Promocja oraz polityka komunikacyjna w branży meblarskiej

Pozycja polskiej branży meblarskiej w światowych rankingach jest bardzo wysoka. Nasze rodzime meble zawdzięczają  to wysokiej jakości i umiarkowanej cenie. Jednak przy rosnących kosztach pracy ceny przestają być atutem polskich mebli. Niezbędne jest więc poniesienie wysokich nakładów na promocję polskich mebli.  Czy na pewno wysokich?

Wizerunek jest niezwykle ważnym czynnikiem wpływającym na popularność marki. Właśnie wizerunkiem, jego kreowaniem i umacnianiem zajmują się specjaliści z dziedziny public relations. Pomagają oni firmom zaistnieć w świadomości konsumentów, ugruntować pozycję na rynku i osiągnąć przewagę nad konkurencją. W dzisiejszych czasach nie tylko liczy się perfekcyjna produkcja i wysoki standard obsługi sprzedażowej, ale przede wszystkim opinia nabywców. Żeby pozyskać ich sympatię trzeba proponować im doskonałe produkty, w tym przypadku meble, oraz informować o nich w umiejętny sposób.

Doskonałym narzędziem do tego typu działań wizerunkowych jest Internet. Powstaje coraz więcej portali związanych z branżą meblarską. Wśród nich można wymienić  m.in. grupę meble.pl w skład której wchodzą meble.pl, kuchnie.pl, meblowy.com.pl, oraz emebel.pl. Portale te odnotowują miesięcznie ponad milion unikalnych użytkowników, co świadczy o tym, iż działalność szeroko pojętej branży meblarskiej oraz wyposażenia wnętrz pozostaje w sferze zainteresowania Internautów.

Użytkownicy sieci korzystający z serwisów branżowych są niezwykle wartościowymi użytkownikami. Świadomie wybierają adresy portali wiedząc, że trafią do tematycznego serwisu meblarskiego, następnie skrupulatnie przeglądają jego zasoby w poszukiwaniu ważnych informacji, ciekawych rozwiązań, inspiracji i konkretnych mebli, po które udadzą się następnie do wybranych sklepów.

Załóżmy, że chociaż połowa internautów odwiedzających portal branżowy przeczyta zamieszczony tam artykuł ekspercki dotyczący np. doboru mebli do salonu, gdzie pojawi się nazwa firmy zajmującej się produkcją, czy też nazwa konkretnej kolekcji. W świadomości 70% z nich ta marka czy konkretne meble zapiszą się jako godna uwagi i to prędzej je wybiorą dokonując zakupu. Przyczyna jest prosta – zawsze wolimi sięgać po marki i produkty dobrze nam już znane, których wizerunek w społeczeństwie jest ugruntowany – mówi Magdalena Wymazała, z agencji Times Square Public Relations, specjalizującej się w działaniach wizerunkowych dla firm z branży budowlano-wnętrzarskiej.

Forma w jakiej podane są informacje o branży meblarskiej i jej produktach ma ogromne znaczenie, dlatego warto stawiać nie tyle na reklamę, co na kreowanie wizerunku ekspertów. Ludzie są coraz mniej ufni w stosunku do reklam, dlatego firmy z branży meblarskiej powinny, moim zdaniem, postawić na politykę informacyjną- dodaje Magdalena Wymazała.

Zarządzanie informacją jest ważną dziedziną i powinno mieć znaczący wpływ na strategię organizacji na równoprawnych zasadach, jak np. zarządzanie finansami czy produkcją. Warto przypomnieć, że w przypadku wielu firm średniej i dużej wielkości wizerunek stanowi ponad 50% ich wartości.

Polskie firmy, które dostrzegły już wagę wizerunku obierają dwa kierunki, jeśli chodzi o działania związane z PR’em.  Jedni decydują się na powierzenie sprawy specjalistom, PR Managerom z profesjonalnych agencji takich jak Times Square Public Relations, którzy na co dzień dbają o wizerunek firm z branży budowlano-wnętrzarskiej. Inni umożliwiają swym pracownikom udział w szkoleniach przygotowanych ściśle dla branży meblarskiej. Udział w tego typu kursach pozwala zapoznać się z podstawową wiedzą dotyczącą problematyki marketingu, trade marketingu i public relations branży meblarskiej. Pozwala w szczególności zrozumieć procesy i zadania zachodzące w tych obszarach oraz niebagatelne znaczenie działań marketingowych, promocyjnych i wizerunkowych w kształtowaniu długofalowej strategii rozwoju firmy. Istotnym elementem szkoleń są analizy potrzeb konsumentów poparte praktyczną wiedzą sprzedawców i doradców klienta w celu stworzenia mini planu marketingowego. Obydwie metody są dobre, gdyż najważniejszą kwestią jest budzenie potrzeby podejmowania takich działań.

Nowy rok to nowe możliwości, także kryzys w branży budowlano- wnętrzarskiej chyli się ku końcowi w związku z czym można pokusić się o stwierdzenie, że jest to doskonały czas na podjęcie działań wizerunkowych.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu