Emigrancie zadbaj o swoje pieniądze

Z danych Euro-Tax.pl wynika, że aż 86% wyjeżdżających do pracy za granicę Polaków to osoby przed 35 rokiem życia, a 46% wszystkich wyjeżdżających nie ukończyła jeszcze 25 lat. Z tego wniosek, że emigrują przeważnie osoby młode, w dużej mierze studenci. Najpopularniejszym od wielu lat krajem, do którego wyjeżdżają młodzi Polacy okazuje się być Wielka Brytania.

Podróże zarobkowe stają się coraz bardziej powszechne wśród młodych Polaków. Należy pamiętać o możliwości zwrotu nadpłaconego podatku dochodowego za pracę za granicą. Jeśli pracowaliśmy legalnie, możemy samodzielnie złożyć wniosek o zwrot nadpłaconego podatku lub zwrócić się o pomoc do profesjonalnej firmy, zajmującej się odzyskiwaniem pieniędzy za prace za granicą. Średnia wartość zwróconego podatku sięga 2 500 złotych. Warto więc ubiegać się o swoje pieniądze, bo taka suma przyda się każdemu z nas. Jak i gdzie możemy złożyć wniosek o zwrot podatku za pracę za granicą wyjaśniamy poniżej.

Czas i miejsce. O nasze pieniądze możemy ubiegać się przez cały rok. Procedura zwrotu trwa średnio od trzech miesięcy do pół roku. Czas oczekiwania na należne pieniądze, często zależy od tego, w jaki sposób przygotujemy wszystkie formalne wnioski i dokumenty. Możliwość zwrotu uzależniona jest od prawa podatkowego w danym kraju i wysokości kwot zwolnionych od opodatkowania, na przykład w Wielkiej Brytanii w roku podatkowym 2008/2009 wynosi ona 6 035 funtów. Jeśli nasze zarobki nie przekroczyły tego progu, należy się nam wówczas zwrot całej nadpłaconej kwoty.

Dokumenty najważniejsze. Na koniec naszej pracy powinniśmy zebrać niezbędną dokumentację od pracodawcy, która posłuży nam do zwrotu podatku. Dokumenty te będziemy musieli dołączyć do zeznania przygotowywanego dla zagranicznego urzędu skarbowego. Odchodząc z pracy poprośmy więc naszego pracodawcę o wystawienie dokumentu poświadczającego nasze zarobki oraz kwotę odprowadzonych zaliczek na podatek dochodowy – w Wielkiej Brytanii i Irlandii będzie to druk P-45, a w Holandii –Jaaropgaaf .

Na wszelki wypadek kolekcjonujmy także swoje odcinki z wypłat – payslipy w UK i Irlandii lub solarisy w Holandii – one także stanowią potwierdzenie zatrudnienia oraz zawierają informacje o zapłaconej zaliczce na poczet podatku. Pamiętajmy – jeśli nie jesteśmy pewni jak wypełnić dany formularz lub są w nim zawarte rubryki, których nie rozumiemy – nie powinniśmy ryzykować! Lepiej będzie poprosić o pomoc specjalistę. Źle wypełniony wniosek może wydłużyć bowiem czas oczekiwania nawet o kilka miesięcy.

Gdzie udać się po pomoc? Chcąc uniknąć błędu powinniśmy zwrócić się o pomoc do kogoś kto wie w jaki sposób wypełnić wszystkie niezbędne dokumenty. Jeśli nie mamy wśród naszych znajomych osoby, do której mielibyśmy 100% zaufanie w tym temacie, poszukajmy firmy, która nam w tym pomoże. Ważne jest, aby przed wyborem takiego doradcy sprawdzić jego wiarygodność i efektywność. Zwróćmy uwagę na umowę, a w niej na zapisy dotyczące prowizji. Niektóre firmy pobierają jedną prowizję za wszystkie lata podatkowe oraz w naszym imieniu starają się pozyskać brakujące dokumenty od naszego pracodawcy, a opłata pobierana jest po uzyskaniu przez nas zwrotu podatku. Powierzając nasze sprawy takim firmom zwiększamy nasze szanse na zwrot, ponieważ będą one wynagradzane za sukces.

Prawidłowo i rzetelnie. Do prawidłowego rozliczenia potrzebujemy dokumentacji świadczącej o wysokości naszych zaliczek. Następnie należy wypełnić odpowiednie wnioski, które udostępnione są w zagranicznych urzędach skarbowych lub w specjalnych sekcjach przeznaczonych dla emigrantów na stronach internetowych urzędów. Powinniśmy znaleźć tam również odpowiednie instrukcje.

Gdzie ubiegać się o zwrot? Wielu emigrantów nie zdaje sobie sprawy z możliwości odzyskania pieniędzy już po powrocie do kraju. A o zwrot podatku możemy ubiegać się także z Polski. Samodzielne składanie wniosków wiąże się z wyborem sposobu przekazania zwrotu. Zagraniczny urząd skarbowy może przelać nasze pieniądze na konto walutowe lub wystawić nam czek. Polacy często spotykają się z problemem realizacji takiego czeku. Korzystanie z usług banku wiąże się zazwyczaj z wysoką prowizją i trwa nawet do kilku tygodni. Dlatego osoby, które rozliczyły się samodzielnie i posiadają czek skarbowy, mogą zrealizować go w ciągu pięciu dni za pomocą usługi realizowanej przez firmy internetowe takie jak np. Euro-Czek.pl.

źródło/autor: Unicorn Media

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu