Przejdź do treści

Szkoły średnie rejestrują się do walki z rakiem prostaty!

Ruszyła III edycja Ogólnopolskiego Programu dla Młodzieży „Mam Haka na Raka”. Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z całego kraju po raz kolejny rozpoczynają walkę z nowotworami. Przez najbliższe tygodnie zespoły składające się z trzech uczniów oraz nauczyciela będą edukowały i przekonywały swoich bliskich oraz społeczność lokalną do profilaktyki chorób nowotworowych.

Najlepsi zakwalifikują się do drugiego etapu programu i wezmą udział w konkursie na projekt kampanii społecznej. Zwycięski pomysł zostanie opracowany przez profesjonalistów i zrealizowany jako ogólnopolska kampania społeczna. Rejestracja potrwa do 25 stycznia br.

W pierwsze dwie edycje zaangażowało się blisko 5000 tysięcy uczniów z ok. tysiąca szkół w całym kraju. Przełożyło się to na niezliczoną ilość działań zmierzających do podniesienia świadomości o zagrożeniach, jakie niosą za sobą choroby nowotworowe. Efektem tych działań są ogólnopolskie kampanie społeczne – „Wystarczy tak niewiele”, która w 2008 r. poświęcona była profilaktyce raka piersi oraz trwająca obecnie, promujaca profilaktykę raka szyjki macicy pod hasłem „Nie pakuj się do trumny, zrób cytologię”.

„Cieszę się, że program „Mam Haka na Raka” stał się inspiracją dla tylu młodych ludzi. Świadczy to o fakcie, że dbanie o zdrowie nie jest dla nich obojętne. Uczniowie nie boją się trudnych tematów i aktywnie uczestniczą w zwiększaniu poziomu wiedzy społeczeństwa o sposobach walki z nowotworami. W poprzedniej edycji odnotowaliśmy duży wzrost zainteresowania programem, jesteśmy przekonani, że również w tym roku młodzież będzie chętnie rejestrowała swoje zespoły. Na laureatów oprócz satysfakcji i sławy czekają cenne nagrody. Liczymy na Was!” – mówi dr Janusz Meder, Prezes Polskiej Unii Onkologii.

Dwie ostatnie edycje programu „Mam Haka na Raka” skoncentrowane były na nowotworach zagrażających kobietom, w trzeciej odsłonie programu młodzież stanie w obronie zdrowia mężczyzn. W Polsce na raka prostaty codziennie zapada 20 mężczyzn . Według statystyk rak gruczołu krokowego jest przyczyną aż 7% zgonów nowotworowych . Niestety badania profilaktyczne w kierunku tego nowotworu nie cieszą się  popularnością wśród społeczeństwa. Dlatego też, istotą programu „Mam Haka na Raka” jest zaangażowanie młodzieży w działania społeczne, w ramach, których przekonują oni swoich bliskich do szczególnej troski o własne zdrowie.

„Uczestnictwo w II edycji było dla nas niezapomnianym przeżyciem. Dzięki Programowi nasza energia zamieniła się w pomysły i konkretne działania, dzięki którym mogliśmy pomagać innym ludziom w dbaniu o własne zdrowie. Dzięki kampanii mieliśmy możliwość dotarcia z naszym apelem zarówno do naszych mam, sióstr, babć, jak również do większej grupy odbiorców.

Zachęcam koleżanki i kolegów do wzięcia udziału w „Mam Haka na Raka”, ponieważ jest to nie tylko świetna przygoda, ale przede wszystkim okazja do niesienia pomocy innym” – mówi Maciej Mańko, laureat II edycji programu.
Aby stać się uczestnikiem programu należy na stronie www.mamhakanaraka.pl zrejestrować zespół składający się z trzech uczniów oraz nauczyciela. Strona internetowa programu jest główną platformą komunikacji z młodzieżą. Dzięki niej zespoły biorące udział w programie mają możliwość nie tylko zdobycia podstawowej wiedzy nt. profilaktyki nowotworowej, ale też  nawiązania kontaktu z innymi zespołami  czy też podzielenia się swoimi doświadczeniami.

W I etapie programu wszystkie zarejestrowane zespoły zapoznają się z podstawowymi informacjami na temat profilaktyki i leczenia nowotworów. Zdobyte informacje będą przekazywać jak największej liczbie osób nie tylko w swojej szkole, ale także w swoim regionie m.in. organizując wykłady, happeningi czy rozdając ulotki. Całą dokumentację z przeprowadzonych działań prześlą w formie sprawozdania do Biura Organizacyjnego, gdzie jury oceni ich pracę zarówno pod kątem merytorycznym, jak i kreatywnym.

Najaktywniejsze drużyny zostaną zaproszone do Warszawy na Warsztat Kreatywny, podczas którego specjaliści z dziedzin marketingu i PR przekażą im wiedzę na temat tworzenia kampanii społecznych. Podczas warsztatu zostanie ogłoszony konkurs „Znajdź Haka na Raka”, a przed młodzieżą postawione zostanie nie lada wyzwanie – zaprojektowanie kampanii społecznej zachęcającej do korzystania z badań profilaktycznych w kierunku raka prostaty. Jeszcze przed wakacjami podczas uroczystej Gali Finałowej w Warszawie poznamy laureatów III edycji programu. Zwycięski zespół zdobędzie cenne nagrody nie tylko dla siebie ale również dla swojej szkoły , a jego pomysł zostanie opracowany przez agencję reklamową i zaprezentowany całej Polsce w postaci ogólnokrajowej kampanii społecznej.

Organizatorem programu „Mam Haka na Raka” jest Polska Unia Onkologii, a partnerem strategicznym firma GlaxoSmithKline. Obecnie patronaty nad programem sprawują Rzecznik Praw Dziecka, Przewodniczący Sejmowej Komisji Zdrowia, Przewodniczący Senackiej Komisji Zdrowia, Polskie Radio Euro i Portal Proto.pl.  Partnerami programu są Federacja Stowarzyszeń „Amazonki”, Fundacja Wygrajmy Zdrowie, oraz Dziennikarski Klub Promocji Zdrowia. Do współpracy zaproszono również takie instytucje jak Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz wiele innych.

II edycja „Mam Haka na Raka” zakończyła się w czerwcu bieżącego roku. Zwycięzcami programu zostali uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie. Zespół w składzie Aleksandra Osiej, Joanna Sumorek, Maciej Mańko, Krzysztof Grzechnik pod opieką Pani Grażyny Konik stworzyli koncepcję kampanii „Nie pakuj się do trumny, zrób cytologię”, która była realizowana na terenie całego kraju. W ramach kampanii powstał serwis internetowy www.zrobcytologie.pl, na którym można m.in. zobaczyć wszystkie kreacje kampanii oraz znaleźć podstawowe informacje nt. raka szyjki macicy i profilaktyki tej choroby.