskiej platformy barteru wielostronnego BarterOnline.pl.

źródło/autor: BarterOnline.pl

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu