Zabytkowe kielichy odzyskały dawny blask

Dwa kielichy mszalne z przełomu XVI i XVII wieku, należące do kolekcji pamiątek po braciach czeskich w Muzeum Okręgowym w Lesznie, zostały odnowione dzięki wsparciu finansowemu Żabki Polska S.A., której głównym akcjonariuszem jest Fundusz Penta Investments, mający główną siedzibę w czeskiej Pradze.

-Późnorenesansowe kielichy, które możemy podziwiać w Muzeum Okręgowym w Lesznie, stanowią bezcenne dziedzictwo kulturowe zarówno dla Polski jak i dla Czech. Jesteśmy firmą blisko związaną z Czechami, od dwóch lat właścicielem sieci Żabka jest środkowo-europejska grupa inwestycyjna Penta Investments, dlatego wspólnie, w trosce o utrzymanie zabytków w jak najlepszym stanie, zdecydowaliśmy się sfinansować prace konserwatorskie, dzięki którym przez kilka następnych lat kielichy będą mogły być podziwiane i badane przez historyków sztuki – mówi Jacek Roszyk, Prezes Zarządu Żabka Polska S.A.

Renowacji dokonali specjaliści Pracowni Konserwacji Sztuki Użytkowej w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Kielichy zostały gruntownie oczyszczone i zabezpieczone, dokonano również dokumentacji konserwatorskiej.

Kielichy – manierystyczny i późnorenesansowy, stanowią wielką rzadkość w skali europejskiej, ponadto ze względu na swoje pochodzenie (jeden z nich został prawdopodobnie przywieziony do Leszna przez Jana Amosa Komeńskiego, seniora braci czeskich i wielkiego pedagoga) i czas ich powstania ( XVI i pocz. XVII w.) oraz walory artystyczne są niezastąpionym źródłem badawczym dla historyków sztuki i poznawczym dla zwiedzających. Pierwotnie wszystkie te przedmioty stanowiły wyposażenie kościoła pw. św. Jana w Lesznie.

Więcej informacji o firmie Żabka: www.zabkapolska.pl

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu