Internauci wybrali najlepsze książki 2009 roku

Użytkownicy WP już po raz szósty wybierali „Książkę Roku”. Spośród 100 tytułów zgłoszonych przez redakcję serwisu ksiazki.wp.pl, internauci wybrali zwycięzców w czterech kategoriach: powieść polska, powieść zagraniczna, literatura niebeletrystyczna oraz dziecięca.

„Rewers” Andrzeja Barta to książka 2009 roku w kategorii „powieść polska” – zdecydowali użytkownicy Wirtualnej Polski. W pozostałych kategoriach zwyciężyły: „Zamek z piasku, który runął” Stinga Larssona, „Monopol na zbawienie” Szymona Hołowni i „Nieznane przygody Mikołajka” spółki Goscinny/Sempe.

Ponad tysiąc internautów oddało swój głos na propozycje redakcji i recenzentów serwisu ksiazki.wp.pl, w plebiscycie na najlepsze książki 2009 roku. „Od sześciu lat konsekwentnie przedstawiamy użytkownikom najlepsze, naszym zdaniem, książki i dajemy im możliwość wyboru tych – w ich opinii – najważniejszych. Przyjęliśmy zasadę, że konkurs dotyczy powieści, które w danym roku miały pierwsze wydanie w Polsce.” – wyjaśnia zasady plebiscytu Wojciech Sosnowski, Koordynator Serwisów Książki i Komiksomania. „Cechą głosowania jest to, że książka, aby wygrać musi być nie tylko dobra lub bardzo dobra, ale i popularna.” – dodaje Wojciech Sosnowski.

„Rewers” – powieść oparta na scenariuszu filmu pod tym samym tytułem, to obyczajowa historia z kryminalną intrygą osadzona w realiach lat 50-tych. To książka, która intryguje i zmusza do zastanowienia się, wykraczając poza czarno-białe schematy. Thriller polityczny „Zamek z piasku, który runął” ukazuje mechanizm władzy i specyfikę działania rozmaitych służb. „Monopol na zbawienie” – stawia ważkie pytania, jak choćby: „Czy to znaczy, że do nieba mają szansę trafić tylko katolicy?* I wreszcie „Nieznane przygody Mikołajka” – powieść na poprawę humoru, dla wszystkich, niezależnie od wieku.

W czasach kryzysu czytelnictwa, a jednocześnie zalania rynku propozycjami o nikłej wartości artystycznej, nagłaśnianie książek wartościowych ma szczególne znaczenie. Temu celowi służy właśnie konkurs Wirtualnej Polski.

Wyniki plebiscytu:

Powieść polska:

 1. „Rewers” – Andrzej Bart (WAB)
 2. „Wroniec” – Jacek Dukaj (Wydawnictwo Literackie)
 3. „Pamięć umarłych” – Maja Lidia Kossakowska (Fabryka Słów)

Powieść zagraniczna:

 1. „Zamek z piasku, który runął” – Stieg Larsson (Czarna Owca)
 2. „Biały zamek” – Orhan Pamuk (Wydawnictwo Literackie)
 3. „Peanathema” – Neal Stephenson (Mag)

Literatura niebeletrystyczna:

 1. „Monopol na zbawienie” – Szymon Hołownia (Znak)
 2. „I była miłość w getcie’ – Marek Edelman (Świat Książki)
 3. „Szaleństwo katalogowania” – Umberto Eco (Rebis)

Literatura dziecięca:

 1. „Nieznane przygody Mikołajka” – J.-J. Sempe, R. Goscinny (Znak)
 2. „Czerwone krzesło” – Andrzej Maleszka (Znak)
 3. „Wielka księga siusiaków” – Dan Höjer, Gunilla Kvarnström (Czarna Owca)

http://ksiazki.wp.pl

źródło/autor: Wirtualna Polska

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu