Przejdź do treści

Noworoczne postanowienia finansowe

Okres noworoczny to czas postanowień, zmian i życzeń lepszego roku. W noc sylwestrową zamykamy za sobą kolejny rozdział i z nadzieją spoglądamy w przyszłość. Wierzymy, że będziemy mogli dowolnie zapisać białe karty w nowo rozpoczętym kalendarzu. Wtedy też stawiamy sobie wymagania i snujemy plany. Wśród naszych zamierzeń nie powinno zabraknąć tych dotyczących finansów. O tym jakie postanowienia wnieść do domowego budżetu, aby żyło nam się lepiej w Nowym Roku 2010 mówią eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF).
Listę finansowych planów noworocznych należy rozpocząć od podsumowania roku, bo najlepiej jest najpierw spojrzeć w przeszłość, aby dobrze zaplanować przyszłość. Tak więc dokładna analiza naszych finansowych zachowań pomoże ocenić, na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę i jakie środki przedsięwziąć, aby 2010 rok w naszych finansach układał się pomyślnie.

Postanowienie I: Będę świadomie zarządzać pieniędzmi

Eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego podkreślają, że najważniejszym postanowieniem noworocznym na 2010 rok powinno być świadome zarządzanie budżetem domowym, czyli zestawieniem potencjalnych dochodów i planowanych wydatków. Stąd pierwszym krokiem w odpowiedzialnym zarządzaniu budżetem gospodarstwa domowego powinno być spojrzenie do portfela i podsumowanie miesięcznych przychodów oraz stałych wydatków (opłata za mieszkanie, telefon, benzynę, raty kredytów). Do tego warto doliczyć również dodatkowe „pożeracze” naszych środków, np. święta, komunie, wesela, urodziny, urlopy itp. Dodatkowo powinniśmy przypomnieć sobie, na co w minionym roku wydawaliśmy bez opamiętania środki, a na co z trudem je uzbieraliśmy. Początek roku to doskonały moment, aby zastanowić się także ile będziemy potrzebowali  środków finansowych. Może w naszych postanowieniach noworocznych znajduje się plan zakupu lub remontu mieszkania, zmiany samochodu, wysłania dzieci na kurs językowy. W przygotowaniu rocznego budżetu pomoże kartka i ołówek. Spisanie wszystkich pozycji pokaże stan faktyczny, a w tym dobre i złe posunięcia, którymi do tej pory kierowaliśmy się przy dysponowaniu pieniędzmi naszej rodziny. Zebrane informacje uświadomią nam jakie mamy potrzeby finansowe i możliwości, a tym samym pomogą ustalić plan działania, który będzie zachowywał równowagę finansową.

ZFDF podpowiada trzy podstawowe zasad świadomego zarządzania budżetem domowym, które powinny towarzyszyć nam cały rok:

  1. Planuj wydatki – każdą rzecz, którą kupujemy warto zaplanować do kupna samochodu do codziennych zakupów. Pozwoli to na odpowiednie przygotowanie się do rozdysponowania pieniędzy na dany produkt i uchroni przed błędami i zbędnymi wydatkami.
  2. Porównuj ceny – jeśli przymierzasz się do kupna nowego telewizora, pary butów czy mieszkania zawsze sprawdź ceny w kilku miejscach, nawet kilkanaście lub kilkaset zaoszczędzonych w ten sposób złotych może w przyszłości uratować nasze Finanse osobiste.
  3. Zapisuj – nowa spódnica, rower, okulary przeciwsłoneczne – notowanie wydatków pokazuje rzeczywisty stan naszego budżetu, tym samym może posłużyć do wprowadzenia ulepszeń i zmian.

Postanowienie II: Będę inteligentnie oszczędzać

Niewątpliwe kiedy myślimy o domowych przedsięwzięciach finansowych to na pierwszy plan wysuwa się oszczędzanie. Na początku roku warto wyznaczyć sobie cel, na który chcemy odkładać pieniądze: zagraniczny wyjazd wakacyjny, kupno samochodu, remont mieszkania. Gdy wyobrazimy sobie rzecz, na którą zbieramy środki łatwiej nam będzie oprzeć się licznym pokusom i wytrwać w postanowieniu przykręcenia wydatków. – Polacy odczuwają nieustanną pokusę wydawania pieniędzy, przez co prawie co drugi mieszkaniec naszego kraju nie ma żadnych oszczędności. Niewątpliwie wynika to z tego, że często trudno oprzeć jest się drobnym niekontrolowanym wydatkom, które wydają się być mało znaczące dla domowego budżetu.

Jednak gdy się je zreasumuje, to wychodzi z tego pokaźna suma środków – podkreśla Jarosław Sadowski, analityk Firmy Expander i Związku Firm Doradztwa Finansowego. Właśnie te środki można co miesiąc odkładać, a  po pewnym czasie pozwolą one zrealizować marzenia. Nawet niewielka kwota odkładana w miesiącu może po pewnym czasie urosnąć do znaczącej sumy. Jednak świadome oszczędzanie nie polega na chowaniu pieniędzy do świnki skarbonki, tylko na odpowiednim ich ulokowaniu w instrumenty finansowe. – Wystarczy bowiem co miesiąc odkładać 300 zł, aby po 3 latach uzbierać 10 800  zł. Jeśli powiększymy te oszczędności  o uzyskane odsetki, to przy oprocentowaniu wynoszącym 6% można odłożyć w ten sposób nawet 11,6 tys. zł. Powstrzymując się więc zbędnych  wydatków w ciągu 3 lat można odłożyć na remont mieszkania, czy wspaniałą podróż – argumentuje Sadowski, Expander, ZFDF.

Postanowienie III: Będę mądrze inwestować

W nowym roku warto podążać za zasadą Mike Phillips’a, która głosi, że pieniądze się pojawiają kiedy robisz to, co trzeba. Eksperci ZFDF zgadzają się, że na pewno jedną z tych rzeczy jest inwestowanie. Fatalnym posunięciem przy nadwyżce środków finansowych jest brak jakiegokolwiek działania. Często spotykamy się z sytuacją, gdy wolne środki po prostu leżą na koncie. To jest najgorsze co może być, dla naszych pieniędzy. – Nasi klienci często zadają nam pytanie: co zrobić, żeby w jak najkrótszym czasie zarobić jak najwięcej i żeby jeszcze było to bezpieczne. Niestety  nie ma złotego środka. Jeśli chcemy większych zysków, to musimy ponieść większe ryzyko – wyjaśnia analityk Maciej Dyja z Domu Kredytowego Notus S.A. i Związku Firm Doradztwa Finansowego. – W związku  z tym nasze oszczędności warto podzielić sobie pod kątem horyzontu czasowego. Jeśli myślimy o perspektywie kilku najbliższych miesięcy lub roku to sugeruję lokaty bankowe oraz fundusze rynku pieniężnego, które powinny zagwarantować w tym okresie kilkuprocentowy bezpieczny zysk. Patrząc jednak przez pryzmat sytuacji w światowej gospodarce, które systematycznie się poprawia  można pokusić się o ulokowanie części naszych oszczędności (ok. 20-30%) w funduszach mieszanych lub akcyjnych (powiązanych z rynkami wschodzącymi) na najbliższy rok, które powinny osiągnąć w tym okresie także satysfakcjonujący zysk. Sugerowany przeze mnie na ten rok portfel wygląda następująco: 70% – fundusze rynku pieniężnego oraz lokaty bankowe (3mies. lub 6mies.); 30% – fundusze mieszane lub akcyjne (rynki wschodzące Polska, Azja oraz Ameryka Płd.) – sugeruje Dyja.