Nowe źródło światła

Casio opatentowało nowe źródło światła, które zapowiada rewolucję na rynku projektorów multimedialnych. Dzięki niemu po raz pierwszy uzyskano wysoką jasność obrazu bez użycia rtęci, a żywotność urządzeń wydłużyła się dziesięciokrotnie.  

Firma Casio wprowadza na rynek nową generację projektorów multimedialnych opartych na hybrydowej technologii „LED & Laser”. Dzięki niej po raz pierwszy wyprodukowano sprzęt o dużej jasności bez wykorzystania szkodliwej dla środowiska rtęci. Dotychczas projektory wyświetlające obraz o jasności powyżej 2000 ANSI lumenów były wyposażone w lampy, które trzeba było często wymieniać. Dla projektora wartego ok. 2500 zł oznaczało to koszt 1500 zł średnio co 3 lata.

Alternatywnym rozwiązaniem, zapowiadającym rewolucję na rynku projektorów jest technologia LED. Do tej pory producentom jednak udało się uzyskać niski poziom jasności, dlatego diody stosowano tylko w pico projektorach (o jasności na poziomie 100 ANSI lumenów). Casio opatentowało nowe źródło światła, które łączy kolor czerwony (z diody LED), niebieski (za który odpowiada laser) oraz zielony (uzyskiwany za pomocą konwersji niebieskiego lasera za pomocą fosforu). Dzięki temu osiągnięto wysoką jasność na poziomie 2-3 tys. ANSI lumenów, co umożliwia prezentację w standardowych warunkach biurowych.

Zastosowanie technologii „LED& Laser” wydłużyło żywotność źródła światła dziesięciokrotnie, dzięki czemu nie ma już konieczności jego wymiany. W odróżnieniu od tradycyjnych lamp, które po wyświeceniu 2 tys. godzin tracą ponad połowę mocy, diody LED notują ledwie 20% spadek jasności po 20 tys. godzin. Zakładając, że będziemy wykorzystywać sprzęt średnio 2 godziny dziennie oznacza to, że posłuży nam przez najbliższe 30 lat.

Dzięki „LED & Laser” zachowanie idealnych barw nie powoduje już zmniejszenia jasności obrazu, co gwarantuje dobrą jakość prezentacji również w dziennym świetle. Kolejną innowacją jest fakt, że nowe projektory nie wymagają specjalnego chłodzenia. Można je wyłączyć bezpośrednio po prezentacji, a na uruchomienie i pełną gotowość do pracy potrzeba zaledwie 8 sekund. Lampy nie da się uszkodzić, dlatego sprzęt jest mniej awaryjny.

Nowe projektory Casio zachowują jednocześnie wszystkie zalety poprzednich modeli XJ Super Slim – najcieńszych projektorów świata. Ważą ledwie 2,3 kg, są mniejsze od kartki A4 i cienkie jak laptop. Szerokokątny obiektyw z dwukrotnym zoomem optycznym umożliwia uzyskanie odpowiedniej wielkości obrazu w każdych warunkach niezależnie od odległości do ekranu.

Wśród nowych modeli pojawią się projektory o coraz popularniejszej rozdzielczości WXGA (1290×800), z wbudowanym modułem sieci WLAN do bezprzewodowego przesyłania obrazu z komputera oraz złączem USB, które umożliwia prezentację z pendrive’a. Za pomocą złącza HDMI można podłączyć również wszystkie odtwarzacze DVD i Blu-Ray, co zapewni cyfrową projekcję wysokiej jakości obrazów w wysokiej rozdzielczości.

Prosta obsługa, automatyczne wykrywanie sygnału obrazu i samoczynna korekcja trapezu (w pionie) podczas prezentacji pozwalają w pełni skupić się na przekazywanych treściach. Po pracy natomiast projektor można spakować do torby razem z laptopem, żeby w domu obejrzeć film na 100 calowym ekranie.

Casio już teraz zapowiadam produkcję jeszcze mniejszych projektorów opartych na hybrydowym źródle światła.

Więcej informacji o projektorach w technologii „Led & Laser” na stronie www.projekcja.pl

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu