Wizualizery Qomo – nowe spojrzenie, więcej możliwości

Wizualizer (kamera dokumentowa), to urządzenie, które umożliwia pokazywanie dowolnych przedmiotów lub dokumentów większej liczbie osób jednocześnie na ekranie TV lub  z wykorzystaniem projektora multimedialnego, na dużym ekranie projekcyjnym. Wizualizery idealnie sprawdzają się w szkołach i na uczelniach, pomagając zainteresować uczniów i skupić ich uwagę na omawianych zagadnieniach. Urządzenie nagrywa obraz dzięki czemu można pokazać żywe stworzenia w ruchu. Posiada także wewnętrzną pamięć, dzięki czemu można wrócić do nagranego obrazu i jeszcze raz go omówić lub umieścić w Internecie. Wizualizery znajdują także zastosowanie w Biznesie podczas wideokonferecji i szkoleń.

Rodzina nowych wizualizerów Qomo to 6 modeli: QD3100, QD3300, QD3600, QD3700, QD700 i QD6100SX w sugerowanych cenach detalicznych od 2998 zł do 6498 zł. Podstawowa rozdzielczość obrazu to w zależności od modelu: XGA (1024×768), SXGA (1280×1024) lub WXGA (1365×768). Zoom optyczny od 5-22x.  Więcej informacji technicznych www.multimediawszkole.pl i na stronie dystrybutora www.vidis.pl

Niektórzy pamiętają jeszcze – ze szkoły lub ze studiów – epidiaskopy i rzutniki pisma (z folii) – to dzięki tym urządzeniom prowadzący mógł pokazać na ekranie ilustrację z książki czy przygotowane wcześniej wykresy albo rysunki. Te czasy to już przeszłość. Teraz czas na wizualizery, czyli proste w obsłudze urządzenia, które przekazują obraz na żywo, wyświetlając go na ekranie TV lub przy użyciu projektora multimedialnego, na dużym ekranie projekcyjnym. Najprościej mówiąc wizualizer to kamera cyfrowa zamocowana na ruchomym ramieniu przymocowanym na stałe do podświetlanego pulpitu i wyposażona w dodatkowe lampki oświetlające pokazywany obraz lub przedmiot. Obraz z kamery jest w czasie rzeczywistym przekazywany na ekran (za pośrednictwem projektora), wyświetlany na podłączonym monitorze czy nagrywane w postaci filmu do późniejszego wykorzystania. Istotny jest fakt, że wizualizer pokazuje nie tylko rzeczy płaskie ale wszelkiego rodzaju przedmioty 3D a nawet żywe zwierzęta. Wizualizery współpracują z tablicami interaktywnymi, coraz powszechniej obecnymi w polskich szkołach. Dzięki współpracy  z tablicą interaktywną, na wyświetlanym obrazie możemy nanosić swoje notatki i zapamiętywać je w komputerze.

Wizualizery znakomicie sprawdzają się w przedszkolach i szkołach, uczelniach ale i w różnego rodzaju firmach, instytutach naukowych, laboratoriach itp.

Wizualizera nie sposób przecenić

Oglądanie żywych stworzeń. Wszystkie dzieci równocześnie mogą dokładnie i „na żywo” obejrzeć żabę, chomika lub dżdżownicę bez obawy o życie i zdrowie, którejkolwiek ze stron.

Lekcja biologii. Wizualizer umożliwia dokładne pokazanie np. preparatów tkankowych przechowywanych w formalinie czy śledzenie hodowanych roślin – od korzeni po czubek wzrostu.

Lekcja geografii. Wszyscy uczniowie mogą oglądać cenne eksponaty geologiczne lub nietypowy atlas. Eksponaty nie podlegają zużyciu (nie przechodzą z rąk do rąk), a nauczyciel może się skupić na konkretnych tematach, które chce omówić.

Lekcja plastyki. Kamera wizualizera skierowana jest na ręce nauczyciela, który pokazuje nową technikę rysowania lub demonstruje nowe ćwiczenie. Dzieci widzą wszystko bez wstawania z ławek.

Lekcja chemii. Z bliska można pokazać nawet „wybuchowe” doświadczenie bez narażania dzieci na niebezpieczeństwo.

Prezentacja prac domowych. Wizualizer doskonale sprawdzi się także przy omawianiu i prezentacji prac domowych – szybko można je pokazać wszystkim uczniom.

