19 banków oferuje kredyt z dopłatami

Z początkiem marca dwie kolejne instytucje: Millennium i BNP Paribas Fortis, zaproponują kredyty w ramach programu „Rodzina na Swoim”. Oznacza, to, że już 19 banków będzie udzielało kredytów z dopłatami do odsetek. Tylko w ostatnich miesiącach lista wydłużyła się o 5 instytucji. Wszystko przez rosnące zainteresowanie kredytami z dofinansowaniem do odsetek. W styczniu z takiego kredytu skorzystało blisko 2 300 osób. Pożyczyły one 421 367 tys. zł. W ciągu całego minionego roku udzielonych zostało prawie 31 tys. preferencyjnych kredytów na kwotę 5,417 mld zł, co stanowiło około 20 proc. wszystkich kredytów złotowych i kilkanaście procent całości kredytów hipotecznych udzielonych w ubiegłym roku. Bank Gospodarstwa Krajowego, odpowiedzialny za program, prognozuje na ten rok około 40 proc. wzrost wartości udzielonych kredytów z dopłatami.

W debiutującym w programie „Rodzina na Swoim” Millennium, klienci mogą dostać pieniądze do 100 proc. wartości nieruchomości, a w BNP Paribas Fortis maksymalna relacja kredytu do wartości nieruchomości wynosi 90 proc. W gronie 17 banków, których ofertę „Rodzina na Swoim” monitoruje niezależny doradca finansowy Gold Finance, na całą nieruchomość gotowych jest pożyczyć 12. Dla zainteresowanych wzrost liczby banków oferujących kredyty z dopłatami z pewnością ma spore znaczenie. Propozycje banków znacznie się od siebie różnią, i to w sytuacji, gdy w standardowych ofertach takich skrajności już nie ma. Dla naszej przykładowej 3-osobowej rodziny z dużego miasta z dochodami netto 6,5 tys. zł miesięcznie, bez innych obciążeń pierwsza rata w jednym banku może być niemal dwa razy wyższa niż u konkurencji. Do poszukiwań atrakcyjnego kredytu z dopłatami należy się więc dobrze przyłożyć.

Jak wynika z rankingu Gold Finance, najmniejszą ratę 30-letniego kredytu na 280 tys. zł na mieszkanie warte 350 tys. zł klient zapłaci w Banku Polskiej Spółdzielczości (niecałe 900 zł) i w BNP Paribas Fortis (981 zł). W trzecim Banku Pocztowym będzie to 1001 zł, a w Euro Banku 1020 zł. Nowa oferta Millennium znalazła się w środku stawki z ratą z dopłatami w wysokości 1164 zł. Przy kredytowaniu całego mieszkania za 350 tys. zł najkorzystniejszy kredyt zaproponuje Bank Pocztowy (1348 zł raty z dopłatami) i PKO BP (1400 zł). Oferta nowego gracza – Millennium – wynosi 1571 zł i znajduje się w połowie rankingu. BNP Paribas Fortis całości zakupu nie kredytuje.

Banki oferujące kredyt „Rodzina na swoim”:

 1. Alior Bank S.A.
 2. Allianz Bank Polska S.A.
 3. Bank BPH S.A.
 4. Bank Gospodarki Żywnościowej S.A.
 5. Bank Handlowy w Warszawie S.A.
 6. Bank Pekao S.A.
 7. Bank Pocztowy S.A.
 8. Bank Polskiej Spółdzielczości S.A.
 9. Bank Zachodni WBK S.A.
 10. Euro Bank S.A.
 11. Getin Noble Bank SA
 12. Gospodarczy Bank Wielkopolski S.A.
 13. Lukas Bank S.A.
 14. Mazowiecki Bank Regionalny S.A.
 15. Multi Bank S.A. (BRE Bank S.A.)
 16. Pekao Bank Hipoteczny S.A.
 17. PKO Bank Polski S.A.
 18. Bank Millennium
 19. BNP Paribas Fortis

Dla kogo ta propozycja

Kredyt z dopłatami kierowany jest do małżeństw lub osób samotnie wychowujących dziecko, pod warunkiem, że nie są właścicielami nieruchomości. Kredytowany jest zakup mieszkania, którego maksymalna powierzchnia nie przekracza 75 m kw. (dopłaty są tylko do 50 m. kw.) oraz dom, którego powierzchnia użytkowa nie przekracza 140 m. kw. (dopłaty są tylko do 70 m. kw.). Państwo opłaca za kredytobiorcę przez 8 lat połowę odsetek, liczonych obecnie przy stawce 6,2 proc., co przy 30-letnim kredycie oznacza sfinansowanie ok. 19 proc. całości odsetek.

Halina Kochalska, Gold Finance

źródło/autor: Ciszewski Financial Communications

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu