NetSprint wdraża IAP w duńskim wydawnictwie Berlingske Media

NetSprint oraz wiodący duński wydawca podpisali umowę na wdrożenie rozwiązania Information Access Platform, które pozwoli m.in. na przeszukiwanie treści opublikowanych artykułów, treści wideo na stronach internetowych oraz przeszukiwanie zasobów za pomocą urządzeń mobilnych. Berlingske Media to jeden z największych  wydawców prasowych i internetowych w Danii.

Do Belingske Media należą popularne serwisy internetowe, takie jak Berlingske.dk, BT.dk, Business.dk oraz ErhvervsBladet.dk. Najważniejszym tytułem prasowym wydawanym przez grupę jest Berlingske Tidende, dziennik istniejący od 1749 roku.

Platforma NetSprint Information Access Platform jest przystosowana do obsługi języka duńskiego i na początku współpracy będzie wdrożona na serwisach Berlingske.dk, BT.dk, Business.dk oraz ErhvervsBladet.dk. Docelowo wdrożenie ma objąć zasięgiem kolejne serwisy należące do Berlingske Media.

“Zdecydowaliśmy się wybrać NetSprint na dostawcę naszego rozwiązania klasy Enterprise Search ze względu na autorską technologię oraz duże doświadczenie tej firmy we współpracy z wiodącymi europejskimi wydawcami. Ważnym czynnikiem w trakcie podejmowania decyzji była również atrakcyjna relacja jakości rozwiązania do jego ceny.“ – powiedział Torben Lundberg, CIO w Berlingske Media.

IAP jest rozwiązaniem dla dużych wydawców internetowych (m.in. portali informacyjnych) którzy dążą do efektywniejszej monetyzacji treści i optymalizacji działania serwisów. Umożliwia  intuicyjne przeszukiwanie i kontekstowe powiązanie treści. Zastosowanie Information Access Platform pozwala wydłużyć cykl życia publikowanych treści, zwiększyć ilość wizyt oraz wydłużyć czas ich trwania, co z kolei przekłada się na wzrost przychodów reklamowych.

W serwisach należących do Belingske Media wdrożone zostaną następujące funkcjonalności:

 1. Federated Search (przeszukiwanie wielu serwisów)
 2. Mobile Search (wyszukiwanie mobilne)
 3. Auto Complete (autouzupełnianie)
 4. Related Content (powiązane treści) wraz z Entity Extraction (mechanizm ekstrakcji słów kluczowych)
 5. Topic Pages (strony tematyczne)

Federated Search dostarczy użytkownikom korzystającym z wyszukiwania zbiorczą informację z różnych serwisów internetowych należących do tego samego wydawcy w jednym miejscu. Moduł umożliwia przeszukiwanie dokumentów w dowolnym formacie i prezentację wyników wyszukiwania w przejrzystej formie. To podejście gwarantuje użytkownikom nieograniczony dostęp do powiązanych kontekstowo informacji za pomocą wprowadzenia jednego zapytania do wyszukiwarki. Rozwiązanie będzie również przeszukiwać pliki video.

Funkcjonalność Auto Complete wyświetla użytkownikowi listę podpowiedzi fraz już podczas wpisywania zapytania. Lista tworzona jest w oparciu o słowa i wyrażenia najczęściej wyszukiwane przez innych internautów. Działanie Auto Complete jest w dużej mierze oparte na module Flexion Stemmer, który pozwala na przeszukiwanie wszystkich odmian gramatycznych danego wyrazu w języku duńskim.

Z kolei funkcjonalność Related Content („zobacz także…”) odpowiada za odnajdywanie, gromadzenie i wyświetlanie dokumentów i linków bezpośrednio powiązanych z czytanym przez internautę artykułem. Related Content działa w oparciu o mechanizm ekstrakcji słów kluczowych oraz kontekstowego dobrania treści.

Topic Pages umożliwia automatyczne budowanie stron i wortali tematycznych powiązanych z określonym tematem. Moduł dynamicznie prezentuje wszystkie treści pochodzące z zasobów wydawcy użytkownikowi zainteresowanemu danym zagadnieniem. Dzięki temu użytkownik zyskuje łatwy dostęp do szerokiej wiedzy, zgromadzonej w jednym miejscu.

Przewidywane korzyści z wdrożenia rozwiązania NetSprint Information Access Platform to m.in.:

 • Stymulacja ruchu pomiędzy serwisami należącymi do Berlingske Media
 • Dłuższy cykl życia contentu
 • Dłuższe wizyty na stronie i więcej odsłon (zwiększenie przychodów z reklam PPC)
 • Poprawa usability i nawigacji pomiędzy poszczególnymi serwisami Berlingske Media
 • Wsparcie działań SEO
 • Zwiększenie lojalności obecnych i nowo pozyskanych użytkowników
 • Zmniejszenie bouncing rate
 • Nowe źródła przychodów – zwiększenie przychodów reklamowych
 • Budowa nowych produktów w internecie na bazie mechanizmu wyszukiwawczego
 • ·    Znaczne zwiększenie konkurencyjności wśród innych wydawnictw.

Jest to kolejna zagraniczna umowa NetSprint w obszarze Enterprise Search. Wcześniej podpisano umowę z norweskimi firmami Edda Media – wiodącym wydawcą norweskim oraz Opoint AS – liderem rynku monitoringu mediów. NetSprint IAP to zintegrowane rozwiązanie przeznaczone dla dużych wydawców online, m.in. portali informacyjnych.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu