Ponad 1,1 mln zł zebranych podczas kampanii Grunt to rodzina

W ramach 6. ogólnopolskiej akcji Grunt to rodzina Fundacja Świętego Mikołaja zebrała 1,1 mln zł. Wszystkie środki zasilą konto Funduszu Edukacyjnego i sfinansują przedsięwzięcia edukacyjne dla dzieci z rodzinnych domów dziecka oraz rodzin zastępczych.

Najwięcej funduszy uzyskano z ogólnopolskiej akcji SMS-wej, która trwała od 1 grudnia 2009 roku do 15 stycznia 2010. Wiele z SMS-ów Polacy przesłali po wzmiankach wyemitowanych w najważniejszych serwisach informacyjnych (m.in. Wiadomości, 3 grudnia 2010, godz. 19.45 – 137 tys zł). Pieniądze podarowali również słuchacze radiowej Trójki, którzy nie tylko wysyłali SMS-y, ale wzięli też udział w 4 licytacjach prowadzonych przez Kubę Strzyczkowskiego (640 tys. zł). Jeszcze dziś odbędzie się ostatnia aukcja podsumowująca akcję „Idą Święta”, podczas której Kuba Strzyczkowski przeprowadzi specjalną licytację złotej płyty Gaby Kulki. Ostateczna wartość środków zebranych na koncie Funduszu – uwzględniająca wpływy ze sprzedaży płyt „Idą Święta” – będzie znana w marcu 2010.

Kampanię wsparły także redakcje Panoramy TVP2 i Teleexpresu (32,7 tys. zł). Natomiast dzięki zorganizowanej przez dziennik Metro akcji na Fundusz wpłynęło 4,6 tys. zł. Pozostałe środki zebrano podczas drugiego warszawskiego Orszaku Trzech Króli (13,8 tys. zł) oraz z wpłat od osób indywidualnych i firm.

Celem akcji Grunt to rodzina jest propagowanie rodzicielstwa zastępczego. W ramach kampanii prowadzona jest zbiórka pieniędzy na Fundusz Edukacyjny. Uzyskane w ten sposób środki przeznaczone są na realizację przedsięwzięć edukacyjnych dla wychowanków rodzinnych domów dziecka i zawodowych rodzin zastępczych. Konkurs na projekty rusza już 1 lutego 2010. Istotą akcji są także działania wspomagające proces zmian prawnych związanych z opieką zastępczą w Polsce oraz przełamywanie stereotypów i zachęcanie do zakładania rodzinnych domów dziecka.

„Co roku spełniamy marzenia dzieci z rodzinnych domów dziecka i zawodowych rodzin zastępczych, pomagając im pokonywać trudności w nauce i rozwijać talenty. Mimo trudnej sytuacji gospodarczej nasi darczyńcy nie zawiedli – zgromadziliśmy w tym roku 1,1 mln zł. Pozwoli to pomóc naszym kolejnym podopiecznym. Dziękujemy wszystkim, którzy zdecydowali się wesprzeć naszą akcję” – mówi Michał Rżysko, koordynator projektu Grunt to rodzina.

Kampania Grunt to rodzina realizowana jest od 2004 roku. Podczas poprzednich kampanii Fundacja zebrała w sumie ponad 2,7 miliona złotych, które w całości przeznaczone zostały na edukację wychowanków. Pomoc otrzymało ponad 1000 dzieci i blisko 200 opiekunów. Cały czas otwarty jest specjalny nr konta Funduszu Edukacyjnego: 37 2130 0004 2001 0299 9993 0002.

Fundację Świętego Mikołaja można wesprzeć przeznaczając 1% podatku na jej działalność. Wystarczy wpisać na druku PIT nazwę fundacji oraz numer KRS (0000126602), a Urząd Skarbowy przekaże 1% podatku na jej konto. Na stronie fundacji dostępny jest też bezpłatny program do wypełniania PIT-ów za 2009 rok.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu