Szukasz młodych, wykształconych specjalistów? Znajdziesz ich w Internecie

Pracodawcy mogą wybierać wśród ponad pół miliona kandydatów z wyższym wykształceniem w internetowej giełdzie pracy infoPraca.pl

W 2009 roku pracodawcy opublikowali w polskim Internecie ponad 1 mln ofert pracy. Z badań przeprowadzonych przez pracownię badawczą Gemius wynika, że w ostatnim kwartale 2009. największe portale rekrutacyjne przyciągnęły ponad 4,8 mln użytkowników. Internet jest najbardziej popularnym, najszybszym i najwygodniejszym miejscem poszukiwania pracowników i pracy. Potwierdzają to też statystyki Google. W 2009 roku 25 proc. zapytań w tej wyszukiwarce dotyczyło ofert pracy.

Według badań przeprowadzonych w Niemczech przez serwis Scout24 wynika, iż 80 proc. pracodawców publikuje tam swoje oferty w sieci. „W Polsce swoje oferty w sieci publikuje 50 proc. pracodawców i cały czas przybywają kolejne firmy. Z początkiem lutego ponad 24 tys. pracodawców zamieściło ogłoszenia na stronach naszego serwisu. Byli wśród nich pracodawcy z kraju i z zagranicy” – mówi Beata Szilf-Nitka, Dyrektor Generalny internetowej giełdy pracy infoPraca.pl.

Z badania NetTrack, przeprowadzonego w okresie sierpień – październik 2009 r. przez firmę badawczą MillwardBrown SMG/KRC, wynika, że z Internetu w Polsce korzystało ponad 15 mln Polaków. 38 proc. z nich to osoby w wieku 25-39 lat, a nieco mniejszą grupę stanowią Internauci w wieku 15-24 lat (31 proc.). Ta struktura wiekowa jest zbieżna profilem osób poszukujących pracy za pośrednictwem Internetu. Według danych internetowej giełdy pracy infoPraca.pl, wśród poszukujących pracy w Internecie dominują ludzie młodzi. Prawie 35 proc. z nich jest w wieku 20-25 lat, a 29 proc. to osoby w wieku 26-30 lat. Kandydaci w wieku 31-36 lat stanowili 13 proc. spośród 1,2 miliona internautów zrejestrowanych w bazie CV internetowej giełdy pracy infoPraca.pl.

Wśród szukających zatrudnienia za pośrednictwem serwisu infoPraca.pl przeważają absolwenci szkół wyższych z dyplomem magistra oraz licencjata. Najwięcej z nich posiada doświadczenie zawodowe od 5 do 10 lat, na drugim miejscu plasują się kandydaci, którzy mają staż pracy od 3 do 5 lat. Szukają pracy głównie na Mazowszu, Śląsku oraz w Małopolsce i na Dolnym Śląsku. Największą popularnością cieszyły się stanowiska pracy w branżach takich jak produkcja, inżynieria, IT oraz handel. W ostatnim kwartale 2009 oraz w styczniu 2010 r., odnotowaliśmy wzrost aplikacji na stanowiska eksperckie oraz kierownicze – podsumowuje Szilf-Nitka. Jednak spodziewam się, że przedsiębiorcy zdecydują się na podjęcie szeroko zakrojonej rekrutacji dopiero w drugiej połowie roku, kiedy gospodarka ponownie przyspieszy.

Prawie połowa pracodawców (48-50 proc.) planuje zatrudnienie pracowników na stanowiska specjalistyczne i menedżerskie w następnym kwartale 2010 roku – wynika z międzynarodowego badania Global Snapshot. W ankiecie wzięło 6151 pracodawców ze Stanów Zjednoczonych, Azji, Europy, w tym także z Polski. Planują oni zatrudniać pracowników w takich branżach jak farmacja, produkcja, inżynieria, IT oraz bankowość.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu