MamBiznes.pl wybrał najlepsze pomysły na e-biznes roku 2009

Koniec roku to tradycyjnie czas podsumowań, zestawień i rankingów. Redakcja portalu MamBiznes.pl po raz pierwszy postanowiła wybrać najlepsze internetowe startupy roku. Jakie ciekawe projekty pojawiły się na polskim rynku? Czy pod tym względem mijający rok był lepszy od poprzedniego? Czy pojawiły się pomysły, które mają szansę zawojować nie tylko krajowy rynek? Zapraszamy do zapoznania się z rankingiem „Top 10 startups 2009” przygotowanym przez portal MamBiznes.pl.
Zanim jednak o końcowym zestawieniu 10 najlepszych startupów roku 2009 chcemy zaprezentować projekty, którym nie udało się znaleźć w gronie laureatów natomiast naszym zdaniem zasługują na wyróżnienie. Oto pomysły, które postanowiliśmy wyróżnić.

Siepomaga.pl – serwis łączy w jednym miejscu ludzi, chcących wspierać szczytne cele, z organizacjami pozarządowymi, których misją jest niesienie pomocy

Animili.pl – projekt, którego pomysł bazuje na popularnych kiedyś zabawkach tamagotchi. Korzystające z serwisu dzieci mogą hodować własnego zwierzaka

Promoring.pl – witryna łączy nie konkurujące ze sobą sklepy o podobnej oglądalności poprzez wąski toolbar umieszczony na topie każdego sklepu

Jakdojade.pl – wyszukiwarka połączeń komunikacji miejskiej, dzięki której każdy użytkownik może zaplanować podróż z punktu A do punktu B. Według październikowych statystyk witrynę miesięcznie odwiedza już 240 tys. użytkowników statystyk (dane: Megapanel PBI/Gemius )

R1ng.pl – serwis z teleturniejami w Internecie gdzie można sprawdzić swoją wiedzę i do tego wygrać prawdziwe pieniądze

iBroker.pl – witryna oferuje usługę polegajacą na promocji ogłoszenia o pracę poprzez boksy tekstowe na stronach wydawców

Jobmatch.pl – platforma łączy idee portalu rekrutacyjnego oraz dedykowanego rozwiązania do zarządzania rekrutacją w każdej firmie.

Ranking „Top 10 startups 2009” portalu MamBiznes.pl

10. Erasmuse.pl

Serwis społecznościowy służący do wymiany opinii o zagranicznych uczelniach. Podobnie jak projekt Filmaster.com serwis Erasmuse Brał udział w międzynarodowej edycji targów Democamp East/West gdzie zdobył główną nagrodę detronizując wszystkich konkurentów. Pozycja w naszym rankingu za pomysł oraz wykonanie, które jednak nie wystarczyły, aby zdobyć popularność. Być może pomysłodawca powinien poszukać inwestora, bo projekt niewątpliwie ma potencjał.

9. Filmaster.com

Społecznościowy serwis dla miłośników kina. Użytkownicy za pośrednictwem witryny mogą oceniać filmy, dyskutować z innymi a także pisać recenzje na swoim filmowym blogu. Projekt zajął w tym roku drugie miejsce podczas międzynarodowej edycji Democamp East/West, która odbyła się w tym roku Poznaniu. Serwis znalazł miejsce w naszym rankingu przede wszystkim za wykonanie oraz plany wyjścia z projektem poza granice Polski.

8. JakElvis.pl

Serwis karaoke on-line umożliwiający nagranie wybranej przez siebie piosenki i udostępnienie jej innym. Dzięki witrynie każdy zarejestrowany użytkownik może nagrać wybraną przez siebie piosenkę oraz udostępnić wersję wideo w sieci. Projekt stworzony został przez agencję Autentika, która po zaledwie kilku miesiącach sprzedała serwis portalowi Onet.pl. Serwis znalazł się w naszym zestawieniu przede wszystkim za pomysł i realizację.

7. Contails.com

Aplikacja służąca do zarządzania kontaktami, które, na co dzień rozproszone są w telefonach komórkowych, programach pocztowych, na stronach internetowych, w komunikatorach czy w notesach. Serwis jest innowacyjnym projektem, który, mimo, że ma potencjał wymaga jeszcze sporo pracy. Cieszy natomiast fakt, że kolejny polski start-up nie koncentruje się wyłącznie na polskim rynku a próbuje powalczyć wśród globalnych graczy. Wysoka pozycja w naszym rankingu właśnie za te element oraz istotny problem, który aplikacja rozwiązuje.

6. Humanway

Aplikacja do przeprowadzania rekrutacji przez Internet. Projekt zespołu Netguru mimo krótkiego istnienia na rynku może się już pochwalić wyróżnieniem w tegorocznym konkursie Mini Seedcamp organizowanym w Warszawie a gromadzącym najbardziej obiecujące internetowe projekty w Europie Środkowej i Wschodniej. Projekt został wyłoniony spośród 20 uczestników z Polski, Węgier, Litwy i Ukrainy .Kluczowe cechy projektu to wykonanie i model biznesowy.

