Przejdź do treści

Penta wzmacnia sieć sklepów Żabka w Czechach

Penta Investments – właściciel sieci sklepów Żabka – podpisała umowę przejęcia 100% udziałów w czeskiej spółce PM market. Wynikiem transakcji będzie przyłączenie do sieci Żabka w Czechach 45 supermarketów pod marką Koruna. Warunkiem nabycia udziałów jest uzyskanie zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Wartość transakcji nie została ujawniona.

Przejęcie sieci sklepów Koruna stanowi realizację strategii Penta Investments i Żabka polegającej na konsolidacji niezależnego rynku FMCG w Polsce i Czechach. Obecnie sklepy Żabka działają na teranie całej Polski oraz w środkowo-zachodniej części Czech – większość w Pradze. Akwizycja supermarketów Koruna, pozwoli na rozszerzenie działalności także na północno-wschodnią część kraju.

„Prawie 2 lata temu rozpoczęliśmy rozwój sieci sklepów Żabka w Czechach. Obecnie działa tam 100 placówek. Naszą ambicją jest aktywny udział w konsolidacji rynku FMCG w Polsce i Czechach. Zakup Koruny to pierwsza z akwizycji, po niej nastąpią kolejne” – mówi Jacek Roszyk, prezes Żabka Polska S.A.

„Wraz z rozwojem formatu convenience sieci Żabka w Czechach, będziemy rozbudowywać także sieć supermarketów Koruna, zgodnie z modelem biznesowym projektów Freshmarket i Żabka” – dodaje Józef Janov, Penta Partner Zarządzający Penta Investments w Polsce.

Obie czeskie marki (Żabka i Koruna) będą czerpać korzyści z efektu synergii, związanego z ujednolicaniem rozwiązań logistycznych, technologii informatycznych i zarządzaniem siecią marketów. Związane to będzie głównie z rozszerzeniem asortymentu produktów i usług, dostępnych po jeszcze bardziej atrakcyjnych cenach.