Inne zajęcia. Można analizować budowę różnych urządzeń – nauczyciel je rozkłada i pokazuje z czego i jak są zbudowane– wszyscy dokładnie widzą to samo, nikt nikomu nic nie zasłania. Nie ma również  obawy, że drobne elementy się pogubią.

Warto podkreślić, że wyświetlane obrazy (również filmy!) mogą być zapamiętane i wysłane do uczniów e-mailem czy powtórnie wykorzystane na późniejszych lekcjach.

Cechy i funkcje wizualizerów

Bogaty zestaw złącz, rozdzielacz 2×2 VGA oraz skaler sygnału.

Wszystkie modele mają 2 wejścia i  2 wyjścia  RGB, dzięki czemu moga pracować jako rozdzielacz sygnału VGA. Wbudowany skaner sygnału sprawia, że sygnał wejściowy ze złącz S-Video i Composite-Video (np. z DVD lub magnetowidu) może być przeskalowany do sygnału VGA i przesłany do projektora za pomocą jednego złącza D-Sub15, nie ma potrzeby stosowania dodatkowych kabli wizyjnych oraz audio.

ZOOM. Wysokiej klasy przetwornik obrazu CMOS w wysokiej rozdzielczości (od 1.3 do 2mpix) daje wierne odwzorowanie obrazu. Wszystkie modele posiadają zoom optyczny (od 5x do 22x) oraz zoom cyfrowy (10x), dające możliwość dokładnej analizy najdrobniejszych szczegółów oglądanego obiektu.

Sterowanie pracą projektora. Z poziomu wizualizera można sterować podstawowymi funkcjami projektora multimedialnego takimi jak włączanie/wyłączanie czy wybór źródła sygnału. Opcja ta ogranicza do minimum konieczność używania pilota – może on być bezpiecznie zamknięty w szufladzie.

Wbudowana podświetlarka. Wbudowana w pulpit wizualizera podświetlenie daje możliwość oglądania np. negatywów fotograficznych, zdjęć RTG luf folii do rzutnika.

Dodatkowe oświetlenie LED. Wbudowane boczne lampy zapewniają dodatkowe doświetlenie obrazu w przyciemnionych salach. Zastosowane lampy LED mają długą żywotność (do 10 lat) i są zimne w dotyku – nie ma obawy o oparzenia.

Współpraca z komputerem i tablicą interaktywną. Obraz z kamery można przesyłać (na żywo) do komputera przez port USB, co daje możliwość prowadzenia zdalnych wykładów lub rejestrowania zajęć w pliku na dysku. Połączenie z tablicą interaktywną daje dodatkowo możliwość prowadzenia notatek na nagrywanym obrazie, kopiowania obrazów do notatek z zajęć itd.
Tryby pracy dedykowane do obrazów dynamicznych i statycznych. Pracując w trybie dynamicznego obrazu urządzenie eliminuje z ekranu efekt stroboskopu czyli kratkowania, wyświetlając płynny i gładki obraz podczas obserwacji obiektów będących w ruchu w czasie rzeczywistym. Tryb statyczny zapewnia poprawia dodatkowo parametry obrazu dostosowując je do obserwacji nieruchomych obiektów.

Dzielenie obrazu. Wizualizer daje możliwość zapamiętania (we własnej pamięci) do 16 obrazów (zdjęć). Dodatkowo, w trybie dzielenia obrazu istnieje możliwość wyświetlenia obok siebie aktualnego obrazu z kamery i innego, zapamiętanego. Można w ten sposób porównać np. treść zadania z pracą domową ucznia , rysunek techniczny z gotową próbką itp.

Ceny i dostępność

Wyłącznym dystrybutorem rozwiązań interaktywnych QOMO w Polsce jest wrocławska firma ViDiS Sp. z o.o. Wizualizery Qomo dostępne są już w sieci partnerów handlowych Vidis.

Sugerowane ceny detaliczne poszczególnych modeli to:
QD3100 – 2 999,00 zł
QD3300 – 3 499,00 zł
QD3600 – 3 999,00 zł
QD3700 – 5 499,00 zł
QD700 – 5 999,00 zł
QD6100SX – 6 499,00 zł

Wszystkie wizualizery Qomo objęte są 5-letnią gwarancją.