Wolontariuszka z Będzina uznana przez Centrum Wolontariatu za „osobowość miesiąca”

przez | 08/02/2010

Aleksandra Stepaniuk, wolontariuszka Providenta z Będzina została „Osobowością Miesiąca” wybraną przez Radę Programową Wolontariatu Biznesu. Tytuł przyznawany jest raz w miesiącu dla wolontariuszy zaangażowanych w pomoc najbardziej potrzebującym, którzy w podejmowanych działaniach wspierani są przez swoje firmy.

Aleksandra Stepaniuk z programem wolontariatu pracowniczego związana jest od blisko 3 lat, jednak jej przygoda z wolontariatem na tym się nie kończy, bowiem od wielu lat pomaga również prywatnie. Angażuje się głównie w pomoc niepełnosprawnym dzieciom. W ramach programu „Tak! Pomagam” wspiera dzieci i młodzież ze szkół specjalnych i ośrodków dla niepełnosprawnych (w tym niewidomych) z Będzina, Czeladzi, Dąbrowy Górniczej i okolic. Natomiast poza programem pomaga zdobywać fundusze na rehabilitację niepełnosprawnej córki swej przyjaciółki.

Wyróżniona wolontariuszka jest mocno zaangażowana w pomaganie innym. Nie szkoda jej sił oraz wolnego czasu, gdy pojawia się tylko potrzeba niesienia pomocy. Wyjątkowo wzruszają ją dzieci dotknięte niepełnosprawnością. Dlatego dla nich jest gotowa poświęcić każdą wolną chwilę i zrobić wszystko, by tylko zobaczyć uśmiech na ich twarzach. Stara się, aby dać tym dzieciakom tyle radości, ile tylko może. Wraz z innymi wolontariuszami – kolegami i koleżankami z firmy – organizuje pełne atrakcji wycieczki i imprezy, a nawet wcieliła się w rolę akrobatki cyrkowej podczas zorganizowanego w styczniu 2009 roku spektaklu cyrkowego.

„Jestem wolontariuszem, gdyż mam wewnętrzną potrzebę pomagania tym, którzy tego potrzebują. Nie potrafię obojętnie przejść obok czyjegoś nieszczęścia i jeśli jest jakaś najmniejsza rzecz, którą mogę zrobić dla drugiego człowieka, a szczególnie dziecka – to po prostu to robię. Sama jestem szczęśliwą mamą i uwielbiam, gdy dzieci się uśmiechają. Uśmiech pokrzywdzonego przez los dziecka jest bezcenny i warto walczyć o to, aby się pojawił. Często nie potrzeba wiele… pomysły same przychodzą do głowy. Oprócz mnie pomaga jeszcze 8 innych osób z będzińskiego oddziału Providenta. Wiem, że wolontariusze z innych miast również bardzo mocno angażują się w nasz program. Cóż, wolontariat naprawdę uzależnia!” – zwierza się Aleksandra.

Program wolontariatu pracowniczego „Tak! pomagam” ma na celu wspieranie pracowników i przedstawicieli firmy w realizacji ich własnych inicjatyw wolontariackich. Dwa razy w roku firma zachęca pracowników do zgłaszania pomysłów na lokalne akcje społeczne, na które mogą otrzymać dofinansowanie. Na realizację projektów w każdej edycji programu firma przeznacza ok. 100 tys. złotych.

Założeniem realizowanego programu wolontariatu pracowniczego Provident Polska „Tak! Pomagam” jest również aktywizacja społeczności lokalnych, wyrównywanie szans dzieci i młodzieży, a także pomoc w rozwiązywaniu lokalnych problemów.

Wolontariuszy Providenta wciąż przybywa, a podejmowane przez nich działania stają się coraz bardziej zróżnicowane. W dotychczasowych edycjach wzięło udział ponad 900 wolontariuszy, którzy zrealizowali prawie 190 projektów w całej Polsce, a łączna kwota grantów to blisko 650 tysięcy złotych. Organizatorzy wierzą, że planowana na wiosnę tego roku IX już edycja programu „Tak! Pomagam”, podobnie jak poprzednie, spotka się z dużym zainteresowaniem firmowych wolontariuszy.

„Tak! Pomagam” realizowane jest w ramach Wolontariatu Biznesu, którego pomysłodawcą jest Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu.

Informacje o projektach realizowanych w ramach poprzednich edycji „Tak! Pomagam” projektach, jak również o innych akcjach podejmowanych przez wolontariuszy Providenta, dostępne są na stronie www.takpomagam.pl.

źródło/autor: Provident