Kobiety logistyki

Wincanton, wiodący twórca i dostawca zaawansowanych rozwiązań z zakresu łańcucha dostaw, zatrudnia w Europie ponad 30 tysięcy osób. W Polsce aż 30-proc. kadry Wincanton stanowią panie, które często obejmują czołowe stanowiska w firmie – zarządzają dużymi zespołami ludzi, podejmują strategiczne decyzji oraz kontrolują ogromne budżety.

Kiedy na początku XX wieku sufrażystki zaczęły walczyć o prawa kobiet, nikt się nie spodziewał, iż znajdą się dziedziny, w których kobiety będą mogły realizować się na równi z mężczyznami. Dziś równouprawnienie jest już standardem, lecz wciąż kobiety na wysokich stanowiskach, pracujące w branżach zdominowanych przez mężczyzn są rzadkością. Nie dotyczy to jednak zdobywcy tytułu „Solidny Pracodawca 2008” – firmy Wincanton, która w swoich pracownikach ceni przede wszystkim profesjonalizm, zaangażowanie oraz kompetencje – bez względu na płeć. Co bardzo ważne w dzisiejszych czasach, firma wspiera kobiety, które pragną spełniać się zawodowo, nie zaniedbując życia osobistego.

Historie czterech pań dyrektor w firmie Wincanton – Anny Olesińskiej, Katarzyny Orzeszek, Magdaleny Jakubczyk i Anny Szymanowicz pokazują, że kobiety logistyki, w efektywnym łańcuchu dostaw, potrafią skutecznie pokonywać „trasy” udanej kariery, jak i życia prywatnego.

Anna Olesińska, jako dziecko marzyła o tym, żeby zostać nauczycielem. Jednak życiowe drogi doprowadziły ją do zupełnie innej branży – obecnie w Wincanton piastuje funkcję Dyrektora Oddziału w Łodzi. Jej zdaniem sukces to realizacja postawionych sobie wcześniej celów. Aby móc się realizować konieczna jest wytrwałość, konsekwencja i odpowiednie środowisko. Właśnie to ceni sobie u swojego pracodawcy, który pozwala się jej rozwijać i sprawdzać w roli menadżera. Do jej głównych zadań należy zarządzanie zespołem ludzkim oraz realizowanie założeń budżetowych. Jednak za swoje najważniejsze życiowe zadanie uważa wychowanie córki Angeliki. Razem chętnie wspólnie podróżują, zwłaszcza na Kubę, którą Anna jest obecnie zafascynowana.

Katarzyna Orzeszek, Dyrektor Transportu Krajowego Wincanton, uważa, że zawsze można coś zmienić i ulepszyć. Dba o ciągłe podnoszenie zarówno jakości usług oferowanych przez Wincanton, jak i warunków pracy jej podwładnych.

– „Chcę pracować dla ludzi i z ludźmi, wspierać ich w osiąganiu celów zawodowych i realizacji swoich marzeń.” – komentuje pani Katarzyna. W swojej pracy stosuje filozofię, która opiera się na budowaniu dobrych i zdrowych relacji międzyludzkich. W życiu prywatnym stara się poświęcać swojej rodzinie, a przede wszystkim swoim dwóm córkom. Pamięta jednak, iż nie można zaniedbywać siebie i od kilku lat aktywnie praktykuje jogę, zgłębiając jej tajniki i sztukę medytacji. Pomaga jej to w utrzymaniu harmonii, racjonalnym dzieleniu czasu i pokonywaniu życiowych przeszkód.

Magdalena Jakubczyk pracuje w Wincanton od 2000 roku, dwa lata temu objęła stanowisko Dyrektora Transportu Międzynarodowego na Europę Środkową i Wschodnią. Oprócz Polski podlegają jej biura Transportu Międzynarodowego w Czechach, na Węgrzech i Słowacji. Chętnie podejmuje nowe wyzwania, dokształca się i zachęca do tego swoich podwładnych. – „Co jest gwarancją sukcesu? Od lat stosuję zasadę Jacka Welsha, mojego guru zarządzania, czyli znajdź dobry pomysł, wytycz kierunek działania, wyznacz odpowiednich ludzi do odpowiednich zadań, wybierz najlepsze praktyki i wdrażaj je każdego dnia” – mówi pani Magdalena. Jej największym sukcesem zawodowym są jej ludzie, zespół który wspólnie tworzą, wspólnie się rozwijają, osiągają sukcesy i wzajemnie się wspierają, kiedy sytuacja tego wymaga. U pracodawcy ceni sobie atmosferę przedsiębiorczości, polegającą na nieustannym poszukiwaniu nowych rozwiązań i optymalizacji już istniejących. Nie lubi rutyny i utartych schematów, więc w środowisku pracy, w którym od pracowników wręcz oczekuje się kreatywności i innowacyjności czuje się jak ryba w wodzie – dlatego właśnie wybrała firmę Wincanton. Prywatnie, jej największym marzeniem jest zbudowanie domu pod lasem z wielkim ogrodem, dla swojej rodziny. Ostatnio każdą wolna chwilę spędza projektując swój wymarzony ogród.

Wybory zawodowe Anny Szymanowicz nigdy nie odpowiadały marzeniom przeciętnej dziewczynki – najpierw ukończyła Szkołę Główną Handlową w Warszawie. Od 1996 roku pracuje w branży transportowej, a od 2003 roku związała się z firmą Wincanton, gdzie od trzech lat pełni funkcję Dyrektora Transportu Morskiego, który rozwinęła w tej firmie prawie od podstaw. W życiu osobistym spełnia się jako matka dwóch córek Kasi (20 lat) oraz Julii (16 lat). W wolnym czasie uwielbia słuchać muzyki (skończyła średnią szkołę muzyczną w klasie skrzypiec), chodzić do teatru i kina. U swoich dzieci stara się szczególnie pielęgnować cechy, które sama ceni sobie u ludzi – szacunek dla innych, pasję oraz pracowitość. Chce, aby jej córki, podobnie jak ona, potrafiły pogodzić swoje ambicje zawodowe z życiem rodzinnym. Jej zdaniem kluczem do tego jest umiejętne wyważenie priorytetów życiowych oraz racjonalne zarządzanie czasem przeznaczonym na pracę i dom.

Wszystkie cztery panie cenią sobie w pracy dla Wincanton możliwość budowania i rozwijania swojej kariery w wiodącej, europejskiej firmie, stawiającej na wysoką jakość usług. Praca w wymagającym sektorze logistyki i łańcucha dostaw stawia im wyzwania i stwarza możliwości osiągania konkretnych rezultatów. Panie dyrektor, podobnie jak każdy rekrutowany przez Wincanton pracownik, zostały przyjęte do pracy w oparciu o ich kompetencje – na równych i sprawiedliwych prawach bez względu na płeć, stan cywilny, narodowość, kolor skóry, rasę czy pochodzenie.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu