Coraz więcej opiekunów wyjeżdża za granicę

Rośnie popularność zawodu opiekuna osób starszych. W tym roku osób decydujących się na pracę w tym charakterze może być jeszcze więcej, gdyż liczba ofert w krajach Europy Zachodniej (głównie w Niemczech) jest wciąż bardzo duża. Według szacunków firmy Promedica24, pomagającej w znalezieniu tego typu zatrudnienia, w 2009 wyjechało do pracy o 50% więcej opiekunów niż w roku 2008.Według raportów UE w 2050 roku 40% społeczeństwa Europy będzie miało ponad 65 lat. Zbyt mała liczba gotowych do pracy opiekunów w poszczególnych krajach UE oraz wysokie koszty ich zatrudnienia sprawiają, że Niemcy czy Anglicy coraz częściej poszukują opiekunek zza granicy, a zwłaszcza Polek, które cieszą się dużym uznaniem.

Wyjazd do pracy w charakterze opiekuna osób starszych jest szansą szczególnie dla osób z terenów z wysokim bezrobociem. Niektórzy pracodawcy nie wymagają dyplomów i doświadczenia, a firmy pośredniczące pomagają w odbyciu szkoleń fachowych i językowych.

Najczęściej zatrudnienia w zawodzie opiekuna za granicą poszukują kobiety w wieku 40-55 lat, często pochodzące z mniejszych miejscowości. Firmy takie jak Promedica24 zapewniają legalną pracę i organizują wszelkie formalności. Pracownicy są zatrudniani na umowy o pracę, a co za tym idzie mają zapewnione wszystkie świadczenia, co gwarantuje im możliwość wypracowania przyszłej emerytury.

Przeciętnie opiekunka w Niemczech zarabia netto około 1000 Euro czyli około 4000 zł, ale osoby z doświadczeniem i dobrą znajomością języka mogą liczyć nawet na ponad 5000 zł. To znacznie więcej niż w Polsce, gdzie w opiece można dziś zarobić od 1200 do 1600 zł, stąd tak duże zainteresowanie tego typu pracą.

Najczęściej wybieranym przez polskie opiekunki krajem są Niemcy. Polki pracują tam zarówno w instytucjach medycznych, domach opieki (wymagany jest dyplom), jak i w domach prywatnych swoich pacjentów. W ostatnim przypadku wystarczy przejść kurs lub wykazać się doświadczeniem w pracy z chorymi i starszymi ludźmi. Wymagany poziom kwalifikacji zależy od stanu zdrowia pacjenta. W wielu przypadkach nie chodzi o pomoc medyczną, ale o towarzyszenie w codziennych obowiązkach i zajmowanie się domem.

Najważniejszym kryterium przy wyborze kraju jest oczywiście znajomość języka obcego, który jest niezbędny do komunikacji z pacjentem. – Osobom, które chcą pracować jako opiekun w Niemczech, a nie znają wystarczająco języka, proponujemy kursy językowe organizowane przez biura regionalne Promedica24, szkoły językowe z którymi współpracujemy lub przez urzędy pracy – mówi Marta Chrustowicz z Promedica24.

Jak każda profesja, również zawód opiekuna osób starszych ma swoje wady i zalety. Osoby, które wykonują go na co dzień zgodnie twierdzą, że daje wiele satysfakcji i jest ciekawym doświadczeniem, ale też może być zajęciem bardzo obciążającym i wymagającym wiele poświęcenia oraz ciężkiej pracy. Dlatego pracę opiekuna osób starszych powinny podejmować osoby otwarte i tolerancyjne, a przede wszystkim pełne empatii dla swojego podopiecznego.

źródło/autor: Artefakt.pl

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu