Nowe netbooki oparte na układzie NVIDIA ION

Firma NVIDIA zaprezentowała dziś następną  generację procesora graficznego NVIDIA® ION, który dziesięciokrotnie zwiększy wydajność graficzną netbooków i umożliwi osiągnięcie do 10 godzin czasu pracy na akumulatorach, dzięki zastosowaniu technologii NVIDIA® Optimus.

Wydajność nowego procesora graficznego ION jest znacznie wyższa od tej, którą pochwalić się mogą układy graficzne spotykane zwykle w netbookach i umożliwia korzystanie z treści multimedialnych w wysokiej rozdzielczości w grach, filmach i w przeglądarkach internetowych. W przeciwieństwie do komputerów ze zintegrowanymi układami graficznymi firmy Intel, netbooki oparte na platformie ION następnej generacji płynnie odtwarzają filmy w wysokiej rozdzielczości w takich witrynach, jak YouTube, a także umożliwiają rozgrywkę w takie popularne gry PC, jak World of Warcraft.

Nowe netbooki oparte na platformie ION zostały także wyposażone w technologię Optimus firmy NVIDIA, która umożliwia automatyczne dobranie najlepszego procesora graficznego do danej aplikacji i płynne przenoszenie obciążenia na dedykowany procesor graficzny firmy NVIDIA lub zintegrowany procesor graficzny w notebooku. Dzięki temu komputery zapewniają doskonały czas pracy na akumulatorach oraz wysoką wydajność, która jest zawsze dostępna na żądanie użytkownika.

Tego lata na rynek trafi ponad 30 komputerów wyposażonych w nowy procesor graficzny ION – w tym netbooki, małe desktopy, komputery typu „barebone” oraz karty rozszerzeń. Pierwszymi modelami netbooków będą Acer Aspire One 532G (z 10-calowym ekranem) oraz ASUS 1201PN (z 12-calowym ekranem). Wśród pierwszych komputerów typu AIO (wszystko w jednym) znajdą się takie modele, jak ASUS EeeTop 2010PNT oraz Lenovo C200. Partnerzy kanałowi, w tym AOpen, AsRock, Asus, Foxconn, Giada, J&W, Jetway, Pegatron, POV oraz Zotac również planują wprowadzenie na rynek nowych produktów opartych na nowej platformie ION.

Kilka faktów na temat procesorach graficznych NVIDIA ION nowej generacji:
·    ION to samodzielny procesor graficzny z dedykowaną pamięcią, który obsługuje procesor Atom Pine Train firmy Intel poprzez szynę PCI Express.
·    ION obsługuje strumieniowanie wideo w wysokiej rozdzielczości (np. YouTube HD), a także umożliwia płynną grę w takie tytuły, jak World of Warcraft czy Spore.
·    Netbooki oparte na platformie ION będą wyposażone w technologię NVIDIA Optimus, która automatycznie przydziela zadania obliczeniowe do procesora graficznego ION lub zintegrowanego procesora graficznego. Podczas mniej wymagających czynności, jak np. przeglądanie Internetu, technologia Optimus przestawia komputer na bardziej energooszczędny tryb pracy oraz procesor graficzny, wydłużając czas pracy na akumulatorach. Gdy użytkownik potrzebuje więcej mocy, np. podczas rozgrywki w  gry 3D, odtwarzania filmów lub użytkowania aplikacji wykorzystujących procesor graficzny do bardziej skomplikowanych obliczeń, technologia Optimus automatycznie uaktywnia procesor graficzny ION.
·    Rozwiązanie dostępne będzie w kwietniu br., a komputer Acer Aspire One 542G będzie pierwszym modelem wyposażonym w nowy układ.
·    Procesor graficzny ION zapewnia akcelerację aplikacji multimedialnych, takich jak Muvee Reveal (do tworzenia domowych filmów), Badaboom (do konwersji plików multimedialnych), Total Media Theater i PowerDVD 9 (do odtwarzania filmów w wysokiej rozdzielczości lub skalowania obrazu w standardowej rozdzielczości do jakości bliskiej HD).