5. SuperDeveloper.pl

Innowacyjny projekt wspierający i usprawniający deweloperom sprzedaż mieszkań i lokali. Korzystając aplikacji każdy deweloper może korzystać z takich usług jak indywidualna strona WWW z system zarządzania treścią CMS, system sprzedaży i rezerwacji mieszkań czy prezentacja i animacja 3D inwestycji. Projekt zakwalifikował się do udziału w konkursie Mini Seedcamp gdzie rywalizował z projektami z całej Europy Środkowo Wschodniej. Wysoka pozycja w rankingu za wykonanie, klarowny model biznesowy oraz światowy potencjał.

4 .AdTaily.com

Aplikacja oferuje prosty system sprzedaży reklam na małych i średnich serwisach. Projekt jest unikalnym rozwiązaniem działającym w obszarze monetyzacji reklamowej serwisów internetowych, pozwalającego wykorzystać potencjał reklamowy serwisów niszowych ( np. blogi), jak i popularnych witryn tematycznych.  W ubiegłym roku aplikacja AdTaily znalazła się w gronie finalistów konkursu Seedcamp 2009 corocznie organizowanego w Londynie i skupiającego najciekawsze projekty internetowe. Niedługo po tym pakiet 50,27% udziałów w Adtaily za kwotę nieprzekraczającą 1 mln zł kupił koncern Agora. Projekt wysoką pozycję w naszym rankingu zawdzięcza pomysłowi, który wykorzystuje reklamową niszę na rynku.

3. ShareTheMusic.com

Pierwsza na świecie darmowa, legalna i globalna platformą wymiany muzyki między internautami. Osoby posiadające na swoim dysku określony utwór muzyczny mogą go nadawać w danym momencie tylko jednemu odbiorcy, a utwór nie może być zwielokrotniany poprzez zapis na dysk innego użytkownika – dzięki temu respektowane są prawa autorów, wykonawców i producentów. ShareTheMusic.com jest serwisem globalnym i obecnie jest dostępny w 8 językach: po angielsku, hiszpańsku, portugalsku, francusku, niemiecku, włosku, niderlandzku oraz po polsku.

Projekt jako jedyna polska inicjatywa został przyjęty Microsoft BizSpark, globalnego programu dla projektów typu start-up należących do firm prywatnych.. Wysoką pozycję w zestawieniu przyznaliśmy za odważną próbę zagospodarowania ogromnej niszy na globalnym rynku.

2. Codility.com

Projekt Codility.com to numer dwa naszego rankingu. Aplikacja służy do zdalnej, automatycznej oceny poziomu umiejętności programistów w procesie rekrutacji. Projekt pokonał w walce o udział we wrześniowym Seedcamp Week kilkaset innych młodych przedsięwzięć internetowych z Europy i Bliskiego Wschodu. W nagrodę twórcy aplikacji wzięli udział w prestiżowym, londyńskim konkursie Seedcamp gdzie znaleźli się w grupie sześciu zwycięzców. Pozycja w rankingu za pomysł, który zaspokaja konkretną potrzebę oraz model biznesowy bazujący na usługach dla firm.

And the winner is…

1. Filestube.com

Zwycięski projekt rankingu „Top 10 startups 2009” to wyszukiwarka plików działająca na globalnym rynku. Właśnie za sukcesy na arenie międzynarodowej przyznaliśmy temu projektowi tytuł najlepszego startupa roku 2009. Wrażenie robi między innymi 52 pozycja serwisu w zestawieniu największych portali na świecie według Google Ad Planner. Witryna odwiedzana jest miesięcznie przez 26 mln użytkowników z całego świata co plasuje Filestube.com najwyżej wśród polskich stron internetowych bijąc Onet i Naszą klasę.

Twórcą aplikacji jest firma Red Sky, której w początkowej fazie projektu udało się zdobyć kapitał na rozwój projektu od Tomasza Pruszczyńskiego, współzałożyciela agencji OS3 oraz twórcy wielu internetowych przedsięwzięć (np. fotosik.pl, sms.pl). Drugim inwestorem wyszukiwarki jest polski fundusz Xevin Investments.

Jak widać z rankingu przygotowanego przez portal MamBiznes.pl w mijającym roku nie brakowało ciekawych projektów na polskim rynku internetowym. Analizując jednak cały rynek wnioski już nie są tak pozytywne. Jak grzyby po deszczu powstają inicjatywy, z których jednak tylko garstka ma szansę odnieść sukces. Liczba internetowych startupów przybywa natomiast ich ilość nie przekłada się w jakość. Czy zatem polski startup podbije kiedyś globalny rynek? Na pewno kilka projektów z rankingu „Top 10 startups 2009” na międzynarodowym rynku może z powodzeniem zaistnieć.  A czy to wystarczy, bo go podbić, to się okaże może już w roku 2010.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu