Badanie Cisco Visual Networking Index przewiduje dalszy dynamiczny wzrost ilości danych przesyłanych w sieciach mobilnych

Firma Cisco Systems przedstawiła wyniki badania Cisco® Visual Networking Index (VNI) Global Mobile Data Forecast na lata 2009-2014. Z raportu wynika, że, w 2014 r. ogólnoświatowy ruch mobilny osiągnie poziom 3,6 eksabajtów miesięcznie lub 40 eksabajtów rocznie. Oznacza to 39-krotny wzrost mobilnego ruchu danych w latach 2009-2014 i złożoną roczną stopę wzrostu (CAGR) o wartości 108%.

Na wzrost ilości danych przesyłanych w sieciach mobilnych wpływają dwa duże światowe trendy — szybkie rozpowszechnianie się urządzeń przenośnych umożliwiających transmisję danych i coraz bardziej popularne przesyłanie treści wideo z tych urządzeń. Szacuje się, że w 2014 r. na całym świecie będzie funkcjonowało ponad 5 mld urządzeń osobistych połączonych z sieciami mobilnymi — oraz kolejne miliardy węzłów m2m (ang. machine-to-machine), które pozwalają na wymianę informacji między urządzeniami.

Wg badnia w 2014 r. mobilne wideo będzie stanowiło 66% ruchu w sieciach mobilnych. Oznacza to 66-krotny wzrost w latach 2009-2014. To największy wzrost ruchu związanego z konkretnym zastosowaniem sieci mobilnych, jaki przewidziano dotychczas w badaniu Cisco VNI Global Mobile Data Forecast.

Fakty

  • Ogólnoświatowy ruch w sieciach mobilnych wzrósł w ubiegłym roku o 160% do 90 petabajtów miesięcznie, co stanowi odpowiednik 23 mln płyt DVD.
  • Ogólnoświatowy ruch mobilny rośnie obecnie 2,4-krotnie szybciej, niż transmisja danych w szerokopasmowych sieciach stacjonarnych.
  • W 2014 r. smartfony i przeznaczone do laptopów modemy aircard będą obsługiwały ponad 90% ogólnoświatowego ruchu mobilnego.
  • W 2014 r. ponad 400 mln użytkowników Internetu na świecie będzie korzystało z sieci wyłącznie za pomocą połączeń mobilnych.
  • Obecnie przeciętne mobilne połączenie szerokopasmowe generuje ruch sieciowy na poziomie 1,3 GB miesięcznie, co odpowiada ok. 650 muzycznym plikom MP3. W 2014 r. mobilne połączenie szerokopasmowe będzie generowało średnio 7 GB ruchu sieciowego miesięcznie, co stanowi równowartość 3 500 plików MP3.
  • Region Bliskiego Wschodu i Afryki odnotowuje najwyższy regionalny wzrost ruchuw sieciach mobilnych. W okresie objętym prognozą roczny wskaźnik wzrostu CAGR wynosi tam 133%. W regionie Dalekiego Wschodu przewidywany jest wzrost w tempie 119% rocznie. Kolejne miejsce na liście zajmuje Ameryka Północna, w której przewiduje się złożoną roczną stopę wzrostu na poziomie 117%. Krajem, w którym mobilny ruch sieciowy rośnie najszybciej, są Indie— roczny wskaźnik wzrostu ruchu w okresie objętym prognozą sięga tu 222%. Dalej plasują się Chiny (wskaźnik CAGR równy 172%) i RPA (wskaźnik CAGR równy 156%). W wielu krajach operatorzy sieci komórkowych oferują mobilne usługi szerokopasmowe w cenach i prędkościach porównywalnych do szerokopasmowych sieci stacjonarnych. Wpływa to na szybki wzrost ruchu w sieciach mobilnych.

Metoda stosowana w badaniu Cisco VNI Global Mobile Data Forecast wykorzystuje prognozy opracowane przez wielu niezależnych analityków, a także badania rzeczywistego użytkowania sieci mobilnych.

Cytaty

  • „Ruch w sieciach mobilnych rośnie szybciej, niż oczekiwaliśmy pięć lat temu” — powiedział Doug Webster, dyrektor ds. marketingu rozwiązań dla operatorów (Service Provider Marketing) w firmie Cisco. „Użytkownicy szybko zaczęli korzystać ze smartfonów, netbooków, czytników elektronicznych i internetowych kamer wideo. Na rynku pojawiły się również aplikacje typu m2m, jak np. systemy elektroniczne stosowane w służbie zdrowia i systemy monitorowania zasobów Oba wymienione czynniki przyczyniły się do wzrostu wykorzystania sieci mobilnych. Mimo spowolnienia gospodarczego zapotrzebowanie na usługi mobilne utrzymało się na wysokim poziomie, co stanowi zarówno wyzwanie, jak i szansę dla operatorów na całym świecie” — powiedział Doug Webster.

Aktualizacja oferowanej przez Cisco aplikacji Global Internet Speed Test (GIST)

  • Firma Cisco zaktualizowała swoją bezpłatną aplikację Global Internet Speed Test (GIST). Obecnie korzysta z niej ponad 200 000 użytkowników na całym świecie. Aplikacja umożliwia mieszenie prędkości połączenia telefony iPhone, iPod Touch oraz BlackBerry Storm z sieciami Wi-Fi, 3G lub EDGE .
  • Użytkownicy aplikacji Cisco GIST w ciągu zaledwie 15 sekund mogą przetestować prędkość połączenia swojego urządzenia z siecią mobilną . Mogą również obejrzeć 10 swoich ostatnich wyników na wykresach, które uwzględniają porównanie uzyskanych wyników ze wszystkimi użytkownikami na świecie. Najnowszą wersję aplikacji wyposażono w zintegrowaną funkcję mapy, która pokazuje, gdzie przeprowadzono test. Użytkownicy mogą też podawać swoje ulubione lokalizacje testowe, wprowadzać zdjęcia związane z wynikami testów i przekazywać wyniki innym użytkownikom za pomocą serwisu Twitter.