Cytaty

“Większość netbooków nie zapewnia wysokiej wydajności, ale ION zmienił tę sytuację. Netbooki oparte na układach ION umożliwiają wykonywanie wszystkich zadań, jakich można byłoby oczekiwać od komputera tego typu. Dodatkowym atutem jest technologia Optimus, która zapewnia dłuższy czas pracy na akumulatorach. To połączenie samych najlepszych cech.”

– Rob Enderle, Przewodniczący oraz Główny analityk Enderle Group, jeden z najbardziej wpływowych ekspertów ds. technologii na świecie
“Korzystając z aplikacji wykorzystującej akcelerację GPU – Adobe Flash Player 10.1  – użytkownicy netbooków opartych o NVIDIA ION będą mogli oglądać pliki video HD za pomocą takich witryn jak YouTube, Hulu i milionów innych stron. Możliwość oglądania filmów video o rozdzielczości 1080p online na stronie na swoim komputerze PC z platformą ION jest nieoceniona.”

– David Wadhwani, dyrektor generalny oraz wiceprezes działu Business w firmie Adobe

“Zoptymalizowaliśmy aplikacje firmy CyberLink, aby te pracowały wydajniej na netbookach opartych na układach ION. Dzięki temu netbooki z układami ION wraz z oprogramowaniem firmy CyberLink stają się przydatnymi urządzeniami multimedialnymi. Użytkownicy takich netbooków zauważą krótsze czasy kompresji plików wideo w aplikacji MediaShow Espresso, a także korzyści z płynnego odtwarzania filmów za pomocą aplikacji PowerDVD.

– Alice H. Chang, Dyrektor Generalny firmy Cyberlink

“Systemy wyposażone w procesor ION to znakomity sposób na oglądanie filmów video umieszczonych w internecie wprost na swoim komputerze. Systemy oparte o ION wraz z Boxee to rozrywka bez granic, tym cenniejsza, iż możliwa dzięki niewielkim, energooszczędnym i tanim komputerom klasy PC. „

– Avner Ronen, CEO, Boxee

“ASUS ma świadomość, iż nie wszyscy konsumenci są zadowoleni z efektywności podstawowych modeli netbooków. Nasz komputer Eee PC z procesorem graficznym ION podniósł poprzeczkę wydajności dla komputerów typu netbook, a dzięki technologii Optimus mogliśmy uczynić go jeszcze lepszym. Netbook EeePC z procesorami graficznymi ION to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich użytkowników wymagających szeregu funkcji multimedialnych oraz długiego pracy na akumulatorach.
– powiedział S.Y. Shian, Wiceprzewodniczący i Dyrektor generalny Działu ds. Notebooków w Grupie ds. Komputerów firmy ASUS

“Jeżeli potrzebujesz netbooka, który jest w stanie odtwarzać filmy HD i umożliwia granie w gry PC, musisz wybrać układ ION. Nowe netbooki z układem ION to niedoścignione połączenie wydajności i energooszczędności. Wciąż podnosimy standard możliwości netbooka.”

– Drew Henry, Dyrektor Generalny działu ds. układów graficznych GeForce i ION

  • 1 Testowany w 3D Mark 06 na NVIDIA ION nowej generacji, Atom N450 CPU,  1GB DDR2 pamięci kontra grafika Intel GMA 3150 z procesorem Intel Atom N450 i 1GB DDR2 pamięci.
  • 2 Testowany na MobileMark 2007,  sześciomodułowa bateria. Czas pracy na akumulatorach jest różny w przypadku różnych modeli, systemu operacyjnego, konfiguracji, zainstalowanych aplikacji, ustawień komputera i innych wykorzystywanych funkcji.
PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu