Wyłącz autostart nośników, zaktualizuj system i nie ufaj nieznajomym

Firma ESET, producent ESET Smart Security oraz ESET NOD32 Antivirus, opublikowała swój comiesięczny raport nt. zagrożeń, które infekowały komputery użytkowników na całym globie w lutym 2010 roku. Na liście znalazł się m.in. popularny Conficker, zagrożenia czyhające w plikach automatycznego startu czy program szpiegujący Spy.Ursnif. ESET radzi jak skutecznie chronić się przed tymi zagrożeniami.

Lutowe zestawienie najczęściej atakujących zagrożeń przygotowane przez laboratoria antywirusowe firmy ESET pozwala przypuszczać, że użytkownicy komputerów mimo licznych apeli nadal nie aktualizują swoich systemów operacyjnych i nie wyłącza opcji automatycznego startu różnego typu nośników. Niestety zaniedbania użytkowników wyjątkowo skrupulatnie wykorzystują twórcy złośliwych programów, którzy konstruując groźne aplikacje dodatkowo liczą na nieostrożność Internautów. W efekcie liderem lutowego raportu pozostaje robak internetowy Conficker, atakujący poprzez lukę w usłudze systemów Windows i pliki automatycznego startu nośników.

Zaraz za Confickerem uplasowała się rodzina zagrożeń infekujących komputery użytkowników poprzez pliki autostartu. Na dalszych pozycjach znalazły się m.in. Spy.Ursnif.A – aplikacja działająca na zasadzie programu szpiegującego i konia trojańskiego, wykradająca informacje o użytkowniku oraz GetCodec.Gen, który poprzez modyfikację plików audio na komputerze użytkownika wymusza pobranie fałszywego kodeka, w rzeczywistości będącego kolejnym zagrożeniem.

Wbrew pozorom przygotowanie ochrony przed tymi zagrożeniami nie wymaga olbrzymiej wiedzy informatycznej. Jak podkreślają specjaliści ds. zabezpieczeń z firmy ESET już aktualizacja systemu operacyjnego i wyłączenie opcji domyślnego autostartu różnego typu nośników znacząco podniesie poziom naszego bezpieczeństwa. Dodatkowo, pozornie nieistotne, a w rzeczywistości wyjątkowo skuteczne, może okazać się zastosowanie zasady ograniczonego zaufania do plików, które otrzymujemy od nieznanych osób lub pobieramy z nieznanej nam wcześniej strony. Zwykle wiadomości z takimi plikami należy od razu usuwać, a do pobierania choćby sterowników należy wykorzystywać popularne serwisy WWW. Wyjątkowo aktywni w sieci internauci powinni pomyśleć dodatkowo o solidnym zabezpieczeniu swojego komputera za pomocą pakietu bezpieczeństwa. Zanim jednak użytkownik zdecyduje się na zakup pełnej wersji takiego programu, warto przetestować jego skuteczność i szybkość działania korzystając z wersji testowej rozwiązania, udostępnianej przez producenta na swojej stronie internetowej, tak jak robi to ESET na http://www.eset.pl/wersje-testowe.html

Lista zagrożeń powstaje dzięki ThreatSense.Net, innowacyjnej technologii zbierania próbek wirusów od ponad 140 milionów użytkowników na całym świecie. Gromadzone w ten sposób informacje poddawane są analizie statystycznej w laboratoriach ESET tworząc najbardziej kompleksowy wśród istniejących raportów o zagrożeniach obecnych w sieci. Każdego dnia dzięki ThreatSense.Net analizowane jest ponad 100 tysięcy próbek różnego rodzaju zagrożeń.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu