Amatorom programu „Rodzina na Swoim” najłatwiej znaleźć mieszkanie w Łodzi, a najtrudniej w Krakowie

Bank Gospodarstwa Krajowego, odpowiedzialny za program „Rodzina na Swoim” zapowiada, że w 2010 roku wartość kredytów z dopłatami do odsetek wzrośnie w porównaniu z minionym rokiem o około 40 proc. i przekroczy 7,5 mld zł. Niezależny doradca finansowy Gold Finance i redNet Consulting, firma monitorująca rynek nieruchomości sprawdzili, w których miastach największe są szanse na skorzystanie z kredytów z dopłatami do odsetek. Z 7 największych aglomeracji w Polsce obecnie największy wybór nowych mieszkań z ceną poniżej limitu wyznaczonego w programie „Rodzina na Swoim”, mają Łodzianie. Niemal z cudem graniczy dobranie do swoich potrzeb nowego mieszkania w Krakowie. Łatwo nie mają też mieszkańcy Katowic.

W Warszawie i Wrocławiu co trzecie mieszkanie nadaje się do programu „Rodzina na Swoim”

Cenę poniżej maksymalnego limitu wyznaczonego przez program „Rodzina na Swoim” ma w Łodzi niemal 6 na 10 wystawionych przez deweloperów mieszkań. Nieźle przebierać można również w odpowiednich ofertach mieszkań o powierzchni do 75 m. kw. w Gdańsku i Poznaniu. Tam cenę metra kw. niższą od maksimum wyznaczonego dla „Rodziny na Swoim” ma prawie połowa lokali – wynika ze wspólnego raportu Gold Finance i redNet Consulting. W środku statystyk znalazły się Wrocław i Warszawa, gdzie prawie co trzecie mieszkanie ma cenę niższą niż maksimum wyznaczone w programie.

Nie lada wyczynem jest natomiast znalezienie odpowiedniego nowego mieszkania kwalifikującego się na kredyt z dopłatami w Krakowie. W grodzie Kraka tylko co dziesiąte nowe mieszkanie ma cenę m. kw. nie przekraczającą limitu wyznaczonego dla kredytów z dopłatami do odsetek, czyli 6055 zł.

Z 7 największych aglomeracji w kraju, również w Katowicach jest trudno o mieszkanie kwalifikujące się do kredytu z dopłatami. Tutaj na wszystkie oferowane na rynku odpowiednią cenę ma co czwarte.

W Krakowie warunki programu Rodzina na Swoim zupełnie rozmijają się z realiami

O roli, jaką ma szansę odegrać w poszczególnych aglomeracjach program „Rodzina na Swoim” świadczy również średnia cena, po jakiej zawierane są transakcje sprzedaży. W trzech aglomeracjach w styczniu była ona wyższa od limitu w ramach programu „Rodzina na Swoim”, a w czterech niższa.

Tu znów najgorzej wypada Kraków. W Krakowie dochodzi do największych rozbieżności między limitem wyznaczonym w programie „Rodzina na Swoim”, a faktycznymi transakcjami. Limit cenowy mieszkania dla kredytów z dopłatami wynosi 6055 zł za m. kw. i jest niższy niż wyznaczony dla Warszawy, Poznania, Wrocławia i Gdańska. Tymczasem średnia cena m. kw. w umowach sprzedaży wynosiła 7068 zł i była drugą co do wysokości po warszawskiej. Nieco mniejszy rozrzut panował w styczniu w Warszawie. Średnia cena metra w transakcjach wyniosła 8388 zł, podczas gdy limit w „Rodzinie na Swoim” to 7699 zł. Ceny transakcyjne przebijają też limity cenowe z programu we Wrocławiu. Dużo lepsze rokowania mamy dla mieszkańców Poznania, Łodzi, Katowic i Gdańska. W każdym z tych miast średnia cena transakcji sprzedaży mieszkań była w styczniu niższa niż limity cenowe mieszkań wyznaczone dla kredytów z dopłatami. W Gdańsku było to możliwe dzięki podwyższeniu na początku roku ceny limitu z 5744 do 6487 zł.

Za chwilę już 19 banków będzie oferowało kredyty z dopłatami

Jak informuje Bank Gospodarstwa Krajowego, odpowiedzialny za program „Rodzina na Swoim” w styczniu 2010 r. z kredytów zapewniających dopłaty do odsetek skorzystało blisko 2 300 osób. Pożyczyły one 421 367 tys. zł. Jeśli zestawić te wyniki z osiągnięciami z grudnia ubiegłego roku (ok. 3 tys. osób pożyczyło 530 mln zł), to styczniowe dane nie wypadają spektakularnie. Ale tradycyjnie początek roku nie jest szczególnie dynamiczny ani na rynku nieruchomości, ani też na rynku kredytowym. W styczniu 2009 r. z kredytu z dopłatami do odsetek skorzystało zaledwie 700 osób. Podpisały one umowy na ok. 100 mln zł.

W ciągu całego minionego roku udzielonych zostało prawie 31 tys. preferencyjnych kredytów na kwotę 5,417 mld zł. Przewiduje się, że w tym roku będzie ich około 40 proc. więcej.

W tej chwili kredyt w ramach programu „Rodzina na swoim” oferuje 17 banków, a BGK jest w trakcie podpisywania umowy z dwoma kolejnymi.

Banki oferujące kredyt „Rodzina na swoim”:

 1. Alior Bank S.A.
 2. Allianz Bank Polska S.A.
 3. Bank BPH S.A.
 4. Bank Gospodarki Żywnościowej S.A.
 5. Bank Handlowy w Warszawie S.A.
 6. Bank Pekao S.A.
 7. Bank Pocztowy SA
 8. Bank Polskiej Spółdzielczości S.A.
 9. Bank Zachodni WBK S.A.
 10. Euro Bank S.A.
 11. Getin Noble Bank SA
 12. Gospodarczy Bank Wielkopolski S.A.
 13. Lukas Bank S.A.
 14. Mazowiecki Bank Regionalny S.A.
 15. Multi Bank S.A. (BRE Bank S.A.)
 16. Pekao Bank Hipoteczny S.A.
 17. PKO Bank Polski S.A.

Dla kogo ta propozycja

Kredyt z dopłatami kierowany jest do małżeństw lub osób samotnie wychowujących dziecko pod warunkiem, że nie są właścicielami nieruchomości. Kredytowany jest zakup mieszkania, którego maksymalna powierzchnia nie przekracza 75 m kw. (dopłaty są tylko dla 50 m. kw.) oraz dom, którego powierzchnia użytkowa nie przekracza 140 m. kw. (dopłaty są tylko dla 70 m. kw.). Państwo dopłaca połowę odsetek przez pierwszych 8 lat trwania kredytu. Obecnie współfinansuje odsetki w wysokości 6,2 proc.

Halina Kochalska, Gold Finance

źródło/autor: Ciszewski Financial Communications

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu