Z lepszej pozycji w lepszy rok

przez | 18/01/2010

Od 1 stycznia 2010 roku Consortia Sp. z o.o. jest właścicielem 100% udziałów Bytomskiej Spółki Informatycznej COIG-4. Firmy planują połączyć się z końcem I kwartału br. Kolejny etap prężnego rozwoju Consortii to zdobycie 30 grudnia 2009 r. statusu LAR firmy Microsoft.

Rok 2009 to dla Consortii okres rozwoju i wielkich zmian, zapoczątkowanych pod koniec 2008 r. Dzięki nowym kompetencjom, Consortia kieruje obecnie swoją ofertę do szerszego rynku i wszystkich jego sektorów. Posiada klientów m.in. w energetyce i mediach, sektorze publicznym, rynku telekomunikacyjnym, finansowym oraz usług medycznych.

„Rośniemy. Mamy wzrost przychodów w porównaniu z 2008 rokiem, który był przecież dla nas rekordowy. Wzrost zyskowności pozwolił nam w minionym roku na organiczny rozwój – dokończenie akwizycji i sfinansowanie rozwoju kompetencji, powiększenie zasobów. Z lepszej niż rok temu pozycji wchodzimy w lepszy rok. Ostatnie dwanaście miesięcy to był trudny okres dla polskiej informatyki. Udało nam się go przejść bez potrzeby restrukturyzacji” – podkreśla Artur Smółko, Prezes Zarządu Consortia.

„Monitorowaliśmy uważnie sytuację i staraliśmy się przygotować na zagrożenia związane z ochłodzeniem gospodarki, a co za tym idzie – z decyzjami klientów i ze zmniejszeniem popytu. Naszym atutem okazały się zdywersyfikowane przychody i szeroka oferta, uwzględniająca także rozwiązania niszowe” – zaznacza Paweł Stefański, Wiceprezes Zarządu Consortia.

Jak dodaje, firma stawia na tworzenie i rozbudowę własnych aplikacji, np. tych dla potrzeb służb mundurowych. Consortia rozwija produkty z zakresu zarządzania inwestycjami, nieruchomościami, projektami, obiegiem dokumentów i faktur. W 2009 roku nowością w jej ofercie – dzięki współpracy z izraelską Nice Systems – stały się specjalistyczne systemy do zarządzania bezpieczeństwem i działaniami antykryzysowymi.

Zarząd firmy podtrzymuje plany wejścia na giełdę w ciągu 2-3 lat. Po połączeniu z BSI COIG-4 firma zamierza do końca tego roku przekształcić się w spółkę akcyjną.

BSI COIG-4, której 100 % udziałów posiada obecnie Consortia, działa na rynku usług informatycznych od 1969 roku. Początkowo jako Ośrodek Informatyki Bytomskiego Zjednoczenia Węglowego, w 1983 roku BSI znalazła się w strukturach COIG (Centralnego Ośrodka Informatyki Górnictwa), a w 1994 roku uzyskała odrębną osobowość prawną. Dostarcza własne kompleksowe oprogramowanie, usprawniające proces zarządzania przedsiębiorstwem. Zespół projektowo-programistyczny BSI COIG-4 stworzył Zintegrowany System Wspomagający Zarządzanie Przedsiębiorstwem – „SKOP”.

„Produkty i kompetencje BSI zmieniają nas w firmę w większym stopniu dostarczającą kompleksowe produkty i usługi własne. Pozostając nadal integratorem IT, stajemy się przez to jeszcze w większym stopniu firmą usługową” – komentuje odpowiedzialny w Zarządzie Consortia za sprawy techniczne Krzysztof Mońdziel.

W roku 2009 firma zdobyła m.in. status Silver Partnera Cisco (stając się jednocześnie partnerem „one tier” wraz z możliwością świadczenia samodzielnego supportu narzędzi Cisco), najwyższe poziomy partnerstwa HP, Nice Systems, Oracle i VMWare.

„Chcemy w ciągu najbliższych miesięcy zdobyć status Gold Parnera Cisco Systems. Duże znaczenie dla rozwoju Consortii ma również uzyskanie pod koniec minionego roku, jako siódma polska firma, statusu LAR (Large Accountt Reseller) firmy Microsoft” – podkreśla Krzysztof Mońdziel.

Posiadane przez Consortię statusy Microsoft LAR i Gold przyznawane są partnerom za szczególnie wysoki poziom, zarówno sprzedaży produktów Microsoft, jak i umiejętności wdrażania technologii Microsoft u kluczowych klientów. Autoryzacja LAR pozwala wybranym partnerom Microsoft na obsługę najważniejszych klientów w zakresie dostarczania licencji na oprogramowanie Microsoft w ramach programów Select, Enterprise Agreement oraz Campus. Partnerzy o statusie LAR charakteryzują się wysokimi kwalifikacjami i kompetencjami w tej dziedzinie.

źródło/autor: Consortia