Intel i Nokia łączą platformy oprogramowania dla przyszłych urządzeń komputerowych

przez | 18/02/2010

Platforma MeeGo* tworzy otwarty ekosystem dla szybkiego rozwoju nowych, ekscytujących doświadczeń użytkowników

Najważniejsze informacje:

  • Intel Corporation i Nokia, światowi liderzy technologiczni, łączą swoje platformy Moblin i Maemo, tworząc MeeGo – opartą na systemie Linux platformę oprogramowania, która będzie wspierać wiele różnych architektur sprzętowych w najszerszej gamie segmentów urządzeń, w tym kieszonkowych komputerów, netbooków, tabletów, mediafonów, telewizorów i samochodowych systemów informacyjno-rozrywkowych.
  • MeeGo tworzy środowisko programowania aplikacji Qt i opiera się na możliwościach rdzenia systemu operacyjnego Moblin oraz doświadczeniu użytkowników. Korzystając z Qt programiści mogą stworzyć aplikacje dla różnych urządzeń i platform oraz wprowadzić je do obrotu za pośrednictwem sklepów Ovi Nokia Store i Intel AppUp Center.
  • Platforma MeeGo będzie korzystać z hostingu Linux Foundation, a jej dostępność będzie regulowana najlepszymi praktykami modelu open source. Pierwsza wersja MeeGo oczekiwana jest w drugim kwartale 2010 r., zaś oparte na niej urządzenia mają wejść do sprzedaży kolejnych miesiącach.
  • Nokia i Intel spodziewają się, że platforma MeeGo zostanie powszechnie zaadaptowana przez czołowych producentów urządzeń, operatorów sieci, firm półprzewodnikowych, dostawców i producentów oprogramowania.

Firmy Intel Corporation i Nokia łączą swoje popularne platformy oprogramowania Moblin i Maemo, przyczyniając się do istotnego postępu w konwergencji informatyki i telekomunikacji. Wynikiem współpracy firm będzie stworzenie zunifikowanej, opartej na systemie Linux platformy oprogramowania, która będzie wspierać wiele różnych architektur sprzętowych w najszerszej gamie segmentów urządzeń, w tym kieszonkowych komputerów, netbooków, tabletów, mediafonów, telewizorów i samochodowych systemów informacyjno-rozrywkowych. Nowa otwarta platforma oprogramowania, nazwana MeeGo, przyspieszy innowacyjność branży i czas wprowadzania na rynek wielu nowych internetowych aplikacji i usług, dostarczając nowych, ciekawych doświadczeń użytkownikom. Urządzenia firmy Nokia i innych producentów oparte na platformie MeeGo mają być wprowadzone na rynek jeszcze w tym roku.

Współpraca przy tworzeniu MeeGo wzmacnia relacje Nokii i Intela i jest kolejnym etapem szerokiej strategicznej współpracy obydwu firm, ogłoszonej w czerwcu 2009 roku. Intel i Nokia zapraszają do udziału w rozwoju platformy MeeGo istniejące globalne społeczności z branży telekomunikacyjnej i komputerowej, skupione wokół platform Maemo i Moblin.

– Nasza wizja bezproblemowej komunikacji pomiędzy domowymi, samochodowymi, biurowymi czy kieszonkowymi urządzeniami komputerowymi wkracza dziś w kolejną, fundamentalną fazę dzięki wprowadzeniu platformy MeeGo – powiedział Paul Otellini, prezes i dyrektor generalny firmy Intel. – To wielki krok w ewolucji naszych relacji z firmą Nokia. Połączenie tych dwóch ważnych aplikacji na platformie open source w istotny sposób przyczyni się do zapewnienia wspaniałych doświadczeń w korzystaniu z całej gamy urządzeń, jednocześnie zapewniając wzajemne wsparcie dla naszych branż.

– Platforma MeeGo zapewni użytkownikom jeszcze szerszy zakres i większe bogactwo komputerowych i komunikacyjnych doświadczeń internetowych dzięki urządzeniom przenośnym nowego typu – powiedział Olli-Pekka Kallasvuo, dyrektor generalny Nokii. – Dzięki dostępnej dla wszystkich innowacyjności, MeeGo stworzy ekosystem, który nie będzie miał sobie równych i przyciągnie użytkowników z różnych branż. Będzie wspierać szeroki zakres modeli biznesowych w oparciu o doświadczenie i wiedzę firm Nokia i Intel oraz wszystkich tych, którzy dołączą do nas. Mówiąc najprościej, MeeGo zwiastuje nową erę w mobilnej komputeryzacji.

MeeGo łączy w sobie najlepsze cechy aplikacji Maemo i Moblin, tworząc otwartą platformę dla wielu rodzajów architektur procesorów. MeeGo opiera się na możliwościach rdzenia systemu operacyjnego Moblin i jego wsparciu dla wielu typów urządzeń i interfejsów użytkownika, w połączeniu z rosnącą pozycją Maemo w branży telefonii komórkowej oraz szeroko stosowaną przez deweloperów oprogramowania aplikacją Qt i szkieletem interfejsu użytkownika.

Ponadto MeeGo łączy prężnie rozwijające się na całym świecie ekosystemy i społeczności open source skupione wokół aplikacji Maemo i Moblin. Z myślą o programistach MeeGo rozszerza gamę segmentów urządzeń docelowych dla ich aplikacji. Korzystanie z Qt do tworzenia aplikacji oznacza, że mogą oni raz napisać aplikacje i łatwo wdrożyć je w MeeGo oraz na innych platformach, na przykład, na platformie Symbian.

Ovi Store będzie kanałem dystrybucji aplikacji i treści dla wszystkich urządzeń Nokia, w tym tych opartych na platformach MeeGo i Symbian. Ovi Store udostępni także Forum Nokia, będące wsparciem dla programistów na wszystkich platformach urządzeń Nokia. Intel AppUpSM Center będzie ścieżką prowadzącą do rynku urządzeń MeeGo pochodzących od innych producentów a opartych na technologii Intel. Program Intel® Atom™ Developer zapewni wsparcie dla aplikacji przeznaczonych dla urządzeń różnych kategorii.

Platforma oprogramowania MeeGo, działająca na urządzeniach o najwyższej wydajności, dostarczy szeregu doświadczeń związanych z Internetem, informatyką i komunikacją, oferując bogatą wizualnie grafikę, wielozadaniowość, możliwości multimedialne i najwydajniejszą pracę aplikacji. Ponieważ MeeGo działa na wielu typach urządzeń, użytkownicy mogą zachować swoje ulubione aplikacje nawet w przypadku zmiany komputera czy smartfona, dzięki czemu ich użycie nie jest ograniczone do jednego rodzaju urządzenia czy urządzeń pochodzących od konkretnego producenta.

MeeGo udostępniany przez Linux Foundation

Platforma oprogramowania MeeGo będzie udostępniona przez Linux Foundation w pełni jako projekt typu open source, zachęcający do zaangażowania społeczności zgodnie z najlepszymi praktykami tego modelu rozwoju. Intel i Nokia zapraszają poszczególnych członków Maemo.org i Moblin.org do przystąpienia do zjednoczonej wspólnoty MeeGo.com, zachęcając również do szerszego udziału przedstawicieli branży komunikacyjnej, informatycznej i pokrewnych. Programiści mogą rozpocząć tworzenie aplikacji w Qt na MeeGo natychmiast. Premiera MeeGo planowana jest na drugi kwartał tego roku.

źródło/autor: Intel

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.