5 lat na polskim rynku e-commerce – case study

Jeden z wiodących serwisów polskiego rynku e-commerce obchodzi w lutym swoje 5 urodziny. Porównywarka Ceneo to projekt, który powstawał w domowym zaciszu, w czasach kiedy rodzimy rynek zakupów on-line był jeszcze słabo rozwinięty. Na zachodzie porównywarki cen były popularne, ale u nas mało kto wtedy słyszał o serwisach umożliwiających zestawienie ofert internetowych sklepów. Uruchomienie serwisu Ceneo okazało się świetnym pomysłem i w krótkim czasie jednym z zakupowych przyzwyczajeń Polaków stało się porównywanie cen. Spróbujmy prześledzić proces budowania się jednej z największych witryn w polskim internecie!

Był mroźny, zimowy dzień

Ceneo zadebiutowało w sieci dokładnie 14 lutego 2005 roku. Założycielami portalu byli Łukasz Zych i Marcin Chwalik. Firmę tworzył kilkuosobowy zespół młodych ludzi. Początkowo internauci mogli wybierać produkty spośród zaledwie 4 kategorii tematycznych: fotografia, sprzęt AGD, komputery oraz sprzęt RTV i porównywać ich ceny w zaledwie kilkudziesięciu sklepach. Liczba osób odwiedzających Ceneo nie przekraczała 100 tys. miesięcznie. Jednak szybko wzrastające zainteresowanie portalem sprawiło, że już w pierwszym roku istnienia Ceneo zostało kilkukrotnie wyróżnione na łamach mediów. Wirtualni handlowcy szybko docenili potencjał jakim jest obecność w porównywarce cenowej i dzięki temu liczba sklepów oraz produktów bardzo szybko wzrastała. Dynamiczny rozwój wrocławskiej firmy spowodował przekształcanie w 2005 roku spółki jawnej w akcyjną.

Zanim kupimy, porównujemy

Internauci szybko przyzwyczaili się do internetowej porównywarki cen. Z myślą o nich w roku 2006 Ceneo zmieniło swój layout czyniąc portal bardziej przejrzystym i funkcjonalnym. Serwis został również wzbogacony o porady dla kupujących w sieci. Końcówka 2006 roku okazała się dla Ceneo bardzo pomyślna – w listopadzie Akademia Internetu nagrodziła porównywarkę Webstarem przyznanym w kategorii „Technika, elektronika użytkowa i komunikacja”. Rok 2007 był rokiem intensywnych inwestycji i rozwoju – Ceneo stało się częścią Grupy Allegro. Dołączenie do dużej grupy z branży internetowej otworzyło nowe szanse na rozwój: dostęp do ogromnych pokładów wiedzy z zakresu e-commerce popartego wieloletnim doświadczeniem, nowe możliwości finansowe. Pod koniec roku 2007 w Grupę Allegro zainwestował wielki południowoafrykański koncern mediowy Naspers. W jednej chwili Ceneo stało się członkiem grupy, w której znajdują się tacy potentaci polskiego Internetu jak Gadu-Gadu czy serwis Bankier.pl.

Więcej niż porównywarka

Mając na uwadze dynamicznie rozwijającą się branżę e-commerce Ceneo dostarcza swoim użytkownikom wiele przydatnych funkcjonalności. W roku 2007 powstała mobilna wersja przeglądarki – mCeneo. Niedługo później portal udostępnił internautom wirtualny notes umożliwiający zapamiętanie wybranych produktów. Z czasem użytkownicy otrzymali narzędzie umożliwiające zlokalizowanie na mapie sklepów, a także alerty powiadamiające o zmianie cen przedmiotów. W serwisie kupujący mogą przeczytać „zaufane opinie” – specjalne komentarze o sklepach zostały wprowadzone w minionym roku, po to by przyczynić się do wzrostu bezpieczeństwa wirtualnych zakupów. Dla osób szukających podarunków Ceneo przygotowało serwis Alleprezenty.

5 lat z Ceneo

Porównywnywarka Ceneo powstała po to, aby internauci mogli dotrzeć do atrakcyjnych ofert, a także by współpracujące nią sklepy mogły zwiększać swoją sprzedaż i promować się wśród społeczności internetowej. W ubiegłym roku serwis zaprezentował nową szatę graficzną serwisu – zmienił się nie tylko wygląd, ale przede wszystkim został ulepszonym interfejs użytkownika, dzięki któremu odnalezienie produktu jest łatwe i szybkie. W ciągu 5 lat Ceneo z garstki osób zamieniło się w -80-osobowy zespół. W serwisie znajduje się 21 kategorii tematycznych. Swoje oferty prezentuje 2 tysiące sklepów, oferujących ponad 2 miliony produktów. Każdego miesiąca Ceneo odwiedza 4 miliony internautów. Rynek e-commerce w Polsce nieustanie się zwiększa, w związku z czym serwis pomagający ogarnąć to wszystko, zestawić, porównać, jest narzędziem nieocenionym.

źródło/autor: Ceneo

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu