Zmiany w zarządzie FagorMastercook

przez | 19/01/2010

Wraz z początkiem roku nowym prezesem FagorMastercook został Ireneusz Bartnikowski, na funkcję wiceprezesa powołany został Piotr Ambrozowicz. Decyzja o powołaniu, po 10 latach, zarządu składającego się wyłącznie z Polaków jest wyrazem pełnego zaufania inwestora do polskiej kadry managerskiej, prowadzonych przez nią działań i gwarancją kontynuacji polityki systematycznego umacniania pozycji Grupy Fagor na rynkach Europy Środkowej i Wschodniej.

Nowo powołanemu, trzyosobowemu zarządowi przewodniczyć będzie Ireneusz Bartnikowski, sprawujący jednocześnie funkcję dyrektora naczelnego. W skład zarządu wchodzą również: Piotr Ambrozowicz – wiceprezes zarządu, dyrektor ds. finansowych oraz Anna Pitulec – członek zarządu, dyrektor ds. zasobów ludzkich.

Ireneusz Bartnikowski – Prezes zarządu, dyrektor naczelny. Absolwent wydziału Zarządzanie i Marketing na Politechnice Wrocławskiej. Ukończył również studia podyplomowe z dziedziny finansów na Wyższej SzkoleHandlowej we Wrocławiu.

Czternastoletnią karierę w firmie FagorMastercook rozpoczynał od Biura Handlu Zagranicznego, awansując kolejno na kierownika działu importu, menedżera ds. kluczowych klientów, a następnie – dyrektora handlowego. Jako dyrektor handlowy odpowiadał za sprzedaż dwóch marek: Mastercook i De Dietrich, na rynku polskim. Od roku 2004 r. wchodzi w skład zarządu FagorMastercook. Wraz z początkiem tego roku został powołany również na członka Komitetu Sterującego Grupy Fagor, który odpowiada za tworzenie długoterminowych planów rozwoju Grupy na rynkach międzynarodowych oraz alokację inwestycji.

Piotr Ambrozowicz – Wiceprezes zarządu i dyrektor finansowy. Absolwent wydziału Zarządzanie i Marketing na Politechnice Wrocławskiej.  Doktor Nauk Ekonomicznych (stopień naukowy uzyskany na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu).

W strukturze Grupy Fagor pełni również funkcję dyrektora controllingu. Odpowiadał m.in. za implementację procesów zarządzania w obrębie Grupy Fagor. Nadzoruje proces wdrożenia międzynarodowych standardów sprawozdawczości finansowej oraz zarządza działaniami z zakresu finansów, controllingu i rachunkowości.

Od momentu, kiedy FagorMastercook (ówczesny Wrozamet) wszedł w 2002 r. w skład hiszpańskiej Grupy Fagor, zyskał dostęp do know-how, jak również duży potencjał finansowy i produkcyjny. Firma jest dziś w czołówce producentów AGD w Polsce  –  w trzech fabrykach powstaje łącznie ponad milion sztuk sprzętu wolno stojącego (pralek, kuchni i chłodziarko-zamrażarek) oraz do zabudowy (płyt grzewczych i piekarników). W zeszłym roku zmodernizowana została fabryka sprzętu kuchennego – udoskonalono proces produkcji, wprowadzając nowatorską technologię pokrywania sprzętu emalią proszkową. Fabryka pralek ładowanych od góry uważana jest za jedną z najnowocześniejszych w Europie.

Firma ma ściśle określoną strategię na najbliższe lata – działania w całości chce skupić na podstawowym biznesie, dążąc jednocześnie do zwiększania sprzedaży tych produktów, które pozwalają na uzyskanie najwyższej wartości dodanej. Jak mówi Ireneusz Bartnikowski, prezes FagorMastercook: ,,Widzimy duży potencjał rynku zmywarek, dlatego też w 2010 planujemy uruchomić w Polsce produkcję tych urządzeń. W najbliższych miesiącach rozpoczniemy również produkcję wysokiej klasy piekarników do zabudowy – wyposażone w zaawansowany system sterowania elektronicznego cały proces pieczenia przeprowadzą w pełni automatycznie. Nowością na rynku będą płyty indukcyjnye z tekstowym wyświetlaczem LCD i automatyczną funkcją gotowania. Naszych klientów z pewnością pozytywnie zaskoczy także nowa linia ekologicznych i niezwykle ekonomicznych pralek – BioLine”.

Silna pozycja rynkowa Firmy jest rezultatem stawiania na innowacje produktowe, które już wkrótce będzie można zobaczyć w stolicy Dolnego Śląska: „Mamy w planach przeprowadzenie inwestycji, obejmującej stworzenie showroom’u, w którym prezentowany będzie sprzęt marki Mastercook oraz ekskluzywnej marki De Dietrich. Showroom, na powierzchni ponad 600 m2, znajdować się będzie nieopodal głównej siedziby Firmy we Wrocławiu” – dodaje prezes FagorMastercook.