Wsparcie na drodze i na stoku

przez | 16/02/2010

Sezon narciarski trwa w najlepsze. W połowie lutego rozpoczynają się ferie zimowe w województwie lubelskim, łódzkim, podkarpackim, pomorskim i śląskim. Jak ustrzec się przed przykrymi niespodziankami? Jakie utrudnienia mogą nas spotkać podczas wyjazdu w góry? Co zrobić by czuć się bezpiecznie zarówno w czasie podróży jak i jazdy na stoku?

Według danych Inter Partner Assistance liczba spraw związanych z wypadkami na stoku wzrosła w pierwszych tygodniach tegorocznych ferii o 40 % w porównaniu do standardowego poziomu. Najczęstszą kontuzją spotykającą narciarzy były jak co roku złamania kończyn. Ostatnie tygodnie minęły również pod znakiem wzmożonego zapotrzebowania na assistance samochodowe. W okresie najcięższych mrozów, znacznie wzrosła liczba zgłoszeń związanych z awariami samochodów. Najczęstszymi usterkami, z jakimi borykali się kierowcy, były problemy z zamarzającymi zamkami i paliwem oraz rozładowanym akumulatorem. Opisane powyżej przypadki są dobrym pretekstem, aby zadać sobie pytanie: co zrobić, aby zagwarantować sobie wsparcie zarówno w razie problemów technicznych z samochodem, jak i dostęp do usług assistance turystycznego, potrzebnych podczas wyjazdu w góry?

W drodze na narty

Oblodzone drogi oraz ujemne temperatury utrudniają prowadzenie samochodu i są przyczyną wielu wypadków. Duże mrozy uniemożliwiają też często uruchomienie auta, a nawet dostanie się do jego wnętrza.

„Aby uzyskać profesjonalną pomoc w razie takich problemów potrzebna jest właściwa polisa assistance.” – mówi Michał Krzyżanowski, Pełnomocnik Zarządu ds. Klientów Strategicznych w Inter Partner Assistance Polska SA – „Możliwości assistance samochodowego są zróżnicowane. Podstawowe pakiety, sprzedawane obligatoryjnie wraz z ubezpieczeniami OC, obejmują przede wszystkim pomoc drogową w razie unieruchomienia pojazdu wskutek wypadku lub czasem również awarii. Bardziej rozbudowane polisy assistance, oprócz pomocy technicznej w każdej sytuacji, zapewniają również wsparcie medyczne, pomoc prawną i serwis podróżny. Wszelkie świadczenia osobowe, bywają szczególnie pomocne podczas dalszych wyjazdów. W razie utrudnień, klienci posiadający rozbudowane assistance samochodowe, mogą liczyć nawet na organizację noclegu, opiekę nad dziećmi w razie problemów zdrowotnych opiekunów, zapewnienie zastępczego kierowcy, czy auta i wiele innych usług.”

„Czynnikiem decydującym o możliwości wykorzystania assistance samochodowego podczas wyjazdu w góry są szczegółowe warunki umowy ubezpieczenia.” – mówi Michał Krzyżanowski, Pełnomocnik Zarządu ds. Klientów Strategicznych w Inter Partner Assistance Polska SA – „Na rynku, szczególnie w prostszych pakietach assistance, spotykanych jest sporo ograniczeń związanych z zimowymi warunkami atmosferycznymi. Przykładowo pomoc może przysługiwać powyżej określonej temperatury np. – 5°C lub może nie obejmować rozładowania akumulatora. Wsparcie może nie obejmować też skutków zamarzniętego paliwa, które jest częstą bolączką posiadaczy aut z silnikami diesla. Innym ważnym elementem jest ogólny zakres terytorialny, w którym obowiązuje ochrona – niektóre programy assistance obowiązują jedynie na terenie Polski.”

Wsparcie na stoku

Dzięki pakietowi assistance obejmującemu pokrycie kosztów leczenia na miejscu zdarzenia, możemy uzyskać pomoc na stoku bez sięgania do własnej kieszeni. Warunkiem jest posiadanie ubezpieczenia turystycznego o odpowiednio wysokim limicie kwotowym.

„Biorąc pod uwagę ceny usług związanych z pomocą na stoku wykupienie dobrego ubezpieczenia po prostu się opłaca.” – mówi Sonia Kostyszyn, Manager Działu Operacyjnego, Inter Partner Assistance Polska SA. – „Przewiezienie osoby z złamaną nogą z południowych Alp do Polski kosztuje ok. 9 tysięcy złotych. Koszty akcji ratowniczej obejmującej transport helikopterem ze stoku do szpitala w Austrii czy Włoszech, kształtują się na poziomie od 3 do 4 tys. euro. Mogą one jednak wzrosnąć w zależności od liczby zaangażowanych ratowników, stopnia trudności akcji czy specyfiki badań lekarskich.”

Zakres ubezpieczeń turystycznych jest zróżnicowany. W polisach narciarskich spotykanych jest wiele istotnych wyłączeń, na które powinniśmy zwrócić uwagę.

„Chodzi głównie o jazdę na nartach pod wpływem alkoholu.” – tłumaczy Sonia Kostyszyn, Manager Działu Operacyjnego, Inter Partner Assistance Polska SA. – Standardowe polisy narciarskie nie obejmują również osób, które jeżdżą ekstremalnie lub zawodowo. Amatorzy mocnych wrażeń poruszający się poza wyznaczonymi trasami, biorący udział w zawodach, czy wykonujący skomplikowane ewolucje powinni wykupić rozszerzoną polisę.”

Warto również pamiętać, aby przed wyjazdem sprawdzić, czy wykupiona przez organizatora wyjazdu polisa gwarantuje nam ochronę podczas jazdy na nartach lub snowboardzie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.