PLGBC Green Building Night – Ekologiczne Biura

Odbyło się pierwsze spotkanie z serii PLGBC Green Building Night. Organizatorem było Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego – Polish Green Building Council (PLGBC). W spotkaniu wzięło ok. 40 osób z wiodących firm w Polsce, specjalizujacych się w budownictwie zrównoważonym.

W programie imprezy znalazło się 5 prezentacji oraz czas na networking. Spotkanie rozpoczęło się od przybliżenia działaności PLGBC i World Green Building Council na świecie. WorldGBC skupia już wokół siebie ponad 60 krajów. Polska (PLGBC) posiada tą akredytację już od prawie 2 lat, i była trzecim krajem w Europie, który przyłączył się do tej organizacji.

Piotr Srokosz z firmy Skanska zaprezentował program unijny EU Greenbuilding oraz osiągnięcia jego firmy w certyfikacji w tym systemie. Skanska jako pierwsza firma w Polsce uzyskała tytuł Partnera programu oraz zdobyła ten certyfikat energetyczny dla 2 swoich obiektów.

Agnes Vorbrodt-Schurma wyjaśniła różnice pomiędzy różnymi typami certyfikacji LEED, oraz zaprezentowała (wraz z inwestorem firmą BorgWarner Turbo Systems Poland) pierwszy budynek w Polsce, który uzyskał ten elitarny certyfikat. Konsultantem LEED byla firma VvS | Architects & Consultants, jedyna firma w Polsce która może się pochwalić uzyskaniem tego certyfikatu na naszym rynku.

Następnie Nadia Boschi z Bovis Lend Lease przedstawiła uczestnikom nowe wymogi prawne dla Europy związanych z oceną emisji dwutlenku węgla, która weszła w życie w grudniu 2009. Bruno Lambrecht z CFE Polska zaprezentował najnowsze badania tej firmy na temat kosztu budynków ekologicznych.

„Nasze stowarzyszenie stara się rozwiać ogólne obawy z Polsce związane z wyższym kosztem budynków ekologicznych” – mówi Agnes Vorbrodt-Schurma, specjalista ds. LEED i założyciel PLGBC. „Wiele badań tak renomowanych instytucji jak Harvard University, Davis Langdon, McGraw Hill czy CFE Polska wskazuje na możliwość realizacji projektów zgodnie z zasadami budownictwa zrównoważonego bez żadnych dodatkowych kosztów budowy. Z własnego doświadczenia wiem, że gdy specjalista ds. projektowania ekologicznego zostanie zaangażowany już podczas wczesnego etapu planowania projektu, to nie tylko można osiągnąć ogromne korzyści w okresie użytkowania ale również podczas budowy”.

Impreza odbyła się w kameralnej restauracji co pozytywnie wpłyneło na atmosfere zawierania cennych kontaktów branżowych. Wśród uczestników znalazły się firmy architektoniczno-konsultingowe (VvS | Architects & Consultants), dewelopersko-wykonawcze (Skanska Property Poland, CFE Polska, Ekologiczne Drogi.pl, Bovis Lend Lease, Green Office, Green Innovation), produkcyjne (BorgWarner Turbo Systems Poland, Knauf Insulation, Robobat), nieruchomiści (Jones Lang La Salle), architektoniczne (A.P.A Kurylowicz & Associates, P.P.BOST), konsultingowe (Grontmij, Drees & Sommer, WSP Enviro, ARUP, First PR, Europrojekt Inwestycje), prasowe (Green2, sztuka-architektury.pl oraz Construction and Investment Journal) i inne. Sponsorami imprezy były firmy VvS | Architects & Consultants, CFE Polska oraz Ekologiczne Drogi.pl a partnerem medialnym byl kwartalnik Green2.

Jest to pierwsze spotkanie z planowanej serii kwartalnych spotkań typu PLGBC Green Building Night. Następne odbędzie się w Krakowie, a tematem będzie jakość powietrza we wnętrzach (indoor air quality). Zaplanowano również spotkania na czerwiec (ekologiczne szkoly), sierpień (zielone hotele) oraz grudzień (ekologiczne centra handlowe).

PLGBC jest organizacją pozarządową, zajmującą się promowaniem projektowania, budownictwa oraz użytkowania zgodnego z zasadami zrównoważonego rozwoju w całej Polsce. Misją PLGBC jest wywarcie pozytywnego wpływu na sektor budownictwa w Polsce poprzez promowanie i wdrażanie zasady potrójnej odpowiedzialności: środowiskowej, socjalnej i ekonomicznej. Stowarzyszenie obecnie ma 47 członków i ciągle rośnie.

źródło/autor: Polish Green Building Council

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu