Nie eksperymentuj z własnymi pieniędzmi – postaw na doświadczenie

Na polskim rynku dostępnych jest ponad 300 funduszy inwestycyjnych, ale tylko mniej niż połowa z nich działa ponad trzy lata. Rynek został zdominowany przez fundusze młode, których wyniki – mimo, że bywają atrakcyjne dla inwestorów – trudno jeszcze jednoznacznie ocenić. Bezpieczniej jest wybierać fundusze „z doświadczeniem”.

Powtarzalność wyników


Stopy zwrotu to jedno z najważniejszych kryteriów wyboru funduszu inwestycyjnego.Porównując je, warto zwrócić uwagę jaki okres obejmują prezentowane dane. Najtrudniej ocenić wyniki młodych funduszy. Zdarza się bowiem, że dzięki realizacji nowych strategii inwestycyjnych oraz niskim aktywom, które można szybko i elastycznie dopasowywać do zmieniających się warunków rynkowych, osiągają one lepsze wyniki niż fundusze działające na rynku kilka lat. Należy jednak pamiętać, że wysokie stopy zwrotu funduszy z krótką historią nie gwarantują powtarzalności wyników i w dłuższej perspektywie mogą także rozczarować inwestorów.

Z tego założenia wychodzą m.in. twórcy ratingu funduszy Forbes Investor-Seendicator, który obejmuje oceną fundusze działające na rynku dłużej niż trzy lata. Po tym okresie łatwiej jest stwierdzić, czy wyniki funduszu są efektem umiejętnego zarządzania aktywami, czy tylko kwestią przypadku. Swój system ocen stosuje także firma analityczna Analizy Online, która systematycznie bada fundusze m.in. w horyzoncie 36-miesięcznym, a raz do roku wspólnie z dziennikiem Rzeczpospolita wybiera najlepsze TFI. Tego typu rankingi pomagają inwestorów wybierać fundusze świadomie, ze względu na ich jakość, a nie chwilowe wysokie stopy zwrotu. Tym bardziej, że towarzystwa oceniane są nie tylko za wyniki, ale także porównana jest polityka informacyjna oraz to co jest nie mniej ważne niż wyniki – stabilność zespołów zarządzających.

Zarządzający funduszami

Za stopy zwrotu w największym stopniu odpowiedzialni są zarządzający. Mimo, że najczęściej pozostają w cieniu osiąganych przez fundusze wyników, to właśnie oni mają wpływ na skład portfela oraz decydują o stosowanej polityce inwestycyjnej. Dlatego dla inwestorów korzystne jest, jeśli funduszami zarządza stabilny i doświadczony zespół. Dzięki temu mogą oczekiwać, że niezależnie od koniunktury ich inwestycje poradzą sobie lepiej od rynku – w czasie spadków zgromadzone środki będą jak najlepiej chronione, a w czasie wzrostów będą osiągały wyniki powyżej średniej.– Podstawą osiągania stabilnych wyników jest zgrany i doświadczony zespół. Taki udało się nam zbudować, czego potwierdzeniem są chociażby niezależne rankingi funduszy. Nie bez znaczenia jest także fakt, że nasze Towarzystwo działa na polskim rynku niemal od 15 lat, dzięki czemu kilkukrotnie mieliśmy do czynienia z hossą i bessą. To hartuje zespół – mówi Zbigniew Jakubowski, Wiceprezes Zarządu Union Investment TFI.

Zdaniem analityków i autorów ratingów to, czy najmłodsze dziś fundusze w przyszłości będą stanowić poważne zagrożenie dla tych doświadczonych, zależeć będzie od powtarzalności ich wyników w czasie. Na odpowiedź trzeba jeszcze poczekać. Do tego czasu pieniądze najlepiej inwestować w te fundusze, za którymi stoją dłuższa historia i doświadczony zespół zarządzających.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu