Sztuka abstrakcyjna i fuguratywna pod młotek

W najbliższy czwartek, 25 lutego, odbędzie się pierwsza w tym roku aukcja w DESIE Unicum – XIV Aukcja Sztuki Współczesnej. W ofercie znalazły się doskonałe prace (zarówno abstrakcyjne jak i figuratywne) klasyków współczesności, m.in.: Stanisława Fijałkowskiego, Stefana Gierowskiego, Jana Cybisa, Edwarda Dwurnika, Eugeniusza Markowskiego, Jarosława Modzelewskiego i Wacława Taranczewskiego.

Zapraszamy do obejrzenia Przewodników Aukcyjnych w formie video prezentacji, na YouTube.com eksperci DESY Unicum opowiadają o historii wybranych obrazów oraz ich autorach. Katalog aukcyjny dostępny jest w galeriach DESY Unicum oraz na stronie www.desa.pl.

Okładkę katalogu XIV Aukcji Sztuki Współczesnej zdobi porażająca swoim metaforycznym nastrojem i ewokująca skojarzenia z pejzażem „Abstrakcja metaforyczna” Stanisława Fijałkowskiego z 1993 r. (cena wywoławcza 75 000 zł). Obrazy Fijałkowskiego urzekają, nawet niewtajemniczonego odbiorcę, ascezą środków malarskich, skupieniem wynikającym z umiejętnego harmonizowania postawy emocjonalnej z intelektualną, ekspresji indywidualnej z treściami powszechnymi, zgodnie zresztą z oczekiwaniami samego artysty. Ostatecznie wydają się one przede wszystkim owocem poszukiwania harmonii, zasady, która stara się uporządkować zagubienie współczesnego człowieka. Sposób, w jaki autor osiąga swój cel, odrębność języka malarskiego, radykalnie odróżniającego tę sztukę od propozycji innych twórców, stanowi gwarancję jej wyjątkowości i oryginalności.

Wybitnym klasykiem polskiej abstrakcji jest także Stefan Gierowski, którego „Obraz DCCLIX” powstał około roku 2000. Minimalistyczna kompozycja zwraca uwagę oszczędnością i puryzmem oraz finezją kolorystycznych rozwiązań wyrażającą się w subtelnym zastosowaniu różnych odcieni bieli.

Wśród prac abstrakcyjnych w ofercie aukcyjnej pojawiły się również obrazy Włodzimierza Pawlaka, Jana Tarasina, Romana Owidzkiego, Henryka Stażewskiego, Aleksandra Kobzdeja i innych.

Uwagę zwracają dwie zupełnie różne prace jednego artysty: Edwarda Dwurnika. Pierwsza, to dość wczesna praca z cyklu „Podróże autostopem” – obraz pt. „Płock” z 1980 r. Zredukowana do najważniejszych elementów stylizowana na Nikifora wizja miasta zwraca uwagę wielką głową pomnika poety – Władysława Broniewskiego na pierwszym planie (cena wywoławcza 23 000 zł). Drugie dzieło to „Obraz Nr 167” (cena wywoławcza 20 000 zł) z serii XXV, obrazów inspirowanych pracami Jacksona Pollocka z amerykańskiego nurtu ekspresjonizmu abstrakcyjnego (lata 50 XX w.). W ostatnich latach artysta zwrócił się ku abstrakcji nie przerywając równocześnie wcześniej rozpoczętych cykli figuratywnych np. „Podróży autostopem” czy „Miast diagonalnych”.

Drogą ekspresyjnej i brutalnej w swym wyrazie figuracji poszedł Eugeniusz Markowski na którego obrazach ludzie przeistaczają się w dzikie, tajemnicze zwierzęta i karłowate stwory, na licytację wystawione zostaną „Postacie” (cena wywoławcza 6 800 zł). Z kolei w małym obrazku przedstawiającym „Stary klucz” Teresy Pągowskiej odnaleźć można charakterystyczne dla jej twórczości uproszczenie form (cena wywoławcza 14 000 zł). Figurację reprezentuje także tajemniczy „Człowiek niosący ścięte drzewo” dawnego członka Gruppy, Jarosława Modzelewskiego (cena wywoławcza 4 000 zł). Ta niewielka tempera na papierze przykuje z pewnością uwagę każdego miłośnika prac na papierze i Gruppy.

Oprócz sztuki tak nowoczesnej, w ofercie znalazły się klasyczne prace artystów związanych z polskim koloryzmem i jego jeszcze przedwojennymi początkami, kapizmem (od KP „Komitet Paryski” zawiązany w 1923 r. na krakowskiej ASP). Uwagę zwracają powojenne prace: Jana Cybisa i Wacława Taranczewskiego. W ofercie pojawia się doskonała „Martwa natura” Jana Cybisa, powstała tuż po wojnie, ok. 1947-50 roku. Po 1946 r. barwna polifoniczność ustąpiła miejsca zmatowiałej gamie kolorystycznej opartej na jednym, zasadniczym tonie, głównie chłodnej szarości. Pojawiły się także kontrasty tonów jasnych i ciemnych, które rozwiną się później w grę zróżnicowanych walorów, twórca wprowadził gruboziarnistą fakturę, w której roztapiały się zarysy wyobrażonych przedmiotów.

Miłośnicy grafiki warsztatowej zachwycą się z pewnością pracami Józefa Gielniaka. Dla kolekcjonerów fotografii interesująca będzie z pewnością teka prac Zofii Kulik oraz dwie prace słynnej wrocławskiej artystki feministycznej Natalii LL: „Sztuka konsumpcyjna” i „Sztuka postkonsumcyjna”.

Aukcja odbędzie się 25 lutego 2010 roku w domu aukcyjnym DESA Unicum, przy ul. Marszałkowskiej 34-50 w Warszawie, początek o godzinie 19.00. Wystawa przedaukcyjną oglądać można w godzinach: poniedziałek-piątek 11.00-19.00, sobota 11.00-16.00.

Najbliższe aukcje w DESIE Unicum:

  • 4 marca – III Aukcja Młodej Sztuki;
  • 18 marca – 165 Aukcja Dzieł Sztuki.
PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu