Pieniądze szczęścia nie dają… ale dają inspirację

Petycja Burger King o wprowadzenie nowej, polskiej waluty nie jest czymś nowym – wcześniejszym kandydatem był pieniądz zwany DiskoPolem, dzielący się na 100 Shazz i 10,000 BayerFullów. Krótki przegląd wcześniejszych inicjatyw związanych z monetami poniżej.

Talary i dukaty – monety, które rozbudzają wyobraźnię. Marzenie niejednego poszukiwacza skarbów na przestrzeni dziejów, współcześnie częsty cel filmowych awanturników. Wartości dawnym walutom nie daje jednak ludzka chciwość – uszlachetnia je przede wszystkim czas, rola, którą odegrały w naszej historii, to, że każda z nich ma własne znaczenie. Moneta może symbolizować dumę, w skali sięgającej całych narodów, jak to miało miejscu w wypadku bicia pieniędzy powstania listopadowego na przełomie 1830/31 roku, aż po prywatnych magnatów, dla których szlaki przetarł dziesięć wieków temu palatyn Sieciech.

Świat się jednak zmienił. Zakończył się okres turbulencji, wojen, większość ludzi oddała się radości rock’n’rolla i hippisowskiej miłości. Ludzie zaczęli dążyć do urozmaicania otaczającej ich rzeczywistości. Objawia się to czasem w najbardziej szalone sposoby – jak umieszczanie przez kontrowersyjnego numizmatyka Tomasza Bodacha wizerunków celebrytów i polityków na wybijanych przez siebie monetach.

W ubiegłym roku na warszawskiej Pradze można było płacić „7 Dziadami Stołecznymi”, żetonem przypominającym o pewnym wydarzeniu związanym z dawnym prezydentem miasta.

Oryginalna waluta może stanowić ciekawy sposób na uczczenie jakiejś okazji lub rocznicy, jak na przykład wybite w 2004 roku w Somalii z okazji 50 urodzin powstania kultury rockowej monety w kształcie gitar:

Czasem do stworzenia czegoś ciekawego wystarczy prawdziwa miłość dla swojego hobby – własne monety, celebrujące swoją pasję, mają fani piłki nożnej i… motocykliści.

Pieniądze mogą stanowić prawdziwy hołd dla ludzkiej wyobraźni. Jak inaczej odnieść się do wybitych w 1990 roku rubli rosyjskich monarchistów, waluty opisanego przez Tolkiena Śródziemia, monet prosto z mitycznej Atlantydy czy dewiz używanych przez Niezależna Prowincję Huttów, założona przez fanów Gwiezdnych Wojen i nie uznawanej przez żaden rząd?

Jak widać, wraz z postępem czasu, rola pieniędzy w naszym życiu wzrosła nie tylko ze względów ekonomicznych – urosła do rangi sztuki, stanowiącej inspirację dla ludzi.

źródło/autor: Burger King

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu