SAS Institute numerem jeden w rankingu 100 Najlepszych Pracodawców magazynu Fortune

SAS Institute – lider w dziedzinie business analytics – zajął pierwsze miejsce w dorocznym rankingu najlepszych pracodawców w Ameryce “100 Best Companies to Work For”  opublikowanym przez magazyn Fortune.  SAS zdobył najwyższe oceny w zestawieniach firm zapewniających najlepszą opieką nad dziećmi, najwyższej klasy świadczenia zdrowotne oraz efektywne programy wspierające procesy zachowania równowagi pomiędzy pracą a życiem prywatnym. Lista ta publikowana jest od 13 lat i SAS pojawia się na niej co roku, zajmując wysokie pozycje. W tym roku po raz siódmy SAS znalazł się w pierwszej dziesiątce, a po raz piąty w pierwszej piątce najlepszych pracodawców.

„Jednym z kluczowych czynników, które braliśmy pod uwagę w tegorocznej edycji konkursu były działania firm związane z tworzeniem nowych miejsc pracy oraz wsparcie pracowników w radzeniu sobie w czasach recesji. Wszystkie 100 firm, które znalazły się na naszej liście wyróżnionych prowadzi rekrutację pracowników, wiele z nich bardzo aktywnie, co w efekcie może doprowadzić do stworzenia 96 000 nowych miejsc pracy w nadchodzącym roku.” – powiedział Hank Gilman, Fortune Deputy Managing Editor

„Na początku 2010 roku złożyłem to samo zobowiązanie, jak rok temu – w SAS Institute nie będzie zwolnień. Zbyt wiele firm wybrało redukcję zatrudnienia i ograniczenie benefitów dla pracowników jako sposób na cięcie kosztów w trudnym 2009 roku. W SAS przyjęliśmy odwrotną strategię i przyniosła nam ona wspaniałe rezultaty w postaci dobrych wyników finansowych i lojalnego wsparcia pracowników. Utrzymanie takiej pozycji w warunkach recesji dobrze prognozuje i daje nam dobrą pozycję startową na czas wyjścia gospodarki z kryzysu.” – powiedział Jim Goodnight, Prezes i Dyrektor Generalny SAS Institute.

SAS od lat jest postrzegany jako innowator w zakresie stwarzania pracownikom warunków pracy, które pozwalają zachować równowagę pomiędzy pracą a życiem prywatnym. Firma stara się zapewnić pracownikom komfortowe warunki pracy i otwartą drogę do rozwijania umiejętności. Siedziba firmy w Cary składa się z kilkunastu budynków biurowych rozmieszczonych na rozległym terenie z jeziorem i lasami. Na terenie campusu dostępny jest basen, klub fitness, kilka boisk sportowych, bezpłatne centrum medyczne oraz przedszkole dla dzieci pracowników. Taki a nie inny model działalności sprawia, że SAS Institute skutecznie konkuruje w swojej branży i osiąga znaczne korzyści ekonomiczne. Średnia rotacja pracowników w branży oprogramowania wynosi około 22%, w SAS Institute jest to zaledwie 4%. Jest to istotna oszczędność dla firmy, ponieważ pozyskanie i zatrudnienie nowego pracownika jest dużym kosztem. Ponadto niższa rotacja pracowników dobrze wpływa na relacje z klientami.

Pełna lista wyróżnionych pracodawców ukaże się na łamach magazynu Fortune 8 lutego 2010. Aktualnie informacje te dostępne są na stronie: www.fortune.com/bestcompanies

Ranking 100 Najlepszych Pracodawców jest opracowywany na podstawie badania przeprowadzanego wśród pracowników przez Great Place to Work Institute. Ocena wystawiana jest na podstawie dwóch kryteriów: oceny zasad polityki i kultury organizacyjnej oraz opinii pracowników firmy. Większa waga przypisywana jest tej ostatniej ocenie – dwie trzecie punktów pochodzi z odpowiedzi na ankietę wysyłaną do szerokiego grona losowo wybranych pracowników. W ankiecie tej pracowników pyta się o takie rzeczy, jak ich stosunek do kierownictwa, zadowolenie z pracy oraz poczucie koleżeństwa w firmie. Pozostała jedna trzecia punktów przydzielana jest na podstawie kwestionariusza wypełnianego przez każdego pracodawcę, który zawiera szeroki zakres pytań dotyczących systemu rekrutacji, programów w zakresie wynagrodzeń i świadczeń pracowniczych oraz komunikacji i otwartości na różnorodność.

W 2009 roku zwycięzcą rankingu najlepszych pracodawców został również oddział SAS w Chinach. SAS w Belgii zajął drugie miejsce, SAS Argentyna piąte, SAS w Finlandii siódme miejsce, natomiast oddział niemiecki uplasował się na czternastym miejscu  listy Great Place to Work Institute Deutschland. Również w innych krajach takich, jak:  Kanada, Meksyk, Australia odziały SAS zostały zaliczone do grona najlepszych miejsc pracy w 2009 roku.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu