Wzrost gospodarczy to zasługa przedsiębiorców

Zdaniem Konfederacji Pracodawców Polskich 1,7-procentowy wzrost PKB w 2009 r. jest przede wszystkim zasługą polskich przedsiębiorców. – Dzisiejsze dane GUS o 1,7 proc. wzroście PKB w 2009 r. wyraźnie pokazują, że polscy przedsiębiorcy wykazali się dużą elastycznością i operatywnością. Pokazali, że potrafią zdobywać nowych odbiorców oraz wprowadzać programy oszczędnościowe. Nie redukowali zatrudnienia na ślepo, lecz przenosili pracowników z działów produkcyjnych do handlowych – powiedział ekspert Konfederacji, Piotr Rogowiecki.

Dzięki temu bezrobocie nie eksplodowało. To z kolei pozwoliło utrzymać wysoki poziom konsumpcji, która będzie także silnym punktem tegorocznej dynamiki PKB.

– Warto podkreślić, że dobry, zeszłoroczny wynik gospodarczy nie jest w żadnej mierze zasługą rządu – dodaje Rogowiecki. Specustawa antykryzysowa została przygotowana za późno i okazało się, że zawarte w niej instrumenty pomocowe są nieskuteczne (na ocenę zawartych w ustawie antykryzysowej zmian dotyczących czasu pracy jest jeszcze zbyt wcześnie). Jedyną zasługą naszych władz jest jej nieskuteczność we wdrażaniu własnych pomysłów. Ministerstwo Finansów nie walczyło z przyczynami spowolnienia, lecz chciało leczyć jego skutki w postaci zmniejszonych wpływów do budżetu sięgając do kieszeni obywateli i przedsiębiorców, na szczęście dotychczas nie dość skutecznie.

Wzrost gospodarczy cieszy, przypomnieć jednak należy, że do przyrostu miejsc pracy i rzeczywistego nadrabiania dystansu do krajów UE – 15 potrzebujemy wzrostu w granicach ok. 4 – 5%. Polskie firmy sobie poradzą, jeżeli rząd nie będzie im przeszkadzał. Jednak do dynamicznego i trwałego rozwoju gospodarka potrzebuje systemowych reform – w szczególności w zakresie finansów publicznych. Mamy nadzieję, że są one przewidziane w „Planie rozwoju i konsolidacji finansów publicznych”.

– Wstępny szacunek GUS daje powody do optymizmu co do tegorocznego wzrostu gospodarczego. Wydaje się, że już w tym roku może on zbliżyć się do 3%. Sprzyja temu ożywienie gospodarcze u naszych głównych partnerów handlowych – mówi Rogowiecki. Przypomnijmy, że prognozy EUROSTAT – u mówią, iż ubiegłoroczna dynamika PKB Niemiec wyniosła – 5%, Włoch – 4,7%, Francji – 2,2%, Wielkiej Brytanii – 4,6%, a Czech -4.8%. Jednak w bieżącym roku dynamika PKB w tych wszystkich krajach ma wynieś ok. 1%. PKB całej UE ma wzrosnąć o 0,7%. To wszystko daje nadzieję na dobre wyniki naszego eksportu – 79% jego wartości przypada na kraje UE.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu