Darmowy dojazd do pracy nie powinien być opodatkowany

przez | 03/02/2010

Pracownicy korzystający z darmowych dojazdów do pracy zapewnianych im przez pracodawcę nie powinni być z tego tytułu obciążani podatkiem dochodowym w przypadku, gdy nie jest możliwe ustalenie ich wartości i przypisanie konkretnej osobie. Konfederacja Pracodawców Polskich od dawna popiera zmiany w prawie podatkowym idące w kierunku zagwarantowania poczucia bezpieczeństwa obywateli.

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego potwierdza orzecznictwo sądów administracyjnych, że w przypadku niemożliwości przyporządkowania świadczenia do konkretnej osoby, nie ma podstaw do ustalenia jej przychodu. Tak jest w sytuacji, gdy opłata za przewozy jest ustalana ryczałtowo, a nie kierowana do konkretnych pracowników. Interpretacja sądów powinna zmienić spojrzenie organów skarbowych, które do tej pory restrykcyjnie uznawały, że opłacony przez pracodawcę dojazd do pracy pracownika jest dla niego przychodem i powinien zostać opodatkowany.

– Interpretacja sądów idzie we właściwym kierunku nie tylko ze względu na to, że likwidacja obciążeń podatkowych służy rozwojowi przedsiębiorczości, ale również dlatego, że jest to jedyny właściwy kierunek omijający pokusę organów skarbowych na opodatkowanie „przychodów”, które w rzeczywistości nie miały miejsca – komentuje wyrok NSA ekspert Konfederacji, Adam Kwaśnik. Podstawa opodatkowania w demokratycznym państwie prawa musi być określona precyzyjnie, by odebrać fiskusowi możliwość szukania jej po omacku. A w przypadku ryczałtowego wykupu dojazdów niektórzy pracownicy nie mają z tego tytułu żadnej korzyści (bo na przykład dojeżdżają do pracy własnym środkiem transportu) i nie powinni być obciążani kosztami podatkowymi.

źródło/autor: Konfederacja Pracodawców Polskich

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.