Ceny katalogowe samolotów Airbusa wzrosną od stycznia

przez | 04/02/2010

Airbus podniósł ceny katalogowe wszystkich samolotów średnio o 5,8 proc. Jest to pierwsza podwyżka cen od stycznia 2008 r. i dotyczy wszystkich nowych samolotów począwszy od stycznia 2010 r.

Wzrost cen obliczono na podstawie standardowej formuły Airbusa za okres od stycznia 2008 r. do stycznia 2010 r.

„Próbowaliśmy utrzymać ceny na niskim poziomie tak długo, jak to możliwe” – powiedział John Leahy, dyrektor operacyjny Airbusa ds. klientów. „Jednak nawet przy rekordowej liczbie dostaw samolotów i imponującej liczbie zamówień w ostatnich latach, dalsze umacnianie się euro w stosunku do dolara i bieżące wyzwania finansowe przed nami zmusiły nas do podjęcia działań”.

Czynnikami prowadzącymi do podjęcia tej decyzji były utrzymujący się słaby kurs dolara amerykańskiego oraz wyższe koszty materiałów i dóbr towarowych.

W ciągu 40 lat swej historii Airbus stał się wiodącym producentem samolotów o najbardziej nowoczesnej i wszechstronnej rodzinie samolotów na rynku o pojemności od 100 do ponad 500 miejsc. W okresie tym, od chwili wejścia do eksploatacji pierwszego samolotu w 1974 r., Airbus sprzedał ok. 9500 samolotów i dostarczył ponad 6 tys. maszyn. Wielkość realizowanych obecnie zamówień wynosi ogółem 3500 maszyn.

źródło/autor: Airbus SAS

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.