“Komputer za drożdżówkę” w Komputronik SA

przez | 18/02/2010

Firma Komputronik SA zdecydowała się zabrać głos w dyskusji na temat opracowanego przez Zespół Pracy Państwowej PiS programu “Komputer za drożdżówkę”. Przypomnijmy, że zdaniem polityków rząd miałby gwarantować pożyczki na komputery, co ułatwiłoby dostęp do nowych technologii uboższym rodzinom. Dzienny koszt spłaty takiego kredytu wynosiłby jedynie około 2 zł, a więc tyle, ile kosztuje dzienna spłata standardowego desktopa w Komputronik SA.

– Doceniamy publiczną debatę na temat poprawy pozycji naszego kraju w wyścigu technologicznym. Jednak należy podkreślić, że polscy dostawcy technologii już teraz zapewniają klientom bardzo dobrą dostępność do komputerów – mówi Maciej Piotrowski, Wicedyrektor Marketingu Komputronik SA.

Przedstawiciele Komputronik SA podają przykład standardowego zestawu Komputronik Sensilo MT-145 z dwurdzeniowym procesorem oraz najnowszym systemem operacyjnym Microsoft Windows 7 w cenie 1 699 zł. Użytkownik, który kupi ten produkt korzystając z 36-miesięcznego okresu spłaty, będzie dziennie wydawał na ten cel jedynie 2 zł 16 gr.

– Jesteśmy zadowoleni, że należymy do grona przedsiębiorstw, które biorą aktywny udział w zasypywaniu polskiej “cyfrowej dziury”. Według danych firmy D-Link, w 2009 roku połowa polskich gospodarstw domowych nie dysponowała komputerem stacjonarnym, a notebooki posiadało zaledwie 16 proc. rodzin. Jednak przy obecnych cenach sprzętu IT, dane te mogą ulec radykalnej zmianie, oczywiście na korzyść, w ciągu najbliższych kilku lat – podkreśla Maciej Piotrowski.

Komputer za średnią krajową

Jak podkreśla Maciej Piotrowski, komputery w ciągu ostatniego roku stały się dla Polaków dużo bardziej dostępne niż kiedykolwiek wcześniej. Na początku okresu transformacji, w 1990 roku, komputer stacjonarny kosztował 18 średnich pensji (według szacunków Money.pl). W 1995 roku należałoby przeznaczyć na taki sprzęt już “tylko” około 5 średnich krajowych. Tymczasem w 2009 roku, jak podaje branżowy dwutygodnik CRN Polska, na zakup wydajnego komputera wystarczała – po raz pierwszy w historii – jedna średnia pensja. Dla porównania: średnia cena komputera w 1999 roku wynosiła blisko 4 500 zł, zaś dekadę później już tylko ok. 2 200 zł.

– Jak widać, wolny rynek okazał się wyjątkowo skutecznym sposobem na rozwój cywilizacyjny kraju. Jeśli rządzący będą sprzyjać przedsiębiorczości, Polska szybciej niż nam się wydaje nadrobi wieloletnie zapóźnienia – podsumowuje Maciej Piotrowski.

źródło/autor: White-Magick

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.