Moc w telewizji. Actina Solar – po drugiej stronie ekranu

przez | 10/02/2010

Firma WAMM Video Solutions Kielce funkcjonuje na rynku integratorów rozwiązań wideo od 1997 roku. Po 12 latach działalności poszczycić się może pokaźnym portfolio klientów, wśród których znajdują się firmy post-produkcyjne, telewizje kablowe i ogólnopolskie. WAMM Video Solutions Kielce realizowała projekty wdrożeniowe m.in. dla TVN, Podróże TV, TV Biznes, ESKA TV, AGORA czy Rochstar.

Budowa złożonych systemów emisji, zarówno w telewizjach kablowych, jak i satelitarnych, wymaga niezawodnego wsparcia serwerowego. Transmisja sygnału wideo, często w trybie 24h na dobę, stanowi prawdziwy sprawdzian dla możliwości serwerów. WAMM Video Solutions, przeprowadzając swoje wdrożenia, wykorzystuje serwery marki Actina. W Polsce firma przeprowadziła ponad 60 wdrożeń tego typu. Obecnie systemy oparte na rozwiązaniach Actina funkcjonują w kilkudziesięciu telewizjach zarówno w kraju, jak i za granicą. Szacuje się, że dzięki wdrożeniom WAMM Video Solutions, wykorzystującym serwery Actina, sygnał telewizyjny trafia do 25 milionów odbiorców.

„W pracy z telewizją każde potknięcie, każda usterka skutkuje przerwaniem nadawania sygnału i wyświetleniem znienawidzonej przez widzów, a tym bardziej zleceniodawców, planszy ‘usterka techniczna, za chwilę dalszy ciąg programu’. Nie możemy sobie zatem pozwolić na inwestowanie w sprzęt niespełniający najwyższych standardów. Serwery Actina stosujemy od kilku lat ze względu na ich kompatybilność z naszymi rozwiązaniami oraz pewność, że są w stanie pracować w niezawodny sposób przez całą dobę bez przerwy.” – mówi Artur Wiącek, właściciel firmy WAMM Video Solutions Kielce.

Kluczem do sukcesu jest odpowiednie skonfigurowanie systemu emisji. Każda konfiguracja musi ściśle odpowiadać wymaganiom zleceniodawcy, a niejednokrotnie przekraczać je. W procedurze wdrożenia wyszczególnić możemy trzy zasadnicze etapy: analiza potrzeb klienta, dobór i konfiguracja sprzętu, długa procedura testów wydajnościowych oraz stabilności pracy. Ostatnia faza odbywa się u klienta, co pozwala na sprawdzenie funkcjonowania systemu w warunkach, w jakich przyjdzie mu pracować na co dzień – często 24 godziny na dobę. Jeżeli chodzi o konfigurację sprzętu, oczywistym jest, że serwery obsługujące np. telewizję w systemie High Definition będą musiały mieć większą moc. Najistotniejszą jednak kwestią w przypadku serwerów przeznaczonych dla potrzeb transmisji sygnału wideo jest wydajny odczyt danych z dysków lub macierzy dyskowych. Z uwagi na fakt, iż są to ogromne ilości danych w postaci plików video przesyłanych nieustannie, a ich transfer sięga 50Mbit/s, niezwykle łatwo o przeciążenie. Dlatego jakość serwerów decyduje o jakości przekazu.

„Przy wdrożeniach przeprowadzanych na zlecenie telewizji konieczna jest ogromna wiedza. Serwery często są częścią ogromnego systemu z całą gamą urządzeń wykraczającą poza zagadnienia IT. Odpowiednie skonfigurowanie systemu bywa zatem nie lada wyzwaniem, wymagającym wiedzy zarówno z zakresu nowoczesnych technologii, jak i technologii telewizyjnych. Dlatego też tak istotna jest optymalna konfiguracja serwera – wydajność, która pozwoli na bezustanną pracę bez zakłóceń przy jednoczesnej racjonalizacji kosztów. Nasza praca sprowadza się zatem do ciągłego poszukiwania przysłowiowego ‘złotego środka’ – rozwiązania, które maksymalnie zadowoli klienta.” – mówi Stanisław Rejowski, Dyrektor Działu Produkcji Serwerów z firmy ACTION S.A.