Rośnie liczba ofert pracy dla księgowych

O ponad 180 wzrosła w przeciągu ostatnich 30 dni liczba ofert pracy dla księgowych, samodzielnych księgowych i biegłych rewidentów w internetowej giełdzie pracy infoPraca.pl. Obecnie księgowi mogą wybierać w sumie wśród ponad 240 ofert opublikowanych przez pracodawców. To o około 20 proc. więcej niż we wrześniu czy listopadzie ubiegłego roku. 15 proc. opublikowanych ofert pracy skierowana jest do samodzielnych księgowych, natomiast 11 proc. to propozycje dla głównych księgowych.

W ostatnich tygodniach ubiegłego i w pierwszych dniach nowego roku zaobserwowaliśmy znaczny wzrost liczby ofert dla pracowników księgowości, głównie od pracodawców z Warszawy, Wrocławia, Krakowa, Dąbrowy Górniczej i Katowic. Trudno jednak już teraz stwierdzić czy jest to związane z poprawą sytuacji gospodarczej, czy z rozpoczętym okresem przygotowywania rozliczeń podatkowych” – mówi Beata Szilf-Nitka, dyrektor internetowej giełdy pracy infoPraca.pl. Sporadycznie poszukiwani są pracownicy do pomocy w działach księgowych i praktykanci oraz pracownicy na czas określony lub na umowę zlecenie – dodaje Szilf-Nitka.

Jak wynika z danych Ministerstwa Finansów, podatnicy nie myślą jeszcze o rozliczeniach rocznych. Większość z nich zacznie je przygotowywać, gdy otrzymają PIT-11, a pracodawcy mają na to czas do końca lutego. Pierwsze, na razie nieliczne, deklaracje podatkowe zaczęły napływać drogą elektroniczną już w poniedziałek 4 stycznia. Były to głównie zeznania PIT-37 oraz PIT 36, 36L, 38 i 39.

W biurach rachunkowych już panuje wzmożony ruch. W imieniu swoich klientów wysyłają PIT-y, zaczynają sporządzanie bilansów, przygotowują również roczne zeznania podatkowe. To bardzo trudny i „gorący” czas dla branży księgowej – mówi Stefan Czerwiński ze Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Pojawienie się większej liczby ofert pracy na czas określony lub na umowę zlecenie w publikowanych teraz przez biura rachunkowe ogłoszeniach może sugerować, że zaczyna się szczyt rozliczeń PIT-ów, ale niekoniecznie. Większość osób rozliczających się samodzielnie osobiście wypełnia PIT lub korzysta z pomocy znajomych księgowych. Uaktywnia się w tym okresie szara strefa. Swoją „pomoc” oferują wówczas różne osoby, dobrze jeśli są księgowymi, ale czasami nie orientują się zbyt dobrze w tej dziedzinie i wypełniają PIT za małe pieniądze, ale koszty ewentualnej pomyłki w urzędzie skarbowym ponosi już podatnik. To są pozorne oszczędności. Księgowość i rozliczenia podatkowe to praca dla osób z bardzo dobrą znajomością skomplikowanych przepisów prawnych, duży poczuciem odpowiedzialności i skrupulatnych”- dodaje Stefan Czerwiński.

Pracodawcy poszukują najczęściej głównych księgowych, samodzielnych księgowych, specjalistów do spraw kadr i płac oraz biegłych rewidentów. Ponad 90 proc aktualnych ofert w tej grupie zawodowej, opublikowanych w internetowej giełdzie infoPraca.pl, to praca na pełny etat dla osób z udokumentowanym doświadczeniem. Duże szanse na zdobycie pracy mają księgowi ze znajomością języków obcych. Nie tylko angielskiego, ale także niemieckiego, fińskiego, duńskiego, słowackiego czy czeskiego. Znajomość tych mało popularnych języków to gwarancja małej konkurencji w staraniach o pracę i na takie oferty aplikuje zazwyczaj tylko po kilku kandydatów. Najbardziej poszukiwania są księgowi w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu oraz w województwach: mazowieckim, śląskim, małopolskim i dolnośląskim. Najmniej ofert opublikowali pracodawcy z opolskiego, podkarpackiego, warmińsko-mazurskiego oraz pomorskiego i kujawsko-pomorskiego.

Aktualnie w internetowej giełdzie pracy infoPraca.pl pracodawcy opublikowali 18 tysięcy ofert pracy. Najwięcej w bankowości i usługach finansowych, sprzedaży, informatyce i telekomunikacji. Na managerów i przyszłych kierowników czeka też ponad 400 ofert w dziale Kadra Zarządzająca.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu