Języki obce jak Polska długa i szeroka

Czy możemy pochwalić się dobrym poziomem znajomości językowych? W jakich rejonach kraju sytuacja wygląda najlepiej? Jak wypadamy na tle innych krajów? Co motywuje nas do nauki?

Zjawisko szybko postępującej globalizacji rozumieją przede wszystkim młodzi ludzie. Wiedzą co ze sobą niesie. Język potrzebny jest dziś w każdej sytuacji. W pracy, w relacjach prywatnych, w kraju i za granicą. Dlatego poziom naszych umiejętności językowych jest coraz lepszy.

Polska wśród innych krajów

Eurostat podaje, że ponad jedna trzecia Polaków (37 proc.) nie zna żadnego języka obcego. Okazuje się jednak, że na tle innych krajów europejskich nie wypadamy najgorzej. W żadnym języku obcym nie potrafi się porozumiewać aż 43 proc. Greków, 46 proc. Hiszpanów i 38 proc. Włochów. Natomiast lepsi od nas są Skandynawowie. Aż 75 proc. Norwegów zna przynajmniej dwa języki obce. Także 72 proc. Słoweńców może pochwalić się dobrą znajomością języków, a Słowaków 68 proc.

Poziom umiejętności językowych w regionach kraju

Najlepszą znajomością języków obcych mogą poszczycić się mieszkańcy województwa mazowieckiego. Dobrze wypada też województwo łódzkie, dolnośląskie, małopolskie i świętokrzyskie. Z „Regionalnego rankingu języków obcych” opracowanego przez ESKK i Onet.pl w październiku br. wynika też, że najsłabiej ze znajomością języków jest w województwie warmińsko-mazurskim i opolskim. Wśród miast najlepszy jest Wrocław, Warszawa plasuje się na drugim miejscu, a trzecie zajmuje Kraków.

Cel nauki

– Osoby dorosłe potrzebują języków w pracy. Dzieci i młodzież chcą porozumiewać się z rówieśnikami z innych krajów i swobodnie korzystać z obcojęzycznych serwisów internetowych. Zauważyliśmy decydowane obniżenie wieku osób przystępujących do egzaminów językowych, teraz są to już licealiści. Certyfikaty stale zyskują na znaczeniu i co roku zdobywa je coraz więcej osób. Uzyskanie świadectwa językowego to dziś jeden z podstawowych powodów nauki języka. Młodzież coraz bardziej świadomie przygotowuje się do walki na wymagającym rynku pracy w Polsce i za granicą – komentuje Tatiana Saternus, dyrektor metodyczny w Szkole Języków Obcych Profi-Lingua.

Szybszemu przyswajaniu wiedzy służy stosowanie coraz skuteczniejszych metod nauczania. Szkoły językowe stawiają przede wszystkim na praktyczną znajomość języków obcych. Chodzi o to, aby móc swobodnie porozumiewać się w różnych sytuacjach, wymieniać poglądy i dyskutować. Tu także w sukurs przychodzi nieoceniony internet – Nasi słuchacze, poza bezpłatnymi zajęciami konwersacyjnymi, gramatycznymi i fonetycznymi, mają w ramach kursu dostęp do platformy e-learningowej. Każda osoba może korzystać ze specjalnie przygotowanego zestawu ćwiczeń, odpowiadającego jej poziomowi umiejętności i dodatkowo uczyć się w domu – twierdzi Tatiana Saternus ze SJO Profi-Lingua.

Kobieta i mężczyzna, a języki obce

A jak znajomość języków obcych kształtuje się w podziale na kobiety i mężczyzn? Według tegorocznego zestawienia GUS „Kształcenie dorosłych” kobiety posiadają większą znajomość języków niż mężczyźni. Co najmniej dwa języki obce zna prawie 26 proc. kobiet, podczas gdy wśród mężczyzn odsetek ten wynosi ok. 21 proc. Aż 39,9 proc. mężczyzn nie zna żadnego języka, a kobiet tylko 25,9 proc.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu