Wzrost popytu na przeloty klasą Biznes lini Finnair na trasach azjatyckich

W roku 2009 linie lotnicze Finnair przewiozły ponad 7,4 miliona pasażerów w ramach swoich lotów rejsowych i czarterowych. Ruch rejsowy w porównaniu z poprzednim rokiem zmalał o prawie dziewięć procent. Liczba pasażerów klasy biznes spadła o kilka procent, lecz w grudniu zwiększyła się o 16 procent pomimo ograniczeń przepustowości dla lotów rejsowych. Liczba pasażerów klasy biznes z Polski wzrosła w 2009 roku o 11,7%.

W 2009 roku liczba pasażerów lotów rejsowych linii Finnair spadła o ponad dziewięć procent. Jednak w wyniku ograniczenia przepustowości o ponad dziesięć procent, wskaźnik wykorzystania miejsc na pokładach samolotów („passenger load factor”) wzrósł o ponad jeden punkt procentowy do poziomu ponad 73 procent. W grudniu spadek popytu na loty rejsowe ustabilizował się i ruch rejsowy zmniejszył się o 4 procent.

W zeszłym roku ponad 1,1 miliona pasażerów podróżowało liniami Finnair na trasach azjatyckich. W ciągu roku ruch na trasach azjatyckich zmniejszył się o prawie dziesięć procent, zaś w grudniu o mniej niż cztery procent. Niemniej jednak popyt na przeloty klasą biznes na trasach azjatyckich nadal rośnie i w grudniu liczba pasażerów klasy biznes na tych trasach wzrosła o jedną czwartą.

W Polsce liczba pasażerów korzystających z usług linii Finnair zmniejszyła się w 2009 o około 10%. Jednak wartość biletów sprzedanych w Polsce w ostatnim kwartale roku 2009 przewyższyła wyniki z analogicznego okresu w roku 2008.

“Dane dotyczące sprzedaży z ostatniego kwartału wskazują na poprawę sytuacji na rynku” – mówi Juhani Nuoramo, Dyrektor ds. Sprzedaży Finnair w Polsce. – „Ponadto liczba pasażerów klasy biznes linii Finnair z Polski wzrosła w 2009 roku o 11,7% w porównaniu z rokiem poprzednim. Tylko w ostatnim kwartale wzrost ten wyniósł prawie 49%.”

“Odnotowano szczególnie duży wzrost podróży klasą biznes z Polski na Daleki Wschód” – dodaje pan Nuoramo. – „Sądzę, że wynika to z naszych konkurencyjnych cen oraz faktu, że linie Finnair posiadają najszybsze połączenia na trasach z Warszawy do Hongkongu, Szanghaju, Tokio, Osaki, Nagoi i Seulu.”

Finnair jest jedną z najbardziej punktualnych wśród linii lotniczych w Europie. W ciągu roku punktualność lotów rejsowych Finnair wyniosła 87 procent.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu