Google Trojan

Zgodnie z informacjami zebranymi przez Laboratorium Badawcze F-Secure, w ciągu ostatnich lat wiele firm padło ofiarą ataków spowodowanych m.in. przez trojany, ale ani jedna z nich nie podała tej informacji do wiadomości publicznej. Tym bardziej zaskakująca okazała się wiadomość przekazana przez firmę Google, która ogłosiła, że została zaatakowana wymierzonym w nich trojanem. Celem cyberprzestępców było uzyskanie dostępu do kont pocztowych Gmail chińskich aktywistów walczących o prawa człowieka. Firma winą za to zdarzenie obarcza również Chiński Rząd, dlatego zapowiedziała, że zaprzestanie cenzurowania wyników wyszukiwania na stronie www.google.cn.

Do ataku prawdopodobnie doszło poprzez e-mail zawierający zainfekowany załącznik PDF.Firma Adobe udostępniła aktualizację zabezpieczeń programu Adobe Reader, znacznie zwiększając poziom jego bezpieczeństwa.

Zaskakujące, że w tym samym momencie została zaatakowana również firma Adobe. Prawdopodobnie ktoś próbował zdobyć dostęp do ich systemu w celu znalezienia nowych luk umożliwiających kolejne ataki.

Zespół Badawczy F-Secure już kilkukrotnie wcześniej ostrzegał, iż tego typu zdarzenia mogą nastąpić. Laboratorium stworzyło firm obrazujący atak na konkretny cel, firmę lub instytucję, który jest dostępny pod adresem http://www.youtube.com/watch?v=nFw9ZHy0V3c.

Więcej informacji znajduje się blogu prowadzonym przez Zespół Badawczy F-Secure http://www.f-secure.com/weblog/

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu