Ponad 100 tys. zbliżeniowych kart Visa payWave wydanych w Polsce

W Polsce zostało już wydanych ponad 100 tys. kart zbliżeniowych Visa payWave, a co najmniej kilka razy więcej takich kart pojawi się na rynku już w nadchodzącym roku. Ich pierwszym emitentem jest, od 2008 r., Bank Zachodni WBK, zaś do wydania swoich kart Visa z dodatkową funkcją zbliżeniową Visa payWave przygotowuje się 7 kolejnych banków członkowskich Visa.

Funkcjonalność Visa payWave umożliwia transakcje off-line, zarówno szybkie i wygodne dla konsumenta a jednocześnie bezpieczne – dzięki rygorystycznemu przestrzeganiu pełnego standardu EMV.

Warunkiem wyposażania kart mikroprocesorowych w funkcję płatności zbliżeniowych Visa payWave jest standard EMV. W Polsce łącznie 26 banków wydało ponad 5 mln kart Visa w tym standardzie. Standard EMV umożliwia także rozwój płatności mobilnych, np. przy użyciu telefonu komórkowego. Dzięki temu jednolitemu standardowi w czerwcu br. została dokonana pierwsza w Polsce transakcja mobilna Visa. Zrealizowano ją przy pomocy brytyjskiego telefonu komórkowego, wykorzystującego technologię NFC, z zainstalowaną aplikacją płatniczą Visa payWave w punkcie detalicznym w Warszawie wyposażonym w standardowy czytnik do akceptacji płatności zbliżeniowych Visa.

„Szybki przyrost kart Visa z mikroprocesorem EMV oraz trwające w 7 bankach przygotowania do wydawania kart Visa z dodatkową funkcją zbliżeniową zaowocują w ciągu 12 miesięcy przynajmniej kilkukrotnym wzrostem ich liczby, która już obecnie przekroczyła 100 tys.” –  stwierdziła Małgorzata O’Shaughnessy, dyrektor generalna Visa Europe w Polsce.

Obecnie karty Visa payWave są przyjmowane w placówkach detalicznych wyposażonych w ponad 3,5 tys. czytników kart zbliżeniowych obsługiwanych przez eService. Placówki handlowe i usługowe, w tym także placówki należące do ogólnopolskich sieci, jak np. Empik, Coffee Heaven czy McDonald’s, w których można zapłacić zbliżeniowo kartami z funkcją Visa payWave, można zlokalizować – na liście lub na mapie – za pomocą specjalnej wyszukiwarki dostępnej na stronie internetowej www.visa.pl. Visa Europe wspólnie z agentami rozliczeniowymi rozpoczęła cykl spotkań warsztatowych, które mają na celu przedstawienie obsługiwanym przez nie sieciom detalicznym korzyści płynących z rozpoczęcia akceptacji kart Visa payWave.

Do końca tego roku trzech kolejnych agentów rozliczeniowych otrzyma certyfikację Visa, umożliwiającą bezpieczną – zarówno dla użytkownika, jak i dla banku – obsługę płatności zbliżeniowych Visa payWave. „Przewidujemy, że do końca przyszłego roku aktywnie rozwijać sieć akceptacji kart zbliżeniowych Visa payWave będą już wszyscy agenci rozliczeniowi działający na polskim rynku ” – dodała Małgorzata O’Shaughnessy.

Przy wdrażaniu technologii płatności zbliżeniowych dla Visa Europe kluczowe są względy bezpieczeństwa; dlatego Visa stosuje w tym celu najnowsze technologie, mające zapewnić bezpieczeństwo wszystkim stronom transakcji: posiadaczowi karty, bankowi-wydawcy karty, agentowi rozliczeniowemu oraz placówce handlowo-usługowej. Kluczowe są także szybkość oraz prostota działania płatności zbliżeniowej, dlatego funkcja Visa payWave działa zawsze w trybie off-line, tj. bez konieczności autoryzacji transakcji w banku (co może wydłużać czas transakcji), bez podawania kodu PIN czy składania podpisu. Taka funkcjonalność może być dostarczona bezpiecznie wyłącznie z wykorzystaniem technologii EMV i DDA (Dynamic Data Authentication), które są wymagane przez Visa Europe dla zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa i najkrótszego czasu płatności.

Karty z funkcją zbliżeniową Visa payWave są intensywnie wdrażane w Europie, gdzie do końca tego roku ich liczba osiągnie poziom 6 milionów, a w 2010 r. spodziewane jest jej podwojenie. Dziś karty Visa payWave są wydawane komercyjnie w Polsce, w Szwajcarii, Turcji, Wielkiej Brytanii i we Włoszech; programy pilotażowe są prowadzone w Finlandii, Hiszpanii, Francji i Niemczech.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu