Intel na targach CeBIT 2010: IT jako współtwórca przyszłości

Zgodnie z hasłem przewodnim tegorocznej edycji targów CeBIT, które brzmi „Tworzymy przyszłość – wspólnie”, przesłanie firmy Intel będzie koncentrować się nie tylko na tym, jak technologie informacyjne zwiększają wydajność pracy i jakość życia w krótkiej perspektywie, ale także na tym, jak połączone w globalną sieć systemy rozwiązują problemy społeczne, ekonomiczne i środowiskowe. Christian Morales, wiceprezes i dyrektor generalny Intela w regionie EMEA, wyjaśnił podczas konferencji prasowej, jak Intel w praktyce realizuje ten proces. Diane Bryant, wiceprezes i CIO Intel Corporation, opisała rozwiązania wykorzystywane przez firmę Intel od zaplecza i omówiła, w jaki sposób IT przyczynia się do wzrostu wartości w obrębie firmy. Intel planuje także przedstawienie podczas targów CeBIT innowacji procesorowych: firma przeprowadzi na żywo europejską premierę układu Nehalem-EX oraz zaprezentuje procesor Westmere-EP. Obydwa modele trafią na rynek pod koniec pierwszego kwartału. Intel ujawni także trzy nowe procesory Intel® AtomTM, zaprojektowane specjalnie z myślą o rynku rozwiązań osadzonych. Goście targów będą mieli także okazję przyjrzeć się z bliska nowym szkolnym komputerom PC, zbudowanym przy użyciu rozwiązań Intela, które trafią do oferty w 2. kwartale 2010 r.

IT jako sposób na rozwiązanie problemów społecznych i gospodarczych

Technologia informacyjna tworzy dodatkową wartość, nieodzowną w procesach pracy i produkcji, ale niezwykle istotną także w rozwiązywaniu najbardziej palących problemów społecznych, ekonomicznych i środowiskowych. Christian Morales, dyrektor generalny Intel Europe, wspólnie z Diane Bryant, CIO firmy Intel, podkreślali znaczenie tych zagadnień podczas konferencji prasowej firmy na targach CeBIT w Hanowerze.

Systemy osadzone, połączone w globalne sieci, stają się podstawową technologią, która chroni ekonomiczną wartość dodaną i pomaga pokonywać trudności społeczne. Lista wyzwań jest długa i obejmuje opiekę oraz wsparcie zdrowotne, redukcję emisji i zużycia energii, aż po zwiększanie bezpieczeństwa pojazdów i systemów transportu. Jeżeli ma się urzeczywistnić idea Internetu w urządzeniach osadzonych, w której inteligentne urządzenia z całego świata są ze sobą wzajemnie połączone, to konieczne jest nie tylko opracowanie branżowych standardów. Także komputery muszą stać się szybsze, mniejsze i maksymalnie energooszczędne. Jako przykład, przewiduje się, że systemy mobilne w roku 2022 będą mieć około 1000 elementów przetwarzających, podczas gdy porównywalne, dostępne dziś urządzenia mają ich 80.*

Raport Intela na temat wydajności IT oraz premiera układów Nehalem-EX i Westmere-EP

Raport Intela nt. wydajności IT (http://www.intel.com/it/apr.htm) pokazuje dokładnie, w jaki sposób Intel radzi sobie z olbrzymią i stale rosnącą ilością danych oraz wyjaśnia rolę, jaką odgrywa IT w złożonym procesie produkcji procesorów. Do opracowania układów takich jak serwerowy procesor Westmere-EP (6 rdzeni i oszałamiające 1,17 miliarda tranzystorów) potrzebne są wielkoskalowe symulacje na niesamowicie szybkich superkomputerach. Bez olbrzymiej mocy obliczeniowej osiągnięcie takiego poziomu złożoności byłoby niewyobrażalne, podobnie jak ekonomiczna realizacja procesów rozwojowych i produkcyjnych.

Kolejna generacja procesorów serwerowych Intela, która trafi na rynek jeszcze w tym kwartale, stanie się nowym standardem wydajności. Intel przeprowadzi pierwszą publiczną prezentację układów Nehalem-EX podczas targów CeBIT. Są one dostępne w wersjach z maksymalnie 8 rdzeniami i mogą jednocześnie przetwarzać 16 wątków. Intel zaprezentuje też procesor Westmere-EP. Jest to pierwszy układ w całości wykonany w technologii 32nm, który do sprzedaży trafi pod koniec pierwszego kwartału 2010 r.

Moc obliczeniowa należy do podstawowych zadań badawczych, jakimi zajmuje się organizacja Intel Labs Europe. Ośrodki badawcze w całej Europie nieustannie optymalizują typową ścieżkę, jaką pokonują dane – od ich zbierania, poprzez składowanie, przesyłanie, obróbkę, aż po interakcje z użytkownikami końcowymi.

Nowe procesory osadzone oraz wstępna prezentacja nowych netbooków Classmate PC

Na targach CeBIT Intel ogłosił premierę trzech procesorów Intel Atom z 7-letnim cyklem wsparcia, przeznaczonych na rynek rozwiązań osadzonych. Procesory – jednordzeniowe N450 i D410 oraz dwurdzeniowy D510 – są wyposażone w zintegrowany, ulepszony układ graficzny oraz kontroler pamięci wbudowane bezpośrednio w CPU. Przyczynia się to do poprawy wydajności oraz zmniejszenia zużycia energii. Wszystkie trzy układy współpracują ze sterownikiem wejścia/wyjścia, który sprawdzi się idealnie na rynku systemów osadzonych. Jest to dwuukładowy sterownik Intel® 82801HM, który zapewnia bogatą funkcjonalność i elastyczność dzięki szybkim interfejsom, takim jak PCI Express, PCI, SATA i USB 2.0. Przedstawione powyżej trio nadaje się doskonale do niewielkich, energooszczędnych rozwiązań w osadzonych systemach przemysłowych, drukujących czy cyfrowych systemach monitoringu. Procesory są już dostępne w sprzedaży, a ich cena jednostkowa przy zamówieniu 1000 sztuk wynosi od 43 do 63 USD.

Intel prezentuje także na targach CeBIT nowy projekt szkolnych netbooków Classmate PC z obrotowymi ekranami, które zbudowano przy użyciu podzespołów firmy. Łączą one estetykę z wysoką wytrzymałością. Oferują pełną funkcjonalność komputera PC, ulepszone mechanizmy czytania elektronicznych publikacji, wyższą wydajność i energooszczędną konstrukcję. Spodziewamy się, że lokalni producenci komputerów PC wprowadzą tę nową konstrukcję na rynek w drugim kwartale 2010 r.

W zeszłym roku rządy przeznaczyły większe środki na wprowadzenie e-Learningu do szkół (w modelu, gdzie jeden komputer przypada na jednego ucznia) i wyposażenie uczniów w narzędzia i umiejętności, które pozwolą im realizować się w globalnej gospodarce XXI wieku. Państwa takie jak Portugalia czy Macedonia są liderami w ogólnokrajowych wdrożeniach komputerów PC dla uczniów. Spodziewamy się, że nowy szkolny komputer z obracanym ekranem zaoferuje krajom więcej opcji, dopasowanych do różnych potrzeb na całym świecie.

Zestaw materiałów prasowych firmy Intel na targi CeBIT dostępny jest pod adresem www.intel.de/pressroom

źródło/autor: CEE Press Relations

